W miarę starzenia się społeczeństwa, liczba osób z demencją wzrasta, co stanowi ogromne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej. Jednak wiele badań wskazuje, że odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji. Dowiedz się, jak trening umysłu może w tym pomóc!

 

Trening funkcji poznawczych, znany również jako trening umysłu to specjalnie zaprojektowane ćwiczenia mające na celu poprawę i utrzymanie sprawności umysłowej. Badania pokazują, że regularne angażowanie seniorów w takie zajęcia poprawiają funkcje poznawcze u osób starszych i hamują proces starzenia się mózgu. Istnieje wiele różnych sposobów na stymulację pracy umysłu, które mogą być wykorzystywane w profilaktyce chorób otępiennych. Poznaj je!

 

Aktywność intelektualna – gry planszowe i łamigłówki

Gry planszowe są bardzo popularną formą aktywizacji seniorów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują gry logiczne, strategiczne i łamigłówki. Wymagają one planowania i strategii, więc są doskonałe do rozwijania myślenia abstrakcyjnego i zdolności rozwiązywania problemów. Udowodniono, że nawet kilka minut dziennie spędzonych przy planszówce przynosi dobre rezultaty. Na zajęcia z seniorami warto polecić Grę Statki. Każdy z graczy ma dwie tablice – jedną do rozmieszczania swoich statków i miejsc trafień przeciwnika oraz drugą do zaznaczania swoich trafień. Zwycięża senior, który jako pierwszy zatopi okręty przeciwnika. Ta prosta strategiczna gra z pewnością poruszy szare komórki i obudzi przy tym ducha rywalizacji!

 Trening umysłu w profilaktyce demencji – Gra Statki

Przeczytaj także: Łamigłówki dla osób starszych. Najlepszy trening umysłu seniorów!

 

Trening uwagi i koncentracji dla seniorów

Uwaga i koncentracja mają istotne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu oraz w profilaktyce demencji. Trening tych zdolności pomaga w poprawie wydajności umysłowej, zdolności do nauki, a także w zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych związanych z wiekiem. Ciekawą formą treningu jest Domino góralskie, ozdobione symbolami związanymi z Podhalem. Na kartonikach seniorzy zobaczą m.in. tradycyjne stroje, kierpce i oscypki. Wesołe i barwne grafiki z pewnością będą dobrą okazją do rozmowy o pięknie polskiego folkloru. Przywrócą też wspomnienia z górskich wypraw i nastroją do reminiscencji.

 Trening umysłu w profilaktyce demencji – Gra domino

Edukacja w wieku senioralnym

Jednym z kluczowych aspektów pomyślnego starzenia jest utrzymanie aktywności umysłowej poprzez edukację. W kontekście profilaktyki demencji ciągłe uczenie się i rozwijanie nowych umiejętności odgrywa istotną rolę. Warto zatem podejmować działania na rzecz promowania edukacji wśród seniorów. Dobrą propozycją na zajęcia są gry edukacyjne i quizy, na przykład Gra Nasza Polska wydana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To planszówka zawierająca karty z pytaniami skategoryzowanymi według okresów historycznych: Odzyskanie niepodległości i Bitwa Warszawska, II Wojna Światowa i Okupacja, czasy PRL-u, Solidarność i wejście Polski do Unii. Pomocniczo na kartach są umieszczone trzy odpowiedzi, z których senior musi wybrać prawidłową. Kiedy odpowie, otrzymuje ustaloną kwotę Marek Polskich. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej na mecie. Tematyka patriotyczna gry na pewno przypadnie seniorom do gustu. To gra idealna na święta państwowe i nie tylko!

 Trening umysłu w profilaktyce demencji – Gra Nasza Polska

Przeczytaj także: Quiz dla seniora. Który wybrać do aktywizacji?

 

Aktywność społeczna w profilaktyce demencji

Aktywne uczestnictwo w życiu społecznym stymuluje funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga, myślenie abstrakcyjne, umiejętności językowe i rozwiązywanie problemów. Rozmowy, wspólne podejmowanie zadań czy planowanie aktywności stymulują mózg i pomagają utrzymać jego sprawność. Bliskie relacje społeczne dostarczają wsparcia emocjonalnego, które jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Zachęcaj seniorów do  korzystania z gier towarzyskich, takich jak Gra Karciana Wybierz 5 box. To zestaw aż 165 kart z prostymi pytaniami, na które trzeba szybko odpowiedzieć, podając 5 przykładów. Doskonały trening szybkości myślenia i dobra zabawa gwarantowane!

 Trening umysłu w profilaktyce demencji – Gra Wymień 5

Przeczytaj także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 5. Gry towarzyskie dla seniorów

 

Podsumowanie

Wiele badań wskazuje, że odpowiednia profilaktyka demencji może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Regularna aktywność intelektualna, np. poprzez gry planszowe, edukacja w wieku senioralnym i aktywność społeczna są kluczowymi elementami w utrzymaniu zdrowia mózgu i zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym. Warto wdrożyć te strategie, aby seniorzy mogli cieszyć się zdrowiem jak najdłużej!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz