Pomoce terapeutyczne odgrywają ogromną rolę w stymulowaniu sprawności poznawczej osób cierpiących na choroby demencyjne. Podczas ich aktywizacji warto sięgnąć po propozycje marki Relish, które zostały opracowane z myślą o możliwościach i potrzebach osób starszych. Jakie pomoce terapeutyczne warto mieć zawsze pod ręką? O tym w artykule.

 

Marka Relish (dawniej Active Minds) to brytyjski producent pomocy terapeutycznych dla seniorów. Ich celem jest podtrzymywanie sprawności umysłu osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Marka bardzo dba, aby każdy produkt jeszcze przed wydaniem był oceniony przez opiekunów, animatorów i ekspertów, ale przede wszystkim przez samych seniorów i ich rodziny. Staranne wykonanie i solidne materiały łatwe do utrzymania w czystości to niewątpliwe zalety produktów. Trzeba podkreślić, że testowanie pomocy w naturalnym środowisku przełożyło się również na dostosowanie szaty graficznej do zainteresowań osób starszych, co czyni ich pracę bardziej angażującą i efektywną. Największą wartością marki Relish jest uwzględnienie różnych stadiów choroby osób z demencją. Niezależnie więc od stanu zdrowia seniora będziesz mieć możliwość wyboru takiej pomocy terapeutycznej, która odpowiada aktualnym umiejętnościom i potrzebom osoby starszej. A jest w czym wybierać! Poznaj ofertę marki Relish, której Senior Lux jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce.

 

Puzzle dla osób z demencją

Układanie puzzli pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych seniorów. Aktywność ta wymaga skupienia uwagi i analizowania przedstawionego materiału graficznego.  Jednocześnie jest to forma rozrywki, która dostarcza wiele radości i podtrzymuje sprawność oraz precyzję ruchów rąk i palców. Podczas pracy z seniorem cierpiącym na demencję należy bezwzględnie dostosować trudność puzzli do indywidualnych możliwości danej osoby, aby zapewnić satysfakcję z ułożenia i unikać frustracji. Dlatego najczęściej polecane w aktywizacji seniorów z chorobami otępiennymi, np. z chorobą Alzheimera, są puzzle Relish. Wybierz na przykład Puzzle 13 elementów Zabawa ze szczeniakiem. Wesoły pies z piłką w pysku leżący na kolorowym posłaniu z pewnością obudzi w seniorze pozytywne uczucia. A to zachęci do aktywności i przywoła obraz dzieciństwa. Takie puzzle to zatem doskonały punkt odniesienia do terapii reminiscencyjnej.

 Pomoce terapeutyczne Relish w aktywizacji seniorów z demencją – puzzle Zabawa ze szczeniakiem


Memory dla seniorów z otępieniem

Ogromną zaletą pomocy marki Relish jest uwzględnienie zmieniających się w wyniku choroby możliwości seniora. Przykładem tego może być memory – klasyczna gra polegająca na odszukiwaniu kart wśród talii. Jeśli sięgniesz po Grę Memory Zwierzęce pary, możesz korzystać z trzech form zabaw skojarzeniowych odpowiednich poziomem trudności do stadium choroby. Mogą zatem grać w nią seniorzy z wczesną demencją, jak i średnio zaawansowaną. Para, Memory lub Full to 3 propozycje, które warto zaproponować podopiecznym. Proste obrazki oraz wysoki kontrast sprawiają, że osoby starsze mogą bez problemu grać samodzielnie.

 Pomoce terapeutyczne Relish w aktywizacji seniorów z demencją – memory Zwierzęce pary


Układanki marki Relish

Układanki dostosowane do potrzeb seniorów z demencją przynoszą wiele korzyści terapeutycznych. Układanie wymaga nie tylko skupienia uwagi, rozpoznawania wzorców i myślenia przestrzennego, ale pobudza pamięć i wspomaga procesy przypominania sobie informacji z przeszłości. Manipulowanie elementami układanki angażuje ręce i palce, co jest korzystne dla utrzymania lub poprawy zdolności manualnych u osób starszych. Wybierz zatem Układanka magnetyczna – kreatywne scenki. Szafka kuchenna na swoje zajęcia terapeutyczne. W pudełku znajduje się 15 magnetycznych elementów, z których można układać kompozycje związane z pieczeniem ciasta. Mamy do dyspozycji m.in. jajka, wagę kuchenną i wałek. Wszystko ustawia senior na magnetycznym stole. Tematyka układanki z pewnością przywoła miłe wspomnienia lat minionych – smaki i zapachy dzieciństwa.

 Pomoce terapeutyczne Relish w aktywizacji seniorów z demencją – układanka Kreatywne Scenki Szafka kuchenna


Aquapaint – malowanie wodą

Aquapaint to angażujący i twórczy sposób na aktywizację seniora z demencją podczas terapii zajęciowej. Już dawno udowodniono, że malowanie i kolorowanie ma bardzo korzystny wpływ na dobrostan człowieka, a szczególnie osoby starszej. Obrazki do malowania wodą marki Relish są przystosowane w taki sposób, by każdy senior – niezależnie od zaawansowania choroby – mógł je wykonać z satysfakcją. Nie wymagają umiejętności malarskich, a jedynie używania pędzla i wody. Aquapaint Gospodarstwo dostarczy Twoim podopiecznym przyjemnej stymulacji sensorycznej poprzez kontakt z wodą i ukazującymi się pod jej wpływem kolorami. Tematyka obrazków została dobrana celowo, żeby budzić pozytywne wspomnienia osób z demencją. Dynia, kogut i słonecznik wychodzące spod pędzla seniora przywołają wspomnienia z młodości i wprawią w pozytywny nastrój.

 Pomoce terapeutyczne Relish w aktywizacji seniorów z demencją – aquapaint Gospodarstwo

Gry terapeutyczne Relish

Aktywizację osób z demencją najlepiej przeprowadzać w formie zabawy. Wśród gier dla seniorów dużą popularnością cieszy się Bingo. Twórcy marki Relish dostosowali jednak klasyczną grę do możliwości osób z demencją i stworzyli Muzyczne bingo. Mamy w nim użyte obrazki zamiast liczb oraz dźwięki konkretnych instrumentów nagrane na płycie, do tego duże karty i drewniane żetony. To wszystko sprawia, że osoby ze średnio zaawansowaną chorobą, jak i te o słabym wzroku mogą brać udział w rozgrywce. Do zestawu dołączona jest również książka z ilustracjami. Senior może zatem samodzielnie skompletować wszystkie instrumenty i powiedzieć „Bingo”. Dobra zabawa gwarantowana!

 Pomoce terapeutyczne Relish w aktywizacji seniorów z demencją – gra terapeutyczna Muzyczne bingo

Podsumowanie

Produkty marki Relish to cała gama pomocy terapeutycznych do aktywizacji osób z demencją. Powstały one z myślą, by wspierać osoby starsze na różnych etapach choroby. Mając je pod ręką, będziesz podtrzymywać sprawności poznawcze swoich podopiecznych łatwo i skutecznie. Warto więc sięgać po nie jak najczęściej!

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz