Gry towarzyskie dla seniorów są dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Rola kontaktu i interakcji z drugim człowiekiem jest dla dobrostanu osób starszych nie do przecenienia. W kolejnej odsłonie cyklu „Co robić na zajęciach z seniorami” zapraszam zatem na przegląd gier towarzyskich, które zawsze się sprawdzają podczas terapii zajęciowej.

 

Gry towarzyskie dla seniorów. Korzyści społeczne i terapeutyczne aktywności

Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z drugą osobą. Nawiązywanie i budowanie relacji bywa jednak dla osób starszych bardzo trudne. Kiedy senior mieszka w DPS lub prywatnym domu opieki codziennie styka się z różnymi ludźmi. By ułatwić proces adaptacji i integracji społecznej w tego typu placówkach często wykorzystuje się w pracy terapeutycznej gry towarzyskie dla seniorów.

Wspólna aktywność to doskonały pretekst, by podtrzymywać relacje międzyludzkie i prowadzić trening komunikacji społecznej. Zabawowy charakter zajęć pozwala podnosić samoocenę oraz poprawiać nastój. Niejednokrotnie przecież grze towarzyszy śmiech i radość, co pobudza wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Na rynku wiele jest ciekawych propozycji wydawniczych (np. gier i zabaw) będących dobrym wyborem do aktywizacji seniorów. Można je wykorzystać przy treningu umiejętności społecznych, do wsparcia funkcji poznawczych, ćwiczenia zręczności czy logicznego myślenia. Warto je znać i mieć pod ręką.  

 

Gry towarzyskie dla osób starszych. Przykładowe propozycje – co robić na zajęciach z seniorami

Osoby starsze lubią różnego rodzaju zajęcia i gry towarzyskie inicjujące kontakt z drugim człowiekiem. Wystarczą odpowiednie pomoce terapeutyczne, by zajęcia aktywizacyjne prowadzone w ramach terapii zajęciowej były atrakcyjne. Oto kilka propozycji.

 

Klasyczne gry towarzyskie dla seniorów

Najbardziej znana gra towarzyska to Kalambury. Jak wiadomo, polega ona na pokazywaniu haseł za pomocą gestów i rysunków. Zadaniem drugiej osoby jest odgadnięcie hasła. Ciekawą alternatywą do tej zabawy jest gra Kalambury na odwrót. Trudność polega tu na tym, że nie można pokazywać ani rysować. Należy stworzyć pytanie, w którym zawarta będzie odpowiedź.
Co robić na zajęciach z seniorami. Karty, czyli gry towarzyskie dla seniorów

Drugą popularną aktywnością są gry karciane. Niewielka talia kart wystarczy, by na długie godziny pochłonęła seniorów rozgrywka w pokera, wojnę, makao, remika czy 66. Do wyboru mamy dziś talie klasyczne lub nowoczesne. W sklepie Senior Lux znajdziesz na przykład piękne karty ilustrowane akwarelami. Można zaproponować podopiecznym karty Polska – Akwarele lub karty Kocham polskie Tatry, które mogą wywołać miłe wspomnienia i przypaść do gustu miłośnikom krajoznawstwa. Oryginalnie wyglądają również karty Vintage zapakowane w piękne pudełko i karty inspirowane polskim folklorem – karty Polska sztuka ludowa. A osoby z poczuciem humoru z pewnością zainteresują się talią kart do gry Mleczko, gdzie znajdą satyryczne rysunki Andrzeja Mleczki.
Co robić na zajęciach z seniorami. Karty, czyli gry towarzyskie dla seniorów

Dla miłośników gier zręcznościowych ulubioną zabawą towarzyską jest jenga. To zestaw drewnianych klocków, z których buduje się wieżę. W wersji najnowszej Kolorowa jenga gracze losują kolor klocka za pomocą specjalnej kostki. Przy tej prostej zabawie seniorzy ćwiczą koncentrację, zręczność i umiejętność logicznego myślenia.

 Co robić na zajęciach z seniorami. Jenga, czyli gry towarzyskie dla seniorów

Towarzyskie gry planszowe dla osób starszych

Warcaby to gra planszowa, towarzyska i logiczna – 3 w 1. Trening pamięci i cierpliwości przeplata się tu z rozmową z drugim graczem. Każda „partyjka” motywuje do odegrania się, a poruszanie pionkami to podtrzymywanie sprawności i precyzji rąk. Gry logiczne to dobry sposób na spędzanie czasu wolnego i zajęcia terapii zajęciowej.

Kolejną ciekawą propozycją jest gra Monopoly. Zna ją chyba każdy i wciąga wszystkich – bez względu na wiek. Warto sięgnąć po jego różne odmiany, np. gra Monopoly Zakopane i Tatry. Tego typu planszówki dla seniorów nigdy nie wychodzą z mody, ponieważ zabawa z nimi jest niezwykle dynamiczna: można inwestować, bogacić się, ale można też iść do więzienia lub zostać bankrutem.

W sklepie Senior Lux dostępne są również duże zestawy gier, takie jak gra Świat 50 Gier, kości, karty, bierki, chińczyk, domino. W tym dużym zestawie znajdują się gry planszowe, karciane i zręcznościowe, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pudełko zawiera mnóstwo akcesoriów i dwie dwustronne plansze.

 Co robić na zajęciach z seniorami, Warcaby, czyli gry towarzyskie dla seniorów

Gry terapeutyczno-rehabilitacyjne dla seniorów

Terapia i rehabilitacja osób starszych może odbywać się „mimochodem”, podczas wspólnych spotkań mieszkańców DPS i domu opieki. Wystarczy sięgnąć po grę Wspólne ogniwo rozwijającą i kształtującą zmysły. To gra stworzona z myślą o osobach starszych żyjących w takich placówkach. Zadaniem seniora jest układanie tabliczek według instrukcji. Warto dodać, że cała seria gier Aleksander wspiera rehabilitację osób z zespółem Tourette’a, chorobą Parkinsona lub Alzheimera. Pomaga także w profilaktyce tych chorób, by osoby starsze dłużej mogły utrzymać sprawność umysłu i spędzać miło czas.

Innym przykładem gry mającej charakter terapeutyczny dla seniorów jest Gra na emocjach. Na kartach znajdują się ikonki przedstawiające różne stany emocjonalne. Zadaniem gracza jest odgadnięcie emocji towarzyszącej konkretnej sytuacji. Rozwijając pytanie „Jak się czujesz gdy…” , uruchamia się wyobraźnię, a ta prowadzi do świetnej zabawy. Dzięki takim ćwiczeniom seniorzy potrafią nazywać i rozpoznawać emocje, a to bardzo ważne do poprawnego współżycia w grupie.

 Co robić na zajęciach z seniorami, gra na emocjach, czyli gry towarzyskie dla seniorów

Podsumowanie

Gdy nie wiesz, co robić na zajęciach z seniorami, zaproponuj gry towarzyskie odpowiednie do możliwości i potrzeb seniorów. Dzięki nim osoby starsze spędzą miło czas w otoczeniu innych pensjonariuszy i nawiążą z nimi relacje. Kontakt z drugim człowiekiem jest konieczny do zachowania dobrostanu seniorów i nic nie może go zastąpić.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz

 

Zobacz także pozostałe artykuły z tego cyklu:

Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.1 Gry logiczne dla seniora
Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.2. Trening motoryki małej
Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 3. Stymulacja mowy seniora
Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 4. Gry i zabawy ruchowe dla seniorów