Gry planszowe dla seniorów to hit ostatnich lat! Nic więc dziwnego, że planszówki dla osób starszych na stałe zagościły na warsztatach terapii zajęciowej. Przynoszą seniorom dużo radości, dostarczają zabawy i rozrywki, a do tego podtrzymują najważniejsze sprawności. Ale którą planszówkę wybrać, by senior odniósł jak najwięcej korzyści? O tym w artykule. 

 

Gry planszowe dla seniorów – dlaczego warto?

Gry dla seniorów cieszą się dużą popularnością wśród osób starszych. Terapeuci zajęciowi sięgają po nie bardzo często, bo to dobry sposób na zagospodarowanie wolnego czasu podopiecznym. Gry planszowe pomagają seniorom w utrzymaniu aktywności intelektualnej, a także kształtują umiejętności społeczne. Rozwijają umysł i ćwiczą logiczne myślenie. Stwarzają okazję do spotkań towarzyskich, poznawania nowych ludzi i nawiązywania relacji. Nie bez znaczenia jest również niwelowanie poziomu stresu i czerpanie radości z wygranej. Gry planszowe to też ważny element profilaktyki chorób otępiennych, dlatego produkty tego typu sprawdzają się niezależnie od wieku graczy.

 

Planszówki dla osób starszych. Najlepsze gry dla seniorów w placówkach opieki

Na rynku dostępnych jest wiele planszówek, nie wszystkie jednak nadają się dla osób starszych. Warto zwrócić uwagę, że gry planszowe dla seniorów muszą być przystosowane do możliwości graczy w podeszłym wieku. Dotyczy to zarówno tematyki, jak i formy (większy rozmiar, duża czcionka itp.). Oto najlepsze gry dla seniorów, które warto mieć pod ręką.

 

Warcaby i szachy – klasyka wśród planszówek dla seniorów

Proste zasady warcabów sprawiły, że planszówka ta sprawdza się w każdym wieku. Możesz sięgnąć po klasyczną wersję gry Warcaby albo wybrać Warcaby magnetyczne, które dzięki magnesom stabilnie trzymają się planszy. W plenerze sprawdzą się szachy ogrodowe w rozmiarze XXL, z szachownicą wykonaną z solidnego materiału odporengo na działanie warunków atmosfertcznych. Zestaw ten będązie ciekawą łamigłówką podczas zajęć na świeżym powietrzu. 

Gry planszowe dla seniorów. Szachy, czyli najlepsze planszówki dla osób starszych

W pracy z seniorami warto sięgnąć po Warcaby z serii gier do terapii Alexander. Zawierają one instrukcję z 11 wersjami tej gry. Taka pomoc terapeutyczna aktywizuje mózg, ćwiczy pamięć, logiczne myślenie i koncentrację. Produkt przygotowano z myślą o seniorach, więc posiada duże, wysokie pionki łatwe w chwytaniu. Nieco większa plansza ułatwi grę osobom mającym problemy z precyzją ruchów i małą motoryką. 

 Gry planszowe dla seniorów. Warcaby, czyli najlepsze planszówki dla osób starszych

Monopoly – aktywizuje seniorów na całym świecie

Monopoly to popularna gra planszowa budząca wiele emocji wśród graczy. Klasyczna wersja Monopoly to chyba najbardziej znana gra na całym świecie. Budowanie domów, kupowanie nieruchomości, licytacje – wszystko sprawia, że Twoi podopieczni szybko się wciągną. Ta gra również doczekała się wielu wersji. Zaproponuj seniorom np. Monopoly Zielona Góra, która rozgrywa się w polskich realiach. Kto wie, może taka planszowa „wycieczka” obudzi jakieś pozytywne wspomnienia?  

 Gry planszowe dla seniorów. Monopol, czyli najlepsze planszówki dla osób starszych

5 sekund – łamigłówka słowna 

Gry planszowe to nie tylko trening umysłu, ale także innych sprawności. Przykładem tego może być gra 5 sekund, której głównym celem jest stymulacja mowy seniora. Oprócz planszy gra zawiera aż 378 kart z pytaniami. Zasada gry jest jedna: trzeba jak najszybciej udzielić odpowiedzi na pytanie. Pod presją czasu mózg pracuje bardzo intensywnie, a efekty myślenia w pośpiechu bywają zaskakujące. Śmiech gwarantowany!

 Gry planszowe dla seniorów. 5 sekund, czyli najlepsze planszówki dla osób starszych

Chińczyk – najprostsza planszówka dla osób w każdym wieku

Proste zasady gry w Chińczyka sprawiają, że gra się w nią on od pokoleń. Ta popularna gra nie słabnie na popularności pomimo upływu lat. W sklepie Senior Lux dostępna jest ekologiczna wersja Chińczyka. Warto po nią sięgnąć, bo grubsza drewniana plansza wygląda świetnie, a drewniane pionki są przyjemne w dotyku. Takie gry planszowe w stylu eko zawsze mają wielu amatorów wśród osób starszych. Możesz też zaproponować podopiecznym chińczyka w wersji ogrodowej.  

 Gry planszowe dla seniorów. Chińczyk, czyli najlepsze planszówki dla osób starszych

Biznes po Polsku – Eurobiznes w polskim wydaniu

Gracze osadzeni w polskich realiach przeżywają większe emocje. Zasady gry Biznes po polsku są proste – należy tak zarządzać swoimi pieniędzmi, by zbić fortunę. Aby to osiągnąć, trzeba pracować umysłowo na pełnych obrotach. Przemyślane posunięcia graczy ćwiczą pamięć operacyjną, zdolność przewidywania, koncentrację i uważność. Zwycięstwo zależy również od szczęścia, bo podczas potyczek zdarzają się zaskakujące przypadki losowe. Gracze w jednej chwili mogą stać się bankrutami! Tego typu gry planszowe to dobry sposób na miłe spędzanie czasu wolnego np. w długie jesienne i zimowe wieczory. 

 

Poznaj Polskę – krajoznawcza gra edukacyjna 

Gra planszowa Poznaj Polskę zawiera duży zestaw gier i zabaw edukacyjnych, których tematem przewodnim jest nasz kraj. Czas spędzony przy tej planszówce owocuje poznaniem wiedzy z historii polski, geografii i przyrody. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania naszych zwyczajów narodowych. Folder zawiera bazę wiedzy, a dołączone puzzle przedstawiają mapę Polski z podziałem administracyjnym. Podczas ich układania poznamy miasta, stroje ludowe oraz obiekty dla nich charakterystyczne. Oprócz gry planszowej jest też quiz historyczny, który pobudzi pamięć seniora i karty „Piotruś”. Taki produkt z całą masą dodatków z pewnością przyda nam się niejednokrotnie podczas świąt państwowych. 

 

Zobacz wszystkie gry planszowe w Sklepie Senior Lux

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz