Praca z seniorami ma swoją specyfikę. Codzienne aktywizowanie osób starszych wymaga dobrej organizacji i kreatywności. Realizacja ustalonego programu terapeuty staje się jednak z każdym dniem łatwiejsza, bo z pomocą przychodzą scenariusze i gotowe materiały do zajęć z seniorami. Dzięki nim zaoszczędzisz wiele czasu w przygotowanie się do pracy. Poznaj najlepsze publikacje, dzięki którym Twoje zajęcia będą ciekawe i angażujące.

 

Scenariusze zajęć z seniorami i gotowe materiały – nieoceniona pomoc i inspiracja

Wielu terapeutów i animatorów pracujących z osobami starszymi codziennie poszukuje inspiracji oraz sprawdzonych pomysłów na zajęcia z osobami starszymi. Publikacje tego typu w znaczny sposób usprawniają różne formy terapii i aktywizacji seniorów. Z tego powodu w Senior Lux wyodrębniona została oddzielna podstrona, gdzie znajdziesz publikacje zawierające scenariusze zajęć terapeutycznych dla seniorów, jak i różnego rodzaju karty pracy  oraz zeszyty ćwiczeń. Książki te ułatwią Ci opracowanie i prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej dla osób starszych, warsztatów arteterapeutycznych dla seniorów, terapii poznawczej, czy treningów pamięci. Oto najciekawsze pozycje.

 

Terapia zajęciowa – scenariusze zajęć. Wiosna 

To wartościowa publikacja Małgorzaty Kospin dla wszystkich, którym zależy, aby zajęcia z seniorami były atrakcyjne i angażujące. Znajdziesz w niej aż 15 gotowych scenariuszy zajęć, a w każdym z nich od 4 do 6 propozycji zabaw stymulujących najważniejsze sprawności i pobudzających kreatywność. Można je modyfikować według potrzeb grupy i preferencji seniorów. Doskonale sprawdzą się, gdy szukasz pomysłu na zajęcia indywidualne i grupowe. Niebywałą zaletą książki jest dostosowanie do możliwości i potrzeb seniorów w placówkach opiekuńczych (DPS, dom opieki). Została ona tak przemyślana, że realizacja zajęć według gotowych scenariuszy rozwija potencjał osób starszych w zakresie sfery intelektualnej, emocjonalnej oraz społecznej. 

 Scenariusze zajęć z seniorami, gotowe materiały- Scenariusze zajęć z seniorami Wiosna

Warto sięgnąć po pozostałe książki z cyklu:

Terapia zajęciowa – scenariusze zajęć. Lato

Terapia zajęciowa – scenariusze zajęć. Jesień

Terapia zajęciowa – scenariusze zajęć. Zima

 

Filmoterapia. Scenariusze zajęć w edukacji filmowej dzieci i dorosłych

Oddziaływanie filmu w terapii osób starszych jest zagadnieniem niezwykle ciekawym. Swoimi spostrzeżeniami z zajęć filmoterapii postanowiła podzielić się Ewa Warmuz-Warmuzińska. Autorka umieściła w książce przegląd programów edukacyjnych w Polsce i kilka scenariuszy zajęć. Oprócz gotowych materiałów znajdziesz tu także propozycje filmów dostosowanych do pracy z seniorami. Celem autorki było przede wszystkim pokazanie, że edukacja filmowa i terapia filmem to narzędzie, które sprawdza się zarówno w pracy z dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi. Jeśli lubisz oglądać filmy, zamień swoją pasję w formę aktywizacji i pozwól osobom starszym czerpać korzyści z obcowania z kinem. 

 Scenariusze zajęć z seniorami, gotowe materiały - Filmoterapia scenariusze zajęć w edukacji filmowej dzieci i dorosłych

Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych

Karty pracy to ostatnio coraz bardziej popularne narzędzie w treningu pamięci. Wynika to z ich prostoty i coraz lepszej jakości publikacji dostępnych na rynku. Wśród nich wyróżnia się praca zbiorowa Ilony Bidzan-Bluma, Pauliny Dąbrowskiej, Joanny Karpiczenko, Moniki Ponichtera-Szczęch i Agaty Rudnik. Wieloczęściowa książka powstała, by usprawnić funkcje poznawcze, pamięciowe, stymulujące pamięć semantyczną, pamięć krótkotrwałą materiału werbalnego i wzrokowego oraz długotrwałą. Duży nacisk kładziony jest także na procesy uwagowe, czyli doskonalące koncentrację i procesy przerzutności – przełączania uwagi między różnymi bodźcami. Karty pracy zawierają zestawy ćwiczeń terapeutycznych, z których mogą korzystać osoby bez zaburzeń poznawczych oraz te w łagodnym stadium otępienia. 

 Scenariusze zajęć z seniorami, gotowe materiały -Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych. Część 1. Ćwicz swój umysł

Znów mówię – pokonać afazję. Zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia opracowane przez Annę Miechowską to świetna propozycja do usprawniania zdolności komunikacyjnych i językowych u osób z uszkodzeniem mózgu. Kiedy przebieg choroby uniemożliwia formułowanie wypowiedzi, wiele osób starszych unika otoczenia i szybko się zniechęca. Dzięki tej publikacji ćwiczenia będą angażujące i skuteczne, a chory nie będzie odczuwał bezradności i wycofania. Odblokowanie komunikacyjne pociągnie za sobą również większe poczucie wartości i przywróci wiarę we własne siły. Pokonanie afazji to droga małych kroków, ale systematyczna praca sprawia, że sprawność powraca. A to najważniejsze. 

 Scenariusze zajęć z seniorami, gotowe materiały Znów mówię - pokonać afazję. Zestaw ćwiczeń.

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 3. Stymulacja mowy seniora

 

Kropka w kropkę. Ćwiczenia grafomotoryczne doskonalące funkcje percepcyjno-motoryczne

Ćwiczenia grafomotoryczne opracowane przez Katarzynę Chrąściel doskonalą w sposób atrakcyjny funkcje percepcyjno-motoryczne seniorów. Zarówno percepcja wzrokowa, jak i koordynacja ręka-oko i precyzja ruchów są kluczowe dla większej samodzielności osób starszych. To też świetna lekcja cierpliwości i koncentracji. Rysowanie poprzez łączenie kropek daje również możliwość ekspresji twórczej. Proponowane ćwiczenia dadzą dużo satysfakcji z ciekawie spędzonego czasu.

 Scenariusze zajęć z seniorami, gotowe materiały Kropka w kropkę Ćwiczenia grafomotoryczne doskonalące funkcje percepcyjno-motoryczne

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz.2. Trening motoryki małej

 

Dostępność scenariuszy zajęć z seniorami i pomysłów na warsztaty to niewątpliwie ogromna dawka inspiracji oraz duże ułatwienie w trudnej pracy terapeuty zajęciowego czy animatora. Warto z niej korzystać. 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz