Choroby otępienne stanowią wyzwanie nie tylko dla osób dotkniętych nimi, ale również dla branży opiekuńczej. Ogromną rolę w aktywizacji seniorów z demencją odgrywają odpowiednie pomoce terapeutyczne. Sprawdzą się tu doskonale puzzle marki Relish. Dlaczego? O tym w artykule.

 

Demencja to zespół objawów, których główną cechą jest utrata zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja czy zdolność do rozwiązywania problemów. W otępieniu np. w chorobie Alzheimera, bardzo ważne jest, aby stymulować procesy poznawcze. Wielu terapeutów zajęciowych wybiera do tego puzzle, ponieważ badania naukowe wskazują na liczne korzyści wynikające z układania, przede wszystkim poprawę funkcji poznawczych, zwiększenie poczucia własnej wartości i polepszenie ogólnego samopoczucia. Jednak aby przyniosły seniorowi korzyści, muszą być dostosowane do jego możliwości i potrzeb. I tu z pomocą przychodzi marka Relish tworząca puzzle przystosowane do sprawności poznawczych osób z chorobami otępiennymi. Oto najważniejsze powody, dla których warto sięgać właśnie po nie.

 

Puzzle – podtrzymywanie sprawności poznawczej

Puzzle marki Relish angażują umysł seniora dotkniętego demencją, stymulując różne obszary mózgu odpowiedzialne za orientację przestrzenną, rozpoznawanie kształtów i logiczne myślenie. Seniorzy z otępieniem często doświadczają frustracji z powodu utraty tych umiejętności, dlatego marka Relish stworzyła puzzle o niewielkiej liczbie elementów. Wybierz np. Puzzle Kocie życie składające się z 13 elementów, by senior mógł ukończyć układanie i odczuć z tego satysfakcję. Będzie ćwiczył swój umysł bezwiednie podczas angażującej zabawy. Pozwoli mu to odnaleźć sens i porządek w otaczającym świecie oraz poprawi samopoczucie.

 Puzzle Relish Kocie życie – terapia chorób otępiennych

Wsparcie emocjonalne w terapii chorób otępiennych z marką Relish

Terapia puzzlami nie tylko wpływa na funkcje poznawcze, ale także przynosi liczne korzyści dla zdrowia psychicznego. Układanie puzzli wymaga skupienia, cierpliwości i wytrwałości, a to prowadzi do oderwania się od codziennych trosk. Regularna praktyka może pomóc w redukcji objawów depresji i lęku, często towarzyszącym chorobom otępiennym. Zaproponuj zatem Puzzle Wakacje nad jeziorem, by przenieść podopiecznych w świat letnich zabaw. Ciekawa grafika i żywe kolory pobudzą zmysł wzroku, zapewnią długotrwały relaks i odprężenie. Jeśli zaproponujesz podopiecznym układanie w parach, będzie to również doskonały trening umiejętności społecznych i zachęta do pogawędki z drugą osobą.

 Puzzle Relish Wakacje nad jeziorem – terapia chorób otępiennych

Możliwość indywidualizacji w terapii zajęciowej

Unikalną zaletą marki Relish jest możliwość dobrania puzzli do indywidualnych potrzeb seniora. Każdy terapeuta zajęciowy lub opiekun znający stopień zaawansowania choroby podopiecznego i jego zainteresowania jest w stanie dobrać puzzle w taki sposób, by przynosiły najwięcej korzyści. Dostosowanie poziomu trudności jest możliwe dzięki zróżnicowaniu liczby i wielkości elementów w poszczególnych układankach. Na przykład Puzzle Żółta konewka mają prostą kompozycję i tylko 13 elementów, więc sprawdzą się nawet w średniozaawansowanej fazie choroby Alzheimera. Prosty obrazek codziennych przedmiotów nie będzie sprawiał trudności. Takie dobranie puzzli do zdolności poznawczych seniora czyni tę formę terapii dostępną dla osób na różnych etapach choroby.

 Puzzle Relish Żółta konewka– terapia chorób otępiennych

Układanie – podtrzymywanie sprawności ręki

Jak wiadomo, manipulowanie puzzlami rozwija zdolności motoryczne. Układanie małych i zróżnicowanych elementów wymaga precyzyjnych ruchów dłoni, tak ważnych w czynnościach samoobsługowych. Manipulacja puzzlami angażuje mięśnie dłoni i palców, wzmacniając je podczas procesu układania i łączenia elementów. Sięgnij po Puzzle Kocie przygody zawierające 35 elementów. Ich regularne układanie przyczyni się do utrzymania siły i elastyczności mięśni dłoni. Może być zatem wsparciem w procesie rehabilitacji po urazach ręki czy operacjach, pomagając stopniowo przywracać sprawność manualną.

 Puzzle Relish Kocie przygody – terapia chorób otępiennych

Wsparcie koordynacji ręka-oko poprzez układanki

W trakcie układania puzzli oczy śledzą detale obrazka, podczas gdy ręce wykonują pracę w celu dopasowania elementów. To wzmacnia koordynację między narządem wzroku a ruchem dłoni. Dla osób starszych z chorobami neurodegeneracyjnymi układanie puzzli stanowi ważną formę terapii ruchowej. Wybierz Puzzle Letnie ptaki, by zainicjować pracę mózgu i rąk. Podążanie za wzorcowym obrazkiem to świetny sposób na pobudzenie umiejętności analizy przestrzennej, co sprzyja doskonaleniu zdolności do rozpoznawania relacji między elementami oraz planowania ruchów.

 Puzzle Relish Letnie ptaki – terapia chorób otępiennych

Puzzle Relish jako zaproszenie do reminiscencji

Każda z układanek marki Relish została tak zaprojektowana, by nie tylko wspierać terapię poznawczą, ale też budzić pozytywne wspomnienia. Układanie tych puzzli idealnie sprawdzi się w terapii reminiscencyjnej, wspomagając proces przypominania sobie i dzielenia się wspomnieniami. Dlatego warto podczas układania inicjować rozmowy i zadawać pytania. Wybierz do tego Puzzle Dansing przedstawiające scenkę z wesołej zabawy tanecznej. Obudzi ona pozytywne emocje i zachęci do opowieści wspomnieniowych o przygodach z młodości.

Podjęcie tego wesołego tematu będzie sprzyjać budowaniu relacji między uczestnikami terapii lub między Tobą a seniorem. Skupienie na pozytywnych aspektach przeszłości pozwala spojrzeć na nie z satysfakcją i doprowadza do poprawy jakości życia osób starszych, zwłaszcza tych z chorobami neurodegeneracyjnymi.

 Puzzle Relish Dansing – terapia chorób otępiennych

Zobacz wszystkie pomoce terapeutyczne marki Relish

 

Podsumowanie

Puzzle Relish są nieocenionym wsparciem w terapii chorób z demencją. Przygotowane z myślą o możliwościach poznawczych i potrzebach osób starszych spełniają swoje funkcje doskonale: angażują umysł i małą motorykę, budzą pozytywne emocje, skłaniają do reminiscencji. Dzięki temu stanową cenny element kompleksowego wsparcia seniorów z otępieniem. Szeroka oferta puzzli Relish pozwala precyzyjnie dobrać puzzle do możliwości i upodobań osoby starszej. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz