Arteterapia w domu opieki oraz DPS to skuteczny sposób na podtrzymywanie najważniejszych sprawności i aktywne spędzanie wolnego czasu. W ramach arteterapii seniorzy mogą podejmować różne twórcze działania. Jakie zajęcia zaangażują seniorów, przyniosą radość i dadzą mnóstwo korzyści? Oto trzy sprawdzone pomysły, które możesz wdrożyć od zaraz!

 

Arteterapia w domu opieki i DPS. Wartość sztuki w terapii zajęciowej 

Arteterapia to forma terapii, która wykorzystuje twórczość jako narzędzie do podniesienia jakości życia osób starszych. Udział w zajęciach podtrzymuje najważniejsze umiejętności seniorów, pozwala im też mierzyć się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi. Dzięki artystycznym działaniom mają oni możliwość ekspresji, wyrażenia swoich emocji i przeżyć w sposób twórczy. To znacząco zmniejsza uczucie lęku i niepokoju oraz niweluje stres. Trzeba jednak podkreślić, że zajęcia arteterapii mają pozytywny wpływ nie tylko na ducha, ale również i ciało mieszkańców domu opieki. Podczas pracy często niezbędna jest dobra koordynacja ruchowa, sprawność ręki oraz spostrzegawczość.

 

Warto również dodać, że uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej nie muszą znać tajników sztuki ani jej historii. Proces twórczy w arteterapii przebiega bowiem w sposób intuicyjny, a praca jest zupełną improwizacją. Należy więc arteterapię traktować jako aktywną formę spędzania wolnego czasu. Nacisk nie jest w tym przypadku kładziony na wiedzę i umiejętności, ale na korzyści płynące z obcowania lub tworzenia sztuki.

Zwykło się myśleć, że tego typu zajęcia i metody skierowane są głównie do dzieci. Nic bardziej mylnego! Arteterapia sprawdza się w każdym wieku i można zawsze dostosować ją do możliwości i zainteresowań podopiecznych. Nie bez przyczyny jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych form aktywizacji seniorów w domu opieki i DPS. 

 

Arteterapia dla seniora. Sprawdzone pomysły na zajęcia

Bogactwo metod i rodzajów arteterapii sprawia, że terapeuci często poszukują różnych inspiracji. W swojej pracy terapeutycznej warto proponować seniorom różne formy aktywizacji i obserwować, jak na nie reagują. Oto 3 najciekawsze propozycje zajęć dla osób starszych, które sprawdzą się w każdym domu opieki i DPS. 

 

Mozaika diamentowa – nowoczesna i ciekawa forma arteterapii

Mozaika diamentowa łączy w sobie zalety haftu krzyżykowego i malowania po numerach. Na płótnie mamy oznaczone kolorami pola, które musimy wypełnić diamencikami. Aby nam się to udało, potrzeba nie lada precyzji, bo każdy element ma swoje ściśle określone miejsce. W zestawie mamy całą gamę kolorowych diamencików i narzędzie do ich przytrzymywania. Dodatkowo na płótnie oznaczono kolory literami lub cyframi, co pozwala uniknąć pomyłek w dobieraniu odcieni. Choć jest to zadanie niezwykle pracochłonne, seniorzy z zaciekawieniem angażują się na długie godziny. A efekty dają mnóstwo satysfakcji! Jeśli chcesz się o tym przekonać, wybierz np. Mozaikę diamentową Chatka w ogrodzie. Sielankowa sceneria z pewnością obudzi miłe wspomnienia z dzieciństwa. 

 Arteterapia w domu opieki i DPS – mozaika diamentowa

Ozdabianie i tworzenie dekoracji. Robimy rzeczy praktyczne i piękne 

Nic tak nie motywuje seniorów do pracy, jak użyteczność podejmowanych działań. Właśnie z tego powodu zachęcaj ich do tworzenia dekoracji np. ze sznurka lub krepiny oraz przedmiotów, z którymi będą stykać się codziennie. Własnoręcznie pomalowana ramka będzie nie tylko napawała dumą, ale też może stanowić prezent dla bliskich. Taki drobiazg cieszy oko i pomaga w oswajaniu przestrzeni, jaką jest prywatny dom opieki czy DPS. To szczególnie ważne w procesie adaptacji. Sięgnij zatem po figurki z ceramiki lub przedmioty z drewna i pozwól seniorom uruchomić wyobraźnię.

 Arteterapia w domu opieki i DPS – kwiaty z krepiny

Ciekawą propozycją są Puzzle do ozdabiania wykonane z drewna lub kartonu, które senior może samodzielnie pomalować, a później układać. W sklepie Senior Lux znajdziesz wszystkie potrzebne do pracy materiały: farby, pędzle, tusze i inne przydatne gadżety. Koniecznie zobacz całą ofertę. Są w niej też gotowe zestawy na zajęcia z seniorami. Warto je mieć pod ręką! 

 Arteterapia w domu opieki i DPS – puzzle do malowania

Kolaż z materiałów o różnej fakturze – arteterapia bogata w doznania sensoryczne

Ciekawą propozycją na zajęcia dla seniorów jest kolaż. Wykorzystaj do pracy materiały różniące się nie tylko kolorystyką, ale również fakturą i tworzywem. Dotykanie miękkiego i puszystego filcu, pomoponów, twardych drewnianyh guzików czy szorstkiej bibuły zapewni podopiecznym całe bogactwo doznań sensorycznych. Takie zajęcia arteterapii dla osób starszych sprawią, że proces twórczy będzie jeszcze bardziej inspirujący. A efekty pracy z pewnością Cię zaskoczą. Możesz zaproponować seniorom robienie prac indywidualnych na podobraziach lub grupowych na większych brystolach. Da to możliwość wyeksponowania obrazów na sztalugach, a nawet stworzenia z nich wystawy. Będzie to dla seniorów wielka nobilitacja!

 

Podsumowanie

Arteterapia stwarza ogrom możliwości aktywizacji osób starszych w sposób twórczy. Potencjał seniorów może zostać wydobyty podczas zajęć związanych ze sztuką plastyczną. Wypróbuj zatem wielu form i obserwuj, jak na nie reagują Twoi podopieczni. Nie musisz się martwić zakupami i wyposażeniem pracowni. Wszystkie niezbędne do arteterapii materiały znajdziesz tutaj

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz