Łamigłówki dla osób starszych zapewniają regularny trening umysłu, który pozwala zachować jego sprawność na długo. Przy odpowiednim doborze pomocy terapeutycznych można nie tylko pobudzać aktywność poznawczą, ale i spędzić miło czas. Które ćwiczenia i łamigłówki są do tego najlepsze? Koniecznie poznaj nasze propozycje!

 

Łamigłówki dla osób starszych – profilaktyka demencji

Sprawność umysłu pogarsza się wraz z wiekiem. Naturalny proces starzenia się mózgu można jednak spowolnić. Badania naukowe potwierdzają, że rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek czy sudoku wspiera pamięć, koncentrację i umiejętność logicznego myślenia. Aktywizacja poprzez ćwiczenia dla mózgu wpływa korzystnie na stymulację procesów poznawczych. Ale to nie wszystko – taka forma terapii i animacji wolnego czasu dostarcza dużo zabawy i satysfakcji, gdy seniorowi uda się rozwiązać zadanie. Ma to ogromny wpływ na dobrostan i poczucie własnej wartości.

 

Jakie łamigłówki dla seniorów wybrać? 5 propozycji

Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele rodzajów łamigłówek. Można zatem dostosować proponowane pomoce terapeutyczne do możliwości poznawczych i zainteresowań podopiecznych. Oto najlepsze ćwiczenia, które sprawdzą się do treningu umysłu niemal u każdego!

 

Tangram – wyjątkowe klocki

Tangram to układanka drewniana składająca się z zaledwie 7 elementów. Całą układankę stanowi 5 trójkątów, 1 kwadrat i 1 równoległobok, które powstają w wyniku podziału kwadratu. Zadaniem seniora jest ułożenie klocków według załączonego wzoru, a to nie lada łamigłówka! Trudność polega na tym, że należy wykorzystać przy pracy wszystkie elementy. Zaletą gry jest też możliwość dowolnego układania klocków – według tego, co podpowiada wyobraźnia.

 Łamigłówki dla osób starszych  – tangram

Zobacz także: Mozaika geometryczna dla seniorów. 7 propozycji zajęć

 

Książki dla seniorów

By rozpocząć trening umysłu, wystarczy książka i długopis! Łamigłówki dla seniorów można rozwiązywać codziennie. Wybierz te odpowiednie do możliwości swoich podopiecznych. Sięgnij na przykład po książkę Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla Seniorów i nie tylko. Zawiera ona aż 140 zadań wspierających pamięć i koncentrację w przystępnej formie. Znajdziesz w niej również wskazówki, jak dbać o umysł na co dzień oraz mnóstwo ćwiczeń językowych i matematycznych. Warto je mieć pod ręką!

 Łamigłówki dla osób starszych  – książka do treningu umysłu seniorów

Sudoku dla seniorów

Sudoku to logiczna łamigłówka znana na całym świecie. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że zabawa polega na odpowiednim wstawieniu cyfr w pola diagramu. Dla seniorów warto wybrać łatwiejszą formę, przystosowaną do ich możliwości. Świetna do tego będzie Gra Sudoku 2X2 Owoce. Mamy w niej dużą planszę i diagram, a zamiast liczb – kolorowe obrazki owoców. Taki trening umysłu będzie przyjemny i korzystny dla mózgu. I co najważniejsze – zapewni mnóstwo dobrej zabawy.

 Łamigłówki dla osób starszych  – sudoku

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.1 Gry logiczne dla seniora

 

Gry terapeutyczno-rehabilitacyjne

Wśród gier terapeutyczno-rehabilitacyjnych warto zainteresować się tymi z serii Alexander. Ciekawą propozycją jest Rozsypanka Zdaniowa. W opakowaniu tej gry słownej znajdziesz 45 wyrażeń, z których można zbudować zdania. Takie zadanie sprawdzi się jako trening na pamięć, spostrzegawczość, analityczne myślenie i refleks. Budowanie zdań to nic innego jak doskonalenie funkcji językowych, ważne szczególnie dla chorych na Parkinsona, Alzheimera czy po udarze. Przyczyni się do sprawniejszej komunikacji na co dzień.

 Łamigłówki dla osób starszych  – gra rozsypanka zdaniowa

Zobacz także: Gry dla seniorów na dobrą pamięć. Masz je pod ręką?

 

A może Zagadkopis?

Wydawnictwa prześcigają się w wymyślaniu coraz atrakcyjniejszych publikacji do aktywizacji poznawczej. Jedną z najnowszych propozycji jest Zagadkopis Senior. Dla Babci i Dziadka. To zeszyt ćwiczeń, w którym znajdziesz quizy, zagadki, krzyżówki, sudoku i mnóstwo gier stworzonych z myślą o ćwiczeniach pamięci seniorów. Co ciekawe, tematyka quizów dotyczy wiedzy z czasów PRL-u. Taki powrót do przeszłości z pewnością obudzi miłe wspomnienia. Dołączona do zestawu lupa i ołówek, sprawiają, że jest to materiał gotowy do pracy.

 Łamigłówki dla osób starszych  – książka do treningu umysłu seniorów

Podsumowanie

Łamigłówki dla seniorów to sposób na aktywne spędzanie czasu, ale również na terapię poznawczą. Regularne rozwiązywanie ćwiczeń powodujących aktywizację mózgu pozwala cieszyć się sprawnością umysłu na długie lata. Do takiego treningu wystarczą proste pomoce terapeutyczne. Warto je mieć!

 

Wszystkie wymienione propozycje znajdziesz  w sklepie Senior Lux.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz