Co robić na zajęciach z seniorami? – takie pytanie zadaje sobie codziennie każdy terapeuta zajęciowy, animator i opiekun osoby starszej. Kiedy nie wiesz, jak aktywizować osoby starsze, sięgnij po gry logiczne. Mając w pracowni odpowiednie pomoce terapeutyczne, szybko i ciekawie zagospodarujesz czas swoim podopiecznym. Ciekawe gry logiczne sprawią, że seniorzy z ochotą będą przychodzić na Twoje zajęcia. Poznaj je!

Gry logiczne dla seniora

Ćwiczenia umysłu na stałe weszły w repertuar codziennej pracy w placówkach opieki nad osobami starszymi. Terapeuci zajęciowi doskonale zdają sobie sprawę z ogromu korzyści, jakie przynosi tego typu aktywizacja seniorów.

Sprawność umysłu spada wraz z wiekiem, ale udowodniono, że poodejmowanie wyzwań umysłowych może ten proces spowolnić. Poprzez gry logiczne senior pobudza obie półkule mózgowe, co jest dobrą profilaktyką chorób takich jak Demencja, Alzheimer, czy choroba Parkinsona. Logiczne myślenie wymaga przecież również śledzenia, skupienia, przewidywania następstw, kreatywności oraz planowania rozwiązań, a to dla mózgu dobra gimnastyka!

Gry logiczne to jednak nie tylko sposób na dobrą pamięć, ale przede wszystkim dobra zabawa, która sprawdzi się u osób nawet mocno ograniczonych ruchowo. Osoby poruszajcie się na wózku inwalidzkim nie będą miały problemu, by podjąć zabawę z innymi uczestnikami. Wspólne spędzanie wolnego czasu podnosi także kompetencje społeczne, pomaga w adaptacji i zacieśnienia więzi w grupie.

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniora

Na rynku dostępnych jest już sporo pozycji dedykowanych seniorom. Wybierając grę logiczną, należy kierować się przede wszystkim możliwościami swoich podopiecznych. Zarówno w Domach Pomocy Społecznej, jak i prywatnych domach opieki, Domach Dziennego Pobytu, czy Klubach Seniora grupy są zazwyczaj zróżnicowane. Warto więc poznać różne rodzaje gier logicznych i wybrać świadomie tę, która da podopiecznym jak najwięcej korzyści.

Tradycyjne gry logiczne dla seniora

Klasyka nigdy się nie nudzi! Któż z nas nie zna łamigłówek z zapałkami? Łamigłówki zapałczane to gra logiczna, która polega na odpowiednim dodawaniu lub przekładaniu zapałek. Teraz możesz zaproponować tego typu animację czasu wolnego seniorów w postaci pomocy terapeutycznej. Na kartach umieszczone są łamigłówki o różnym stopniu trudności. Dzięki temu bez problemu dostosujesz poziom do możliwości podopiecznego. Ta tradycyjna gra pobudzająca szare komórki sprawdzi się w indywidualnej pracy seniora.

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniorów - Łamigłówki zapałczane

Terapeutyczno-rehabilitacyjne gry dla seniora

Aktywizacja seniorów musi uwzględniać deficyty podopiecznych DPS lub domu opieki, dlatego terapeuci zajęciowi często sięgają po gry terapeutyczno-rehabilitacyjne. Najbardziej znaną z nich jest Tangram, czyli gra logiczna zawierająca drewniane figury. Zadaniem gracza jest ułożenie z nich obrazka według konturu narysowanego na karcie ze wzorem. W ten sposób senior ćwiczy koncentrację i pamięć, musi się także wykazać spostrzegawczością i wyobraźnią. W sklepie Senior Lux znajdziesz Tangram zawierający duże elementy, które będą odpowiednie dla seniorów, szczególnie tych ograniczonych zdrowotnie – po udarach, urazach lub np. cierpiących na chorobę Parkinsona. Ćwiczenia motoryki małej u tych osób jest niezbędne w rehabilitacji i terapii ręki.

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniorów - Tangram

Gry logiczne dla seniorów w parach

Przyjemniej jest oddać się rozrywce umysłowej, gdy ma się towarzysza zabawy! Osoby starsze lubią gry logiczne w parach, dlatego warto im zaproponować np. drewnianą grę logiczną 4 w linii. Polega ona na wrzucaniu krążków w odpowiednie pola. Wygrywa ten, kto ułoży 4 dyski w linii prostej –  pionowo, poziomo lub po przekątnej. Zadanie wydaje się proste, ale trzeba dużej koncentracji, by przewidzieć ruchy przeciwnika i nie dać się mu zablokować. Tego typu gry logiczne oprócz treningu umysłu dają możliwość podtrzymywania zdolności manualnych, tak bardzo potrzebnych do samodzielności osoby starszej.

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniorów - Gra Logiczna 4 w linii

Towarzyskie gry logiczne dla seniorów

Co robić na zajęciach z seniorami, by zintegrować grupę? Oczywiście, zaproponować towarzyskie gry logiczne! Wśród wielu pomocy terapeutycznych te klasyczne nie słabną na popularności. Przykładem może być Domino, znane i lubiane od pokoleń. To gra polegająca na układaniu kostek w taki sposób, by liczba oczek na ściankach dokładanych przez uczestników była taka sama. Zwycięża ten, kto pozbędzie się wszystkich swoich kostek. W domu opieki, Domu Pomocy Społecznej, Klubie Seniora, czy nawet na Uniwersytecie Trzeciego Wieku – wszędzie tu sprawdzi się Domino w metalowej puszce zawierające reguły kilkunastu odmian towarzyskiego domina i kilka do gry indywidualnej. Ciekawą odmianą tej gry jest również Domino logopedyczne do terapii mowy lub Domino Góralskie z motywami folkowymi. Te i wiele innych ciekawych wariantów domina znajdziesz tutaj!

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniorów - Domino Góralskie

Planszowe gry logiczne dla seniorów

Planszówki, czyli gry bez prądu również pobudzają mózg do logicznego myślenia. Przy wspólnym stole gracze nie tylko ćwiczą pamięć i koordynację ręka-oko, ale również dobrze się bawią. Aby rozgrywka dostarczyła przyjemności, należy wybrać grę, której poziom trudności będzie dostosowany do możliwości i zainteresowań osób starszych. Warto sięgnąć po grę planszową Papua. Gracze posługują się w niej swoimi planszami z egzotycznymi wyspami, które trzeba połączyć mostami. Aby to zrobić, trzeba się jednak natrudzić – obracać i przekręcać ustawienia mostów, uważając na wulkany. Ciekawa gra planszowa wciągnie seniorów na długi czas!

Co robić na zajęciach z seniorami? Gry logiczne dla seniorów -  Gra Papua

Podsumowanie

Kiedy zastanawiasz się, co robić na zajęciach z seniorami, postaw na gry logiczne. Dzięki wyzwaniom umysłowym seniorzy będą w łatwy i przyjemny sposób podtrzymywać sprawność umysłu. Odpowiednie pomoce terapeutyczne sprawią im dużą przyjemność. Do wyboru są tradycyjne gry logiczne, terapeutyczno-rehabilitacyjne, gry w parach lub towarzyskie oraz planszówki. Każda z nich będzie dużym wsparciem w aktywizacji osób starszych oraz trafionym pomysłem na animację czasu wolnego seniorów.

Fot.  freepik.com 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz