Kolorowanki dla seniorów cieszą się coraz większą popularnością wśród pomocy terapeutycznych. Dla osób starszych kolorowanie to nie tylko sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, ale także możliwość rozwoju twórczego pomimo wielu ograniczeń zdrowotnych. Aby senior wyciągnął z kolorowania jak najwięcej korzyści, warto sięgać po publikacje dedykowane osobom starszym. Jakie kolorowanki wybrać do pracy z podopiecznymi? – o tym w artykule.  

 

Kolorowanki dla seniorów, czyli uniwersalne pomoce terapeutyczne

Kolorowanie to sprawdzony sposób na animację czasu wolnego osoby starszej. Powtarzalne, spokojne czynności, w które podopieczny angażuje umysł, ręce i zmysły, przyczyniają się do redukcji napięcia i niwelują codzienny stres. Ponadto kolorowanie doskonale wycisza i może pomóc np. osobom mającym problemy ze snem, czy zachowaniem reaktywnym.

Kolorowanie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za zdolności manualne, ułatwia koncentrację, usprawnia pamięć seniora, uczy skupienia, a także zwiększa kreatywność oraz wiarę we własne możliwości. Kolorowanki mogą zatem realnie wpłynąć nie tylko na poprawę samopoczucia, ale i jakość życia.

Największą zaletą kolorowania jest uniwersalność i prostota. By podopieczny był aktywny, wystarczy zestaw dobrych kredek lub pisaków, kawałek miejsca przy stole oraz dobra kolorowanka. Która najlepiej sprawdzi się w pracy z seniorem? Warto poznać sprawdzone publikacje, by praca z osobami starszymi stała się łatwiejsza!

 

Jaką kolorowankę dla seniorów wybrać?

Dostępne na rynku publikacje różnią się tematyką, formatem, jak również przesłaniem. Nie każda kolorowanka nadaje się do pracy z osobą starszą, dlatego w naszym sklepie zebraliśmy tylko najlepsze propozycje odpowiednie dla tej grupy wiekowej. Cechują się one przede wszystkim ciekawymi wzorami, oryginalnymi deseniami i najwyższą jakością. Bardzo popularna jest tematyka kwiatowa, ogrodowa i zwierzęca. Dorośli chętnie sięgają również po kolorowanki z mandalami, ornamentami, najsłynniejszymi budynkami świata, krajobrazami czy dziełami wielkich malarzy.

Należy pamiętać, że najlepszym wyborem do pracy w placówce opieki nad osobami starszymi są kolorowanki dedykowane seniorom, ponieważ dostosowano je techniczne do ich możliwości np. poprzez grubszy kontur, uproszczoną szatę graficzną oraz poręczny format.

 

Kolorowanki tradycyjne

Kolorowanki tradycyjne to kolorowanki w formie książkowej. Znajdziemy w nich czarno-białe obrazki stworzone poprzez zarysowanie konturów. Jeśli zależy Ci, aby nauczyć seniorów techniki wyciszenia, zaopatrz się w kolorowankę „Harmonia, natura, ukojenie”. Znajduje się w niej aż 48 stron ciekawych wzorów z motywami kwiatowymi, roślinnymi, mandalami oraz postaciami kobiet. Na kartach malowanki zapisano cytaty znanych osób, takich jak M. Aureliusz, M. Gandhi, czy J. Kaczmarski. Sentencje skłaniają do refleksji nad życiem, uczą dążenia do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i harmonii.
Kolorowanka dla seniorów Harmonia, natura, ukojenie


Inną propozycją, która pozwoli na wyciszenie, uspokojenie myśli i relaks, a zarazem na przyjemnie spędzenie czasu będzie publikacja "Relaksująca Kolorowanka dla seniorów". Na kartach kolorowanki znajdziesz 20 dużych i ciekawych wzorów do kolorowania, które cechuje wspólny temat - mandale.

Kolorowanka dla Seniorów - Relaksująca kolorowanka dla seniorów


Ciekawą propozycją wydawniczą jest kolorowanka  Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi dla Seniorów, która została opracowana przez terapeutę zajęciowego z myślą o osobach starszych. 30 mandali narysowanych grubym konturem wzbogacono o cytaty motywujące do pracy. Wybierz tę publikację jeśli zależy Ci, aby Twoi podopieczni mogli wykorzystać swoje dzieła do różnych plastycznych inspiracji np. do wystroju sali, zdobienia kartek okolicznościowych, notesów czy obrazków.  
Kolorowanka dla seniorów Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi dla seniorów


Wiele osób starszych lubi zwierzęta, dlatego warto często sięgać po kolorowanki z motywami zwierzęcymi.
Psie życie, Kocie życie, Konie, Motyle – to kolorowanki antystresowe o ciekawym wzornictwie zapewniające nie tylko wspaniałą zabawę, ale także maksymalne skupienie uwagi. Już jedna sesja kolorowania obrazków z ulubionymi pupilami zapewni seniorowi głęboki wewnętrzny spokój.
 Kolorowanka dla seniorów Psie życie


Jeśli Twoi podopieczni nie mają kłopotów ze wzrokiem i potrafią sprostać trudniejszym zadaniom, wybierz publikację z serii
Połącz kropki. Na stronach kolorowanki znajdziesz ponumerowane punkty, które należy połączyć, aby powstał rysunek. Książka Niezwykłe miejsca sprawdzi się u osób ciekawych świata. Dzięki niej narysują i pokolorują np. Koloseum, Krzywą Wieżę w Pizie czy Bazylikę Św. Piotra. Będzie to dla seniorów impuls do przywołania własnych wojaży, a dla Ciebie okazja do inicjowania wspomnień z nimi związanych.Kolorowanka dla seniorów Połącz kropki. Niezwykłe miejsca

 

Kolorowanki welwetowe

Kolorowanki welwetowe to takie, których kontury obrazka oraz ramkę pokryto czarnym welurem. Wypukły kontur zapobiega wychodzeniu za linię, a na głębokiej matowej czerni weluru nie widać drobnych potknięć przy kolorowaniu. Zaprzyjaźnij się z tego typu pomocami terapeutycznymi, gdy sprawność rąk Twoich podopiecznych jest obniżona. Welwet nałożony jest na papier przyklejony do sztywnej tektury, dzięki czemu obraz nie wymaga ramki i można go od razu po skończonej pracy powiesić na ścianie. Specjalny papier sprawia, że kolory są bardziej intensywne, a to ma ogromne znaczenie dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Wśród kolorowanek welwetowych znajdziemy:

  • obrazki do kolorowania, które po skończonej pracy można powiesić na ścianie,
  • teczki z gumką i segregatory, które po pomalowaniu można wykorzystać do przechowywania dokumentów,
  • pudełka, w których po pomalowaniu i złożeniu można przechowywać różne drobiazgi,
  • puzzle. 

Wielu producentów malowanek welwetowych oferuje zestaw gotowy do pracy: kolorowanka z flamastrami lub farbkami. W ramach terapii zajęciowej możesz zaproponować na początek proste formy takie jak Motyl. Kolorowanka welwetowa. Kiedy zobaczysz, że tego typu aktywność seniora zainteresowała, zaproponuj coś bardziej skomplikowanego np. Pocałunek Gustawa Klimta. Stworzenie repliki dzieła znanego artysty z pewnością przyniesie osobom starszym dużą satysfakcję.

Kolorowanka dla seniorów Motyl

 

Kolorowanki wodne – obrazki do malowania wodą – aquapaint

Jeśli Twoi podopieczni to osoby o obniżonej sprawności intelektualnej, osoby cierpiące na choroby otępienne m.in. na chorobę Alzheimera, wybierz kolorowanki wodne. Aquapainty marki Relish. to kreatywne i niebrudzące narzędzia, które idealnie sprawdzą się w terapii. Do malowania aquapaintów nie potrzebne są kredki, wystarczy jedynie kubek z czystą wodą i pędzel. Kolorowanie polega na zamoczeniu pędzla w wodzie i malowaniu arkusza, na którym pojawia się obraz. Jeśli Twojemu podopiecznemu sprawia trudność utrzymanie pędzla w dłoni, może malować palcem. W każdym zestawie aquapaintów znajduje się 5 starannie wyselekcjonowane obrazków związanych z określoną tematyką. np. "W domu”, „Ocean”, „Cuda ogrodu”.  Obrazy zostały dobrane tak, by budziły pozytywne wspomnienia, cieszyły oko i dawały poczucie tworzenia czegoś naprawdę pięknego. Niewątpliwą zaletą kolorowanek wodnych jest fakt, że są one wielokrotnego użytku. Gdy arkusz wyschnie, obraz znika i kartka jest ponownie gotowa do malowania.

Kolorowanka dla seniorów - Kolorowanka wodna Ocean

Kolorowanki dla seniorów typu malowanie po numerach

Malowanie po numerach to nowoczesna i obecnie bardzo popularna forma kolorowanki. Polega ona na zamalowywaniu oznaczonych pól obrazka przypisanymi do nich kolorami farb. W podstawowym zestawie do malowania po numerach znajduje się płótno, farby oraz pędzel. Na płótnie widnieją namalowane kontury obrazu, a pola są ponumerowane. Zadaniem seniora jest zamalowanie pól odpowiednio oznaczonym kolorem farby. Malowanie według numerów będzie dobrym pomysłem na animację wolnego czasu lub zajęcia terapeutyczne w grupie, gdzie mamy osoby otwarte na twórczość.  Dzięki tej pomocy terapeutycznej wyćwiczymy skupienie, koncentrację oraz cierpliwość. Potrzeba bowiem sporo czasu, by bezbarwne płótno z liniami i cyframi stało się prawdziwym dziełem sztuki. Efekt zrekompensuje trudy pracy, a powieszenie obrazu na ścianie doda seniorowi skrzydeł i sprawi, że będzie chętnie uczestniczył w Twoich zajęciach. 

Kolorowanka dla seniorów Zestaw do malowania po numerach - W objęciach

 

Podsumowanie

Kolorowanki dla seniorów cieszą się coraz większą popularnością wśród terapeutów, animatorów i opiekunów zajmujących się osobami starszymi w placówkach opieki całodobowej, Domach Dziennego Pobytu i Klubach Seniora. Te uniwersalne i proste pomoce terapeutyczne są ogromnym ułatwieniem w ich codziennej pracy, a dla seniorów stanowią wyzwanie, któremu zawsze potrafią sprostać. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać pomoce terapeutyczne zgodnie z zainteresowaniami podopiecznych i w pierwszej kolejności sięgać po te dostosowane techniczne do możliwości oraz potrzeb osób starszych. To będzie gwarancja sukcesu dla każdego!

Ewelina Semeniuk-Burczak