Czytanie książek to dla seniorów ciekawa rozrywka, ale również skuteczny sposób dbania o dobrostan. Nic zatem dziwnego, że biblioterapia zdobywa coraz większą popularność. Jakie korzyści przynosi i które książki warto zaproponować osobom starszym? O tym w artykule. 

 

Biblioterapia to wartościowa forma wsparcia osób starszych polegająca na czerpaniu z fascynującego świata literatury, który może otworzyć przed nimi nowe horyzonty emocjonalne i intelektualne. Czytanie to aktywność angażująca różne obszary mózgu. Działa jak trening dla umysłu, pomagając utrzymać aktywność kognitywną. Zadania związane z interpretacją treści, analizą tekstu i rozumieniem złożonych historii uruchamia procesy myślowe, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu w późniejszym wieku. To jednak nie wszystko. Poznaj 3 korzyści płynące z biblioterapii i zainspiruj się ciekawymi książkami!  

 

Czytanie książek – wartościowa rozrywka

Biblioterapia może stanowić formę ucieczki od codziennych trosk i stresów. Seniorzy mogą zanurzyć się w świat fantastycznych historii, identyfikując się z bohaterami. To może pomóc w redukcji stresu, lęku i depresji. Natomiast wspólne czytanie seniorów umożliwia im dzielenie się spostrzeżeniami, uczuciami i refleksjami na temat przeczytanych książek. Zainicjowane wówczas dyskusje rozwijają umiejętności komunikacyjne uczestników, poprawiając zdolność wyrażania swoich myśli i uczuć. Tworzy to silne więzi społeczne, co jest niezwykle istotne w późniejszym okresie życia. Wybierz do tego książkę Najpiękniejsze wiersze i piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej. Polska poetka napisała mnóstwo tekstów, które stały się przebojami lat młodości seniorów. Możesz więc zaproponować seniorom nie tylko czytanie, ale również i śpiewanie takich utworów jak „Czy te oczy mogą kłamać?” i „Uciekaj, moje serce”. Dobra zabawa gwarantowana!

 Biblioterapia dla seniorów – Najpiękniejsze wiersze i piosenki Agnieszki Osieckiej


Biblioterapia dla seniorów – przestrzeń reminiscencji

Czytanie literatury osadzonej w okresie, w którym seniorzy dorastali, może budzić wspomnienia z przeszłości. Spotkanie z tematami, postaciami czy sytuacjami  przypominającymi ich historie to wyjątkowe doświadczenie pozwalające na „powrót” do młodości. Ciekawym pomysłem na zajęcia z seniorami jest wspólna lektura książki Zapomniane słowa z PRL-u Franciszka Czekierdy. To zbiór znanych w tamtych czasach słów i zwrotów, które oddają realia lat minionych. Seniorzy wrócą do nich z sentymentem i uruchomią cały proces przypominania sobie ówczesnego języka, jakim się powszechnie posługiwali. Tym bardziej że autor objaśnia hasła w sposób obrazowy, sięgając przy tym po własne wspomnienia i anegdoty. Taki oryginalny sposób narracji z pewnością wywoła uśmiech na twarzy Twoich podopiecznych.

 Biblioterapia dla seniorów- Zapomniane słowa z PRL-u i nie tylko


Terapeutyczny aspekt czytania

Biblioterapia stwarza również okazję do czytania literatury, która porusza tematy związane z doświadczeniami starzenia się, utratą bliskich czy przemijaniem. Takie lektury mogą być inspirujące i pomocne w radzeniu sobie z trudnościami, jednocześnie budząc refleksje nad własnym życiem. W ten sposób biblioterapia staje się mostem między teraźniejszością a przeszłością, kształtując nie tylko zrozumienie siebie samego, ale również integrując wspomnienia w spójną narrację życiową. Jest to kolejny aspekt, który czyni biblioterapię dla seniorów niezwykle wartościowym narzędziem, przyczyniającym się do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia w późniejszym wieku.

 

Czytanie literatury często pomaga seniorom zidentyfikować i wyrazić swoje własne emocje. Biblioterapia może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z życiowymi przejściami, takimi jak emerytura, utrata bliskich czy zmiany w zdrowiu. Na zajęcia z seniorami wybierz książkę Nigdy nie będę wyższa Agnieszki Dydycz. To opowieść o dojrzałej kobiecie, która ma ustabilizowaną sytuację życiową. Nieoczekiwanie jednak los płata jej figla, a poukładane życie zmienia się w mgnieniu oka. Ale czy to oznacza, że na gorsze? Wcale nie. Ta historia pokazuje, że zawsze można zawalczyć o własne szczęście, a prawo do bycia szczęśliwym nie mija wraz z wiekiem. Inspirująca powieść z pewnością   otworzy przestrzeń do refleksji nad własnymi doświadczeniami życiowymi.

 Biblioterapia dla seniorów - Nigdy nie będę wyższa


Podsumowanie

Biblioterapia dla seniorów oferuje szereg korzyści dla zdrowia psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Stymulacja kognitywna, reminiscencja i budowanie wspólnoty to jedynie niektóre z licznych zalet, jakie płyną z uczestnictwa w biblioterapii. Nie można zapominać o terapeutycznym aspekcie biblioterapii, który pozwala na skuteczne radzenie sobie z emocjonalnymi trudnościami oraz integracją doświadczeń życiowych. Warto więc czerpać z niej pełnymi garściami.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz