Ciekawa organizacja zajęć dla seniorów w DPS, domu opieki czy klubie seniora to zadanie, z którym codziennie mierzą się terapeuci zajęciowi i animatorzy pracujący z seniorami. Czym zainteresować i zaskoczyć podopiecznych? Proponujemy folię termokurczliwą! Co to jest folia termokurczliwa? Jak z nią pracować? Co można z niej wyczarować? Dlaczego warto wykorzystać ją w pracy z seniorami? Jak krok po kroku wykonać breloczek z folii termokurczliwej? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

 

Folia termokurczliwa - co to jest?

Folia termokurczliwa to plastikowe, sztywne, matowe lub błyszczące arkusze, które pod wpływem temperatury kurczą się mniej więcej do 1/3 oryginalnego rozmiaru i sztywnieją.

Wśród produktów z folii termokurczliwej w ofercie znajdują się m.in.:


Dlaczego warto wykorzystać folię termokurczliwą na zajęciach z seniorami?


Folia termokurczliwa to fantastyczna baza do tworzenia oryginalnych detali i dodatków. Twoi podopieczni będą zdziwieni jak wiele można z folii wyczarować i jak wspaniale można się prz tym bawić. Storzenie orygilnalnych breloczków, biżuterii, przypinek, zawieszek np. z numerem telefonu, broszek, zakładek do książek, ozdób i innych elementów dekoracyjnych, które mogą być wykorzystane w projektach typu cardmaking, scrapabooking, home decor będą dla seniorów ogromną frajdą i powodem do dumy ze stworzenia czegoś ładnego i przydatnego.  

Praca z folią to dobry trening cierpliwości, precyzji i skupienia uwagi. Kolorowanie i wycinanie elemntów z folii to rownież świetna okazja do ćwiczenia zdolności motorycznych. 

Praca z folią to także wspaniały trening kreatywności. Z folii można stworzyć dowolne wzory, użyć dowolnych kolorów, a w procesie tworzenia ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.

Folia termokurczliwa to dość podzielny i stosunkowo tani materiał do pracy. Przykładowo w jednym zestawie folii termokurczliwej matowej znajduje się 5 arkuszy wielkości A4. Każdy z nich możesz podzielić na 4 części. Zatem jeśli w grupie masz 20 podopiecznych wystaczy jedno opakowanie. 


Zajęcia artystyczne dla seniorów. Instrukcja krok po kroku wykonania breloczka

Aby wykonać breloczek z folii termokurczliwej potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:

- arkusz folii termokurczliwej matowej

- szablon, kolorowanka z czarnymi konturami,

Ważne! Szablon powinien być około 1/3 większy od wielkości breloczka, którą chcemy uzyskać ponieważ folia podgrzana w piekarniku, w temperaturze 160°C, kurczy się mniej więcej do 1/3 oryginalnego rozmiaru,

- kredki, flamastry, markery lub inne pisaki,

- nożyczki,

- dziurkacz,

- kółko do breloczka z łańcuszkiem,

- taśma bezbarwna,

- piekarnik rozgrzany do 160°C, 

- blacha wyłożona papierem do pieczenia,

- cążki do przymocowania breloczka.

 Zajęcia kreatywne dla seniorów - breloczek z folii termokurczliwej, potrzebne materiałyKrok 1: Przyłóż folię do szablonu. Aby szablon się nie ruszał możesz przykleić go do folii taśmą bezbarwną. (Na folii możesz odbić też stempel lub po prostu narysować swój własny projekt).

Zajęcia kreatywne dla seniorów - breloczek z folii termokurczliwejKrok 2: Odrysuj i pokoloruj obrazek. Pamiętaj, że jeśli malujesz po matowej stronie folii możesz użyć kredek, flamastrów, markerów permanentnych, natomiast na błyszczącej maluj markerami permanentnymi lub markerami utrwalanymi termicznie (do tkanin, szkła, ceramiki itp.).

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka


Krok 3: Wytnij nożyczkami przygotowany wzór. (Do wycinania kształtów z folii możesz użyć również wykrojników lub dziurkaczy.)

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka


Krok 4: W wyciętym kształcie zrób dziurkę dziurkaczem do papieru. Pamiętaj, że otwór w gotowym elemencie również będzie mniejszy o około 1/3.

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka

Krok 5: Przygotuj blachę i wyściel ją papierem do pieczenia.


Krok 6: Piekarnik rozgrzej do 160°C.


Krok 7: Wycięty element umieść na papierze i włóż blachę do nagrzanego piekarnika na około 90 sekund. 

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka  Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka


Na początku element z folii zacznie się skręcać i kurczyć. Gdy się wyprostuje będzie gotowy do wyjęcia.

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka    Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka 

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka    Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczkaAby osiągnąć ładny i prosty wzór, po wyjęciu z piekarnika przyciśnij na chwilę gotowy element czymś płaskim np. dnem szklanki.


Po wypieczeniu element plastikowy jest twardy, gruby, wytrzymały i znacznie mniejszy.

Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka


Krok 8: Do otworu wykonanego dziurkaczem zamocuj kółko do breloczka.

 Zajęcia dla seniorów - instrukcja wykonania breloczka

Gotowe 😊

Zajęcia dla seniorów -  breloczek z folii termokurczliwej  Zajęcia dla seniorów -  breloczek z folii termokurczliwe  Zajęcia dla seniorów -  breloczek z folii termokurczliwe


Wykonany breloczek można przypiąć do kluczy. Może być również niepowtarzalną ozdobą plecaka lub torby. Wystarczy kawałek celofanu, wstążeczki lub jutowego sznurka, aby breloczek stał się świetnym pomysłem na własnoręcznie zrobiony prezent. 

Zajęcia dla seniorów - breloczek z folii termokurczliwej

Gdy do plastikowego elementu przykleisz magnes otrzymasz jedyny w swoim rodzaju magnes na lodówkę. A gdy zamocujesz agrafkę uzyskasz oryginalną przypinkę lub broszkę. Możliwości wykorzystania elemetów z folii termokurczliwej jest wiele, ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia!

Zajęcia dla seniorów -  breloczek z folii termokurczliwe


Ewelina Semeniuk-Burczak