Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania sprawności na długie lata. Niestety, osoby starsze mają wiele obaw i oporów związanych z wykonywaniem ćwiczeń. Co robić na zajęciach z seniorami, by proponowane aktywności były atrakcyjne i odpowiednie do stanu zdrowia podopiecznych? O tym w artykule.

 

Zabawy ruchowe i gry zręcznościowe dla seniorów. Dlaczego są potrzebne?

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna seniorów jest niezbędna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Podejmowanie ćwiczeń ruchowych to podstawa profilaktyki wielu chorób, ale przede wszystkim warunek dobrej kondycji. Im więcej osoby starsze się ruszają, tym są dłużej sprawne i samodzielne. Stale stymulowany układ mięśniowy i kostny to też mniejsze ryzyko upadków. Nie bez znaczenia pozostaje oddziaływanie ruchu na ogólne samopoczucie i nastrój. Udowodniono naukowo, że podczas aktywności fizycznej uaktywniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To właśnie dlatego wielu terapeutów i animatorów często zachęca do gier i zabaw ruchowych, które doskonale relaksują i niwelują stres.

 

Gry i zabawy ruchowe dla seniorów. Przykładowe aktywności

Osoby starsze lubią różnego rodzaju zabawy, choć nie zawsze mają motywację, by więcej się ruszać. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i pomocom terapeutycznym zajęcia aktywizacyjne prowadzone w ramach terapii zajęciowej będą atrakcyjne i bezpieczne dla osób starszych.

 

Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu

Aby zmotywować podopiecznych DPS i domów opieki do ćwiczeń, warto wykorzystać różne pomoce terapeutyczne. Na świeżym powietrzu sprawdzą się Mega kręgle. Zestaw kul i kręgli sprawi, że seniorzy poczują się jak w prawdziwej kręgielni! Zadaniem graczy jest sprawne chwycenie kuli i wypuszczenie jej w taki sposób, by zbić jak najwięcej kręgli. Podczas gry seniorzy nie tylko usprawniają ciało, ale również integrują się z grupą.  

Innym przykładem zabawy ruchowej jest wyścig w workach lub skok na odległość. Kiedy zaopatrzymy się we wzmocnione od spodu worki z pomocniczymi uchwytami, zapewnimy seniorom wygodę i większe bezpieczeństwo. Skoki stymulują sprawność ruchową i motoryczną oraz wzmacniają całe ciało. Do zabaw na świeżym powietrzu można wykorzystać również pachołki, liny animacyjne oraz rakietki do tenisa.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Gry i zabawy ruchowe dla seniorów. Pomoce terapeutyczne – kręgle

Zręcznościowe gry i zabawy dla seniorów

Nie tylko siła mięśni, ale i precyzja ruchów odgrywa ogromne znacznie w samodzielności osób starszych. Dobrą i bardzo lubianą propozycją jest gra zręcznościowa Rzut do celu. To przenośny stelaż z tkaniną zawierający kieszenie z siatki. Zadaniem graczy jest wrzucenie woreczków w otwór z najwyższą liczbą punktów. Gra wymaga koncentracji i stymuluje koordynację ręka – oko.

Podobne właściwości mają znane wszystkim Rzutki. Okrągłą tarczę z punktacją umieszcza się na ścianie i trafia do niej kulkami lub rzutkami. Zamieszczona w ofercie sklepu Senior Lux gra jest przystosowana do możliwości osób starszych i pozbawiona ostrych elementów. Zamiast ostrzy rzutki posiadają rzepy, które bez problemu przyczepiają się do pokrytej materiałem tarczy. Dobra zabawa towarzyska będzie zatem całkowicie bezpieczna.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Gry i zabawy ruchowe dla seniorów. Pomoce terapeutyczne – gra rzut do celu

Gry i zabawy stołowe dla osób starszych

Ograniczenia w przemieszczaniu się nie muszą być przeszkodą w aktywizacji seniorów. Siedząc lub stojąc przy stole, można ćwiczyć przede wszystkim małą motorykę i precyzję rąk. Odpowiedną dawkę ruchu i dobrej zabawy dają Duże piłkarzyki Champions. To gra dla dwóch osób polegająca na rozgrywaniu meczu piłki nożnej za pomocą figurek piłkarzy przymocowanych do teleskopowych prowadnic zakończonych uchwytami. Dzięki uniesionym rogom płyty boiska piłka jest łatwo dostępna, a gra ława i przyjemna.

Jeśli Twoi podopieczni lubią tego typu aktywności, warto zainwestować w stół wielofunkcyjny. Stół Powerplay 4 w 1 daje możliwość gry w piłkarzyki, tenis, bilard i hokej (cymbergaj). W wyposażeniu produktu są wszystkie potrzebne akcesoria: dwie piłeczki, kij i kule bilardowe, siatka, dwie paletki i dwie piłeczki do ping-ponga, a także dwa grzybki-odbijacze i krążek do cymbergaja. Taki bogaty zestaw z pewnością pochłonie Twoich podopiecznych na długie godziny.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Gry i zabawy ruchowe dla seniorów. Pomoce terapeutyczne – piłkarzyki

Podłogowe gry i zabawy ruchowe dla seniorów

Jeśli spróbowałaś już wszystkich wymienionych aktywności i nie wiesz, co robić na zajęciach z seniorami, sięgnij po coś oryginalnego. Taką zaskakującą zabawą może być Gra Twister. To mata podłogowa z 24 polami, na których należy stawiać ręce i nogi według wylosowanych kolorów. Pokręcone pozy wywołają wiele śmiechu!

W pracy z seniorami sprawdzi się również Ścieżka sensoryczna, czyli zestaw półkul, dysków i półwałków sensorycznych. Elementy układa się dowolnie, by później pokonać ścieżkę bosymi stopami. Wypustki pobudzają receptory czuciowe, masują i poprawiają krążenie. Regularne spacerowanie ścieżką sensoryczną to doskonały trening równowagi wymuszający prawidłową postawę ciała.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Gry i zabawy ruchowe dla seniorów. Pomoce terapeutyczne –ścieżka sensoryczna

Podsumowanie

Gdy nie wiesz, co robić na zajęciach z seniorami, zaproponuj gry i zabawy ruchowe oraz angażujące pomoce terapeutyczne dla seniorów. Dzięki nim osoby starsze zachowają dobrą kondycję na dłużej, dotlenią ciało i mózg oraz będą świetnie się bawić. Pamiętaj, że zawsze należy dobrać indywidualnie rodzaj ćwiczeń do możliwości seniora!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz

 

Zobacz także pozostałe artykuły z tego cyklu:

 

Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.1 Gry logiczne dla seniora

Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.2. Trening motoryki małej

Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 3. Stymulacja mowy seniora