Kolorowanki welwetowe to ciekawy pomysł na aktywizację seniorów, który sprawdzi się w zarówno DPS, domu opieki, klubie seniora jak i w warunkach domowych. Poznaj zalety kolorowanek welwetowych, a przekonasz się dlaczego warto je wykorzystać w pracy z podopiecznymi!Kolorowanka welwetowa – kolorowanka inna niż wszystkie

Kolorowanka zazwyczaj kojarzy się z książką lub arkuszem papieru, na którym znajdują się wydrukowane obrazki o czarnym konturze. Zupełnie nową i ciekawą propozycją kolorowanki dla seniorów jest kolorowanka welwetowa, w której kontury obrazka oraz ramkę pokrywa czarny, miękki w dotyku welwet. Kontur jest wypukły, dzięki temu wychodzenie za linię jest trudniejsze, a na głębokiej matowej czerni weluru nie widać drobnych potknięć przy kolorowaniu.

Kolorowanki welwetowe występują w wielu formach. Są kolorowanki w formie obrazka, notatnika, teczki z gumką, segregatora lub pudełka.

  • Kolorowankę welwetową w formie obrazka stanowi pojedynczy arkusz sztywnej tektury, na którym znajduje się obrazek z welwetowymi kontrami. Obrazki występują w formacie 21x29,7 cm, 47x35 cm lub 32x32 cm. Obrazek po pokolorowaniu może stać się wspaniałą dekoracją pokoju – można go powiesić na ścianie lub ustawić na półce.
Aktywizacja seniora - kolorowanka welwetowa Znak zodiaku

  • Kolorowanki welwetowe w formie notatnika z welwetową okładką do kolorowania. Notatniki mają format A5 i 80 gładkich stron. Możliwość pokolorowania okładki gwarantuje personalizację produktu. Gładkie strony notatnika idealnie nadają się do zapisywania informacji, tworzenia pamiętników, pisania opowiadań, rysowania, szkicowania lub po prostu bazgrolenia.
Aktywizacja seniora - kolorowanka welwetowa notatnik
  • Teczki z gumką i segregatory z welwetową okładką to produkty, które po pomalowaniu można wykorzystać do przechowywania dokumentów lub pamiątek. Poproś podopiecznego by pokolorował Ci okładkę segregatora lub teczki, w którym będziesz przechowywał dokumenty. Senior będzie czuł się potrzebny.  
  • Kolorowanki w formie pudełka. Kolorowankę stanowi arkusz o wymiarach 42x41 cm, który po pokolorowaniu i złożeniu staje się pudełkiem o wymiarach 23x17x13 cm. Pudełko będzie idealne do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów.

Kolorowanki welwetowe występują w zestawie z 12. flamastrami lub bez. Zestaw flamastrów można wykorzystać także do innych działań twórczych.

 Aktywizacja seniora - kolorowanka welwetowa York


Kolorowanki welwetowe – dlaczego warto po nie sięgnąć w pracy z seniorami w DPS i domu opieki?

  • Kolorowanie aktywizuje obie półkule mózgu. Lewą odpowiedzialną za logiczne myślenie, funkcje językowe, dostrzeganie różnic oraz prawą odpowiedzialną za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, dostrzeganie podobieństw. Podczas kolorowania zatem możliwa jest koordynacja wyobraźni z logiką, dokładności z pomysłowością, czy koncentracji z wewnętrzną wolnością.
  • Kolorowanie to wspaniały trening zdolności motorycznych podczas terapii zajęciowej lub terapii ręki. Kolorując obrazek trzeba właściwie chwytać kredki lub inne pisaki w dłoni, poruszać nimi, a także zmieścić się w określonym obszarze. Kolorowanki welwetowe są wykorzystywane przez terapeutów zajęciowych w pracy z osobami, u których sprawność rąk jest obniżona. Dlaczego? Ponieważ w kolorowance welwetowej linie obrazka pokrywa naniesiony na papier wypukły welwet, co zabezpiecza przed wychodzeniem za linę. Ponadto na głębokiej czerni nie widać potknięć przy wypełnianiu przestrzeni kolorami.
  • Kolorowanki welwetowe stymulują zmysł dotyku. Welwetowe, czarne kontury kolorowanki są przyjemne w dotyku i wypukłe, dzięki temu linie te dobrze czuć pod palcami. Sprawdzą się w terapii sensorycznej, podczas której senior może spróbować narysować obrazek prowadząc palce po welwetowych liniach kolorowanki.
  • Kolorowanki welwetowe to dobry sposób na relaks, odreagowanie stresu, uspokojenie myśli, trening cierpliwości, skupienia i koncentracji, a także pomysł na kreatywne spędzenie czasu wolnego. To doskonałe hobby zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
  • Zaletą kolorowanek welwetowych jest również to, że występują one w wielu wzorach, formatach oraz formach. Niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Na uwagę zasługuje również fakt, że kolorowanki welwetowe to produkty od razu gotowe do pracy. Wystarczy wyjąć kolorowankę z opakowania, sięgnąć po pisaki i zapewnić seniorowi w ten sposób angażującą aktywność na długie godziny.


Zobacz także: Kolorowanki dla seniorów. Którą wybrać?Kolorowanie – ciekawy i prosty sposób na aktywizację seniorów. Przykłady zajęć

Wybierając kolorowankę welwetową dla seniora warto zwrócić uwagę na jego upodobania i zainteresowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które chcemy po raz pierwszy zachęcić do tego typu aktywności. Senior chętniej sięgnie po kolorowankę, przdstawiającą obraz, który kojarzy mu się z czymś przyjemnym, wywołuje pozytywne wspomnienia. Nie bez znaczenia jest również format kolorowanki, jak również wielkość przestrzni do kolorowania. 

Jeśli twoi podopieczni mają kłopoty ze wzrokiem zaproponuj im kolorowankę Słoneczniki w wazie lub Kwiaty. Kolorowanki te występują w dużych formatach, czarne, welwetowe kontry obrazka są bardzo wyraźne, a przestrzenie do kolorowania duże.

Aktywizacja seniora - Kolorowanka welwetowa Kwiaty


Jeśli Twoi podopieczni to miłośnicy przyrody możesz wybrać kolorowanki z motywem zwierzęcym lub roślinnym. Dobrym wyborem będzie na przykład kolorowanka Konie, Yorkshire terrier, Kot, Ryby.

Aktywizacja seniora - Kolorowanka Welwetowa Konie


Miłośnikom sztuki spodoba się Gwiaździsta noc Van Gogha lub Pocałunek Klimta. Kolorowanie dzieła słynnych malarzy przyniesie seniorom wiele satysfakcji, a powstały obraz może stać się wspaniałą ozdobą ściany pokoju. 

Aktywizacja seniora - Kolorowanka Welwetowa Van Gogh Gwiaździsta Noc


Miłośnikom motoryzacji warto zaproponować kolorowankę Motocyklista, Ciężarówka lub Formuła 1.

Aktywizacja seniora - Kolorowanka welwetowa Motocyklista


Miłośników podróżowania na pewno zainteresuje kolorowanka Faraon , Wielbłąd, lub Słoń indyjski.

Aktywizacja seniora - Kolorowanka Welwetowa Faraon


Jeśli twój podopieczny jest dokładny, cierpliwy i nie ma kłopotów ze wzrokiem zaproponuj mu kolorowankę, w której jest dużo szczegółów do pomalowania. Dobrym wyborem będzie kolorowanka Sowa, Słoń, Zebra.

Aktywizacja seniora - Kolorowanka Welwetowa Sowa

Podsumowanie

Kolorowanki welwetowe dla seniorów to narzędzia, które sprawdzą się w aktywizowaniu osób zdrowych, jak i tych, które zmagają się z różnymi dolegliwościami. Zarówno jednym jak i drugim kolorowanie przyniesie dużo satysfakcji. Nawet jeśli obrazek nie będzie pokolorowany idealnie, będzie cieszył oczy, a w seniorze wzmocni poczucie sprawczości i własnej wartości.

Kolorowanka jest wspaniałym pomysłem na prezent. Zamiast kolejnej pary kapci podaruj seniorowi kolorowankę welwetową! Naprawdę warto!

Wszystkie kolorowanki welwetowe znajdziesz w sklepie SeniorLux  ZOBACZ.   

Ewelina Semeniuk-Burczak