Ciekawa organizacja zajęć dla seniorów w DPS, domu opieki czy klubie seniora to zadanie, z którym codziennie mierzą się terapeuci zajęciowi i animatorzy pracujący z seniorami. Czym zainteresować i zaskoczyć podopiecznych? Proponujemy folię termokurczliwą! Co to jest folia termokurczliwa? Jak z nią pracować? Co można z niej wyczarować? Dlaczego warto wykorzystać ją w pracy z seniorami? Jak krok po kroku wykonać breloczek z folii termokurczliwej? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Folia termokurczliwa - co to jest?
Folia termokurczliwa to plastikowe, sztywne, matowe lub błyszczące arkusze, które pod wpływem temperatury kurczą się mniej więcej do 1/3 oryginalnego rozmiaru i sztywnieją.
Wśród produktów z folii termokurczliwej w ofercie znajdują się m.in.:
- czyste arkusze folii termokurczliwej, np. matowe przezroczyste, matowe białe, przezroczyste błyszczące, kolorowe,
- arkusze z nadrukiem na folii o różnej tematyce, np. zwierzęta, czaszki, piraci, ocean, jednorożce, auta, roboty, lub zestawy z szablonem do odrysowania,
- gotowe zestawy, w których znajdują się wszystkie potrzebne materiały i narzędzia potrzebne do wykonania różnego rodzaju akcesoriów, ozdób, czy biżuterii.
Dlaczego warto wykorzystać folię termokurczliwą na zajęciach z seniorami?
Folia termokurczliwa to fantastyczna baza do tworzenia oryginalnych detali i dodatków. Twoi podopieczni będą zdziwieni jak wiele można z folii wyczarować i jak wspaniale można się prz tym bawić. Storzenie orygilnalnych breloczków, biżuterii, przypinek, zawieszek np. z numerem telefonu, broszek, zakładek do książek, ozdób i innych elementów dekoracyjnych, które mogą być wykorzystane w projektach typu cardmaking, scrapabooking, home decor będą dla seniorów ogromną frajdą i powodem do dumy ze stworzenia czegoś ładnego i przydatnego.
Praca z folią to dobry trening cierpliwości, precyzji i skupienia uwagi. Kolorowanie i wycinanie elemntów z folii to rownież świetna okazja do ćwiczenia zdolności motorycznych.
Praca z folią to także wspaniały trening kreatywności. Z folii można stworzyć dowolne wzory, użyć dowolnych kolorów, a w procesie tworzenia ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia.
Folia termokurczliwa to dość podzielny i stosunkowo tani materiał do pracy. Przykładowo w jednym zestawie folii termokurczliwej matowej znajduje się 5 arkuszy wielkości A4. Każdy z nich możesz podzielić na 4 części. Zatem jeśli w grupie masz 20 podopiecznych wystaczy jedno opakowanie.
Zajęcia artystyczne dla seniorów. Instrukcja krok po kroku wykonania breloczka
Aby wykonać breloczek z folii termokurczliwej potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:
- arkusz folii termokurczliwej matowej,
- szablon, kolorowanka z czarnymi konturami,
Ważne! Szablon powinien być około 1/3 większy od wielkości breloczka, którą chcemy uzyskać ponieważ folia podgrzana w piekarniku, w temperaturze 160°C, kurczy się mniej więcej do 1/3 oryginalnego rozmiaru,
- kredki, flamastry, markery lub inne pisaki,
- nożyczki,
- dziurkacz,
- kółko do breloczka z łańcuszkiem,
- taśma bezbarwna,
- piekarnik rozgrzany do 160°C,
- blacha wyłożona papierem do pieczenia,
- cążki do przymocowania breloczka.
Krok 2: Odrysuj i pokoloruj obrazek. Pamiętaj, że jeśli malujesz po matowej stronie folii możesz użyć kredek, flamastrów, markerów permanentnych, natomiast na błyszczącej maluj markerami permanentnymi lub markerami utrwalanymi termicznie (do tkanin, szkła, ceramiki itp.).
Krok 3: Wytnij nożyczkami przygotowany wzór. (Do wycinania kształtów z folii możesz użyć również wykrojników lub dziurkaczy.)
Krok 4: W wyciętym kształcie zrób dziurkę dziurkaczem do papieru. Pamiętaj, że otwór w gotowym elemencie również będzie mniejszy o około 1/3.
Krok 6: Piekarnik rozgrzej do 160°C.
Krok 7: Wycięty element umieść na papierze i włóż blachę do nagrzanego piekarnika na około 90 sekund.
Aby osiągnąć ładny i prosty wzór, po wyjęciu z piekarnika przyciśnij na chwilę gotowy element czymś płaskim np. dnem szklanki.
Po wypieczeniu element plastikowy jest twardy, gruby, wytrzymały i znacznie mniejszy.
Krok 8: Do otworu wykonanego dziurkaczem zamocuj kółko do breloczka.
Gotowe 😊
Wykonany breloczek można przypiąć do kluczy. Może być również niepowtarzalną ozdobą plecaka lub torby. Wystarczy kawałek celofanu, wstążeczki lub jutowego sznurka, aby breloczek stał się świetnym pomysłem na własnoręcznie zrobiony prezent.
Gdy do plastikowego elementu przykleisz magnes otrzymasz jedyny w swoim rodzaju magnes na lodówkę. A gdy zamocujesz agrafkę uzyskasz oryginalną przypinkę lub broszkę. Możliwości wykorzystania elemetów z folii termokurczliwej jest wiele, ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia!
Ewelina Semeniuk-Burczak