Twórczość plastyczna jest nie tylko doskonałą formą wyrażania siebie, ale także świetnym sposobem na spędzanie czasu w grupie. Szczególnie osoby starsze mogą czerpać z niej wiele korzyści, takich jak stymulacja umysłowa, poprawa koordynacji ruchowej oraz możliwość wyrażenia emocji i przeżyć. Poznaj inspirujące pomysły na letnie zajęcia plastyczne, które wzbogacą życie seniorów i przyniosą im wiele radości!

 

Lato to pora roku pełna barw, które warto wykorzystać do rozwijania kreatywności i twórczości. Kiedy przyroda zachwyca swoją różnorodnością, możemy czerpać z niej inspirację do tworzenia wyjątkowych dzieł plastycznych. Warto zachęcać seniorów do próbowania różnych aktywności twórczych. Oto kilka propozycji, które mogą przynieść wiele radości i satysfakcji, a także stać się początkiem pięknej, twórczej przygody.

 

Malowanie akwarelą

Malowanie akwarelą to jedna z najbardziej relaksujących i satysfakcjonujących form twórczości plastycznej. Technika ta pozwala na tworzenie delikatnych, przejrzystych obrazów, które oddają piękno letniej przyrody. Seniorzy mogą czerpać inspirację z otaczającego ich świata – malować kwiaty, krajobrazy, owoce czy martwą naturę.

Do rozpoczęcia malowania akwarelą potrzebne będą: akwarele, pędzle różnej grubości, specjalny papier do akwareli, paleta do mieszania farb i pojemnik na wodę. Możesz kupić je w Zestawie do malowania Akwarelami.

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych – akwarele

Latem dużą popularnością cieszą się plenerowe sesje malarskie. To świetny sposób na połączenie twórczości z aktywnością na świeżym powietrzu. Przyda się do tego Blok ze szkicami do akwareli Botanika zawierający czyste arkusze oraz arkusze z wcześniej narysowanymi ilustracjami. Na tylnej okładce znajdują się inspirujące przykłady. Każdy senior może jednak malować po swojemu, a przy gotowym szkicu dzieło zawsze będzie efektowne. Nie ma zatem obaw, że osoba starsza sobie nie poradzi.

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych – akwarele

Malowanie piaskiem

Malowanie piaskiem to mniej znana, ale niezwykle interesująca technika plastyczna, która polega na tworzeniu obrazów przy użyciu piasku. Jest to zajęcie, które rozwija precyzję i cierpliwość, a jednocześnie daje wiele radości z tworzenia unikalnych dzieł. Do malowania piaskiem potrzebne będą: piasek, klej (najlepiej w płynie) oraz papier lub płótno jako podłoże. Seniorzy mogą tworzyć obrazy o tematyce letniej, takie jak plaża, morze, słońce czy egzotyczne rośliny. Proces tworzenia polega na nakładaniu kleju na wybrane obszary podłoża, a następnie posypywaniu ich piaskiem w różnych kolorach. Po wyschnięciu kleju nadmiar piasku jest usuwany, odsłaniając piękne, kolorowe wzory. Dla seniorów warto wybrać gotowe Obrazki do malowania piaskiem, w których wystarczy odsłonić części samoprzylepne i posypać je piaskiem. W zestawie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: obrazki zwierząt z kartonu, pojemniki z kolorowym piaskiem – 5 kolorów, pędzelek, narzędzie do podważania naklejek i samoprzylepne haczyki.

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych – malowanie piaskiem

Malowanie tkanin

Malowanie tkanin to kreatywna i praktyczna forma twórczości, która pozwala na stworzenie unikalnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak koszulki, torby czy chusty.

Seniorzy mogą projektować własne wzory i malować je za pomocą specjalnych farb. Do malowania potrzebne będą: markery do tkanin, farby do tkanin, pędzle lub gąbki, tkaniny do ozdabiania (np. bawełniane koszulki, torby), poszewki na poduszki) karton lub folia do podłożenia pod tkaninę. Tu sprawdzi się Zestaw do dekorowania tkanin zawierający torbę bawełnianą, portmonetkę z tkaniny, 12 markerów oraz naklejki/kalkomanie do tkanin (litery i cyfry). Na odwrocie pudełka umieszczono wskazówki i inspiracje. Ciekawą opcją jest instrukcja online możliwa po zeskanowaniu kodu QR. Seniorzy mogą bez ograniczeń projektować własne wzory. Efektem końcowym są nie tylko piękne, ale także praktyczne dzieła sztuki, które można nosić lub używać na co dzień. A gotowe prace mogą być wspaniałym prezentem dla bliskich!

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych – dekorowanie tkanin

Malowanie kropkami na kamieniach

Malowanie kropkami na kamieniach to technika inspirowana tradycyjną sztuką aborygeńską. Polega na tworzeniu wzorów z drobnych kropek, co pozwala na uzyskanie niezwykle efektownych i precyzyjnych prac. Kamienie malowane kropkami mogą stać się dekoracją ogrodu, domu lub miłym upominkiem. Do malowania kropkami na kamieniach potrzebne będą: gładkie kamienie (najlepiej o zaokrąglonych kształtach), farby akrylowe, pędzle o cienkich końcówkach lub specjalne narzędzia do punktowania, lakier do zabezpieczenia gotowej pracy. Seniorzy mogą malować na kamieniach wzory inspirowane naturą, takie jak kwiaty, liście, owady czy też abstrakcyjne kompozycje. Przyda się do tego Zestaw malowanie kropkami na kamieniach zawierający 8 specjalnych farb i 5 obłych kamieni. Gęsta farba na bazie wody po wyschnięciu daje ciekawy efekt półperełek. Malowanie kropkami rozwija cierpliwość i precyzję, a gotowe prace cieszą oko i są trwałe.

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych – malowanie kropkami

Dekorowanie papier-mache

Papier-mache to technika używana do tworzenia różnorodnych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Praca z papier-mache wymaga precyzji i delikatności, co pomaga w zachowaniu sprawności manualnej. To ważne, zwłaszcza dla osób starszych, ponieważ ćwiczenia motoryki małej pomagają w utrzymaniu sprawności rąk. Podczas terapii zajęciowej sięgnij po gotowe przedmioty do ozdabiania z papier-mache. Wybierz na przykład motyla z paper mache, łabędzia lub  Lody na patyku z papier-mache. Ręcznie wykonane figurki lodów o różnych rozmiarach można malować na różne sposoby. Użyj do tego farb plakatowych, które są łatwo zmywalne z ubrań i blatów, a przy tym całkowicie bezpieczne dla skóry. Taka aktywność i skupienie się na twórczej pracy pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. A kreatywność podopiecznych z pewnością Cię zaskoczy!

 Zajęcia plastyczne dla osób starszych - Dekorowanie papier-mache

Podsumowanie

Letnie prace plastyczne to doskonały sposób na kreatywne i twórcze spędzanie czasu. Zajęcia te nie tylko rozwijają umiejętności manualne i artystyczne, ale także mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne seniorów. Wspólne tworzenie dzieł sztuki sprzyja budowaniu relacji i integracji społecznej, co jest niezwykle ważne dla osób starszych. Dlatego warto wprowadzić różnorodne formy aktywności plastycznej do planu zajęć z seniorami, czerpiąc inspirację z otaczającej nas przyrody i letniej atmosfery.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz