Wśród wielu ciekawych form aktywności ważne miejsce w terapii i animacji czasu wolnego zajmują chusty animacyjne. Dlaczego warto po nie sięgać i jakie korzyści przynosi aktywizacja seniorów poprzez zabawy z chustą animacyjną? O tym w artykule. 

 

Chusty animacyjne, znane również jako chusty terapeutyczne, to specjalne chusty wykonane z miękkiego i trwałego materiału. Najczęściej uszyte są z kawałków w różnych kolorach i przypominają wielobarwną, okrągłą tęczę.  Z pozoru mogłoby się wydawać, że chusty przeznaczone są na zajęcia animacyjne dla dzieci, ale nic bardziej mylnego! Doskonale sprawdzają się bowiem w codziennej pracy z seniorami – można je z powodzeniem wykorzystywać w różnych celach terapeutycznych i aktywizujących. Stają się one coraz bardziej popularne w placówkach opiekuńczych jako narzędzie stymulujące aktywności na różnych płaszczyznach. Jakich? Przede wszystkim do aktywności fizycznej, ale również poznawczej i społecznej, o których szerzej w tym artykule.  

 

Chusty animacyjne – radość z ruchu!

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia w każdym wieku. Regularne ćwiczenia pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej, poprawie krążenia krwi oraz wspierają ogólną kondycję organizmu. Jednak nie zawsze jest łatwo przekonać seniorów do aktywności fizycznej. Tutaj chusty animacyjne mogą okazać się nieocenionym wsparciem. Można je wykorzystać do organizacji różnego rodzaju ćwiczeń, takich jak falowanie, wykonywanie okrężnych ruchów rękami czy przebieganie. Wybierz do tego taką chustę, jaka będzie najbardziej odpowiednia do możliwości i potrzeb. Na przykład Profesjonalna chusta animacyjna 7 barw Akson ma średnicę 4 metry i aż 28 uchwytów. Przyda się więc na zajęcia z dużą grupą osób lub podczas imprezy integracyjnej w ogrodzie. 

 

Zobacz także: Animacja czasu wolnego. TOP 3 wiosennych aktywności

 

Stymulowanie aktywności poznawczej ze spadochronem animacyjnym

Chusty animacyjne, choć stymulują aktywność fizyczną, mogą również być dobrym pomysłem na aktywizację poznawczą seniorów. Dzieje się tak dlatego, że zadania, które można wykonywać z użyciem chust, najczęściej wymagają koncentracji, koordynacji ruchowej i myślenia. Wykonywanie ćwiczeń z chustami pozwala seniorom utrzymywać zdolności umysłowe na odpowiednim poziomie, co może przyczynić się do opóźnienia procesów związanych z demencją i zaburzeniami poznawczymi. Jako alternatywę do profesjonalnej chusty animacyjnej możesz wybrać spadochron animacyjny. Jest on nieco mniejszy, ale równie skuteczny w podtrzymywaniu najważniejszych sprawności, takich jak refleks czy koordynacja ręka-oko. Jego materiał jest nieco lżejszy, bardziej przeźroczysty i błyszczący w świetle. Świetnie sprawdzi się w grupie do 24 osób. 

 

Chusta animacyjna – sposób na lepsze samopoczucie 

Korzystanie z chust animacyjnych ma także wpływ na samopoczucie seniorów. Ćwiczenia i zabawy z chustami dostarczają wiele radości. Poprawiają również poczucie własnej wartości, ponieważ seniorzy widzą, że są w stanie wykonywać różnorodne zadania i osiągać cele. Chusta animacyjna jest świetnym sposobem na zapewnienie seniorom przyjemnego i aktywnego czasu. Na przykład Chusta animacyjna biało-czerwona jest doskonała do integracji i może być stosowana we wszelkiego rodzaju grupach terapeutycznych. Umożliwia ona uczestnikom bezpieczne i angażujące ćwiczenia, wspierające kondycję fizyczną oraz samopoczucie psychiczne. Radość płynąca z ruchu i przebywania w grupie bardzo szybko wpłyną na dobrostan osób starszych.

 

Zabawy z chustą animacyjną integrują!

Chusty animacyjne są używane na zajęciach grupowych, co sprzyja budowaniu więzi społecznych. Wspólna zabawa zachęca seniorów do interakcji z innymi. To z kolei pomaga w redukcji uczucia samotności i izolacji społecznej, które często towarzyszą starzeniu się. Jeśli pracujesz z chustą animacyjną, ale brakuje Ci pomysłu na zajęcia z seniorami, sięgnij po książkę Kolorowe zabawy z chustą animacyjną. Znajdziesz w niej nie tylko konkretne przykłady zabaw, ale i gotowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Książka została wydana przez firmę Akson, która produkuje chusty. Proponowane przez nią zabawy można łączyć i modyfikować – dostosować do możliwości i upodobań swoich podopiecznych. Jeśli będziesz ją mieć pod ręką, zajęcia animacyjne z chustą zawsze będą udane!

 

Zobacz także: Scenariusze zajęć z seniorami i gotowe materiały. Musisz je mieć!

 

Podsumowanie

Chusty animacyjne to nieoceniona pomoc terapeutyczna i sposób na animację czasu wolnego. Zajęcia aktywizacyjne z chustami i spadochronami animacyjnymi poprawiają zdrowie fizyczne, sprawność poznawczą, wpływają pozytywnie na samopoczucie oraz ułatwiają integrację w grupie. Ich używanie przynosi osobom starszym oprócz mnóstwa korzyści również ogromną frajdę!

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz