Podopieczni domu opieki często wymagają rehabilitacji, a placówka opiekuńcza musi im ją zapewnić. Przy realizacji tego zadania niezbędne są pomoce do rehabilitacji seniorów, które znacznie ułatwiają pracę nad przywracaniem sprawności. Co warto mieć zawsze pod ręką? O tym w artykule. 

 

Rehabilitacja seniorów w domu opieki to ważne zadanie. Utrzymanie sprawności i samodzielności podopiecznych jest kluczowe dla ich dobrostanu i jakości życia. O tym, że właściwa rehabilitacja wymaga stosowania odpowiednich pomocy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wykorzystywanie ich podczas ćwiczeń nie tylko wesprze proces rehabilitacji, ale sprawi, że spotkania nie będą nudne. Poznaj te, które przydadzą się na zajęciach rehabilitacji i fizjoterapii, jak również sprawdzą się w profilaktyce chorób narządu ruchu.

 

Piłki rehabilitacyjne – proste pomoce do rehabilitacji seniorów

Piłki rehabilitacyjne to pomoce, które mogą przydać się na każdych zajęciach – zarówno do ćwiczeń grupowych, jak i indywidualnych. Kolorowe piłki z kolcami mają liczne zastosowania w rehabilitacji seniorów. Z powodzeniem można je wykorzystać także do masażu ciała oraz fitnessu i jogi. Doznania sensoryczne, jakie dostarczają wypustki sprawiają, że są idealnym narzędziem w terapii SI. Wielu terapeutów zajęciowych korzysta z nich w swojej pracy, bo taka aktywność przynosi wiele korzyści – od zwiększenia siły mięśni, po łagodzenie napięcia mięśniowego i poprawę krążenia. Na zajęciach sprawdzi się z pewnością komplet 3 piłek rehabilitacyjnych o różnych rozmiarach. Oprócz walorów terapeutycznych i rehabilitacyjnych kolorowe piłki dostarczą seniorom mnóstwo zabawy i sprawią, że zajęcia staną się bardziej atrakcyjne.

Pomoce do rehabilitacji w domu opieki – piłki sensoryczne

Wałki do masażu: tajna broń w walce z napięciem mięśni

Tajemnica skutecznej rehabilitacji zwykle leży w prostocie, a wałki do masażu są tego najlepszym przykładem. Wszechstronne zastosowanie wałka sprawia, że jest on idealny do codziennej rutyny rehabilitacyjnej. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zauważyć różnicę – mięśnie są rozluźnione, napięcie jest zminimalizowane, a z czasem ustępuje także ból. Na przykład Czerwony wałek do masażu wspomoże rehabilitację po przebytym urazie, pobudzi receptory czuciowe i krążenie krwi. Masaż ciała tym wałkiem to również skuteczny sposób na relaksację. Zawsze pomoże seniorom rozluźnić napięcia spowodowane stresem, a to przełoży się na większy komfort poruszania.  

 Pomoce do rehabilitacji w domu opieki – wałek do masażu

Krążki rehabilitacyjne: małe narzędzie, wielkie możliwości

Krążki rehabilitacyjne to niezbędne narzędzie do rehabilitacji ręki. Codzienne ćwiczenia z tą niepozorną pomocą znacznie usprawniają mięśnie palców, dłoni i przedramienia. Wypustki umieszczone na krążku pobudzają receptory czuciowe i stymulują krążenie krwi. Dostępny w sklepie Senior Lux czerwony krążek rehabilitacyjny idealnie nadaje się do usprawniania pracy ręki i ćwiczenia siły chwytu. Będzie też ciekawym urozmaiceniem podczas zajęć profilaktycznych, które są bardzo ważne dla seniorów. Dobra sprawność ręki to przecież większa samodzielność podopiecznych. Warto o nią dbać jak najwcześniej!

 Pomoce do rehabilitacji w domu opieki – krążek rehabilitacyjny

Fasolki sensoryczne do wspomagania rehabilitacji w domu opieki

Fasolki sensoryczne to pomoce, które kojarzą się jako akcesoria do stymulacji zmysłów. Ich kształt i kolory przyciągają uwagę, co ułatwia koncentrację na zadaniach. Fasolki sensoryczne są doskonałym dodatkiem do indywidualnych i grupowych sesji terapeutycznych i rehabilitacyjnych, stymulując nie tylko zmysły, ale również ciało. Zielona fasolka sensoryczna może być wykorzystywana także do masażu. Przyda się też podczas zabaw ruchowych i aktywności fizycznej, na przykład do uprawiania fitnessu i jogi. Umieszczone na piłce stożkowe kolce sprawią, że masaż ciała będzie przyjemny, a mięśnie się rozluźnią. 

 Pomoce do rehabilitacji w domu opieki – fasolki sensoryczne

Dyski i półkule sensoryczne: kompleksowe wsparcie rehabilitacji

Dyski i półkule sensoryczne to kolejne produkty z asortymentu Senior Lux, które warto włączyć do codziennych ćwiczeń w domu opieki. Te pomoce do rehabilitacji seniorów, podobnie jak wszystkie wyżej wymienione, zapewniają nie tylko fizyczne, ale również sensoryczne korzyści. Komplet 4 dysków sensorycznych przyda się do rehabilitacji, jak i animacji czasu wolnego. Seniorzy mogą ćwiczyć równowagę podczas wspólnych zajęć z fizjoterapeutą lub spotkań poświęconych profilaktyce. Dzięki temu dyski i półkule sensoryczne składają się na kompleksowy plan, który pomaga poprawić jakość życia seniorów – zarówno tych, którzy mają problemy z układem ruchu, jak i takich, którzy są w pełni sprawni. 

 Pomoce do rehabilitacji w domu opieki – dyski sensoryczne

Podsumowanie

Pomoce do rehabilitacji seniorów są niezbędne w każdym domu opieki. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – przydadzą się zarówno do przywracania sprawności, jak i do utrzymania dobrej kondycji seniora na długie lata. Wszystkie opisane w artykule pomoce są nie tylko dostosowane do możliwości i potrzeb osób starszych, ale także znacznie ułatwiają personelowi domu opieki pracę z podopiecznymi. Te obopólne korzyści sprawiają, że warto je mieć zawsze pod ręką!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz