Do tej pory nie opracowano skutecznego lekarstwa na demencję, ale wiadomo, że można spowolnić jej rozwój. Jednym ze sposobów hamowania choroby jest stymulowanie pracy mózgu. Z tego powodu warto sięgać po gry dla seniorów z demencją. Które będą odpowiednie i przyniosą najwięcej korzyści? Poznaj TOP 5.
Demencja a choroba Alzheimera
Wiele osób traktuje demencję i chorobę Alzheimera jako to samo schorzenie. Dzieje się tak dlatego, że przebieg choroby i opieka nad seniorem wyglądają podobnie. Z punktu widzenia nauki i medycyny są to jednak dwie odrębne jednostki chorobowe. Niestety wielu seniorów cierpi na oba schorzenia jednocześnie. To sprawia, że aktywizacja i terapia osób z tymi schorzeniami przebiega analogicznie. W wielu przypadkach sprawdzą się np. te same pomoce terapeutyczne dla osób z demencją i chorobą Alzheimera. Wśród nich są gry dla seniorów, które można wykorzystać na zajęciach indywidualnych i grupowych.
Gry dla osób z demencją
Skuteczna terapia osób z demencją polega na stałej, codziennej stymulacji funkcji poznawczych i treningu pamięci. Materiały należy dobierać w zależności od zaawansowania choroby. To bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy zapewnią seniorowi dobrą zabawę i możliwość ukończenia zadania. Należy zatem podejść do tego bardzo indywidualnie oraz dbać, by zawsze były one odpowiednie do możliwości i potrzeb. Jakie gry dla osób z demencją i chorobą Alzheimera sprawdzą się na zajęciach w domu opieki i DPS? Oto przegląd 5 najlepszych propozycji.
Domino
Ta znana już od stuleci klasyczna gra ma doskonałe właściwości terapeutyczne. Domino nadaje się do terapii intelektualnej i manualnej. Pobudza pracę mózgu, stymuluje pamięć i koncentrację, ale to również dobry trening motoryki małej. Zasady gry dla seniorów z demencją i chorobą Alzheimera są takie same jak dla osób zdrowych. Należy tak układać klocki, aby sąsiadowała ze sobą zawsze taka sama liczba oczek. Można również układać kostki w różne wzory, co będzie doskonaliło precyzję ruchową i koordynację ręka-oko. Cała seria Alexander to gry dla seniorów z demencją, których zadaniem jest podtrzymywanie sprawności pamięci i spowalnianie zaburzeń układu nerwowego. Senior może korzystać z nich sam lub grać razem z innymi osobami.
Gra Pamięć sensoryczna
Pamięć sensoryczna odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego możliwe jest dzięki właściwej pracy zmysłów, takich jak wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. W terapii demencji i choroby Alzheimera stymulowanie ich ma ogromne znaczenie. Warto więc sięgnąć po Grę Pamięć sensoryczna. Zawiera ona drewniane klocki o różnych kształtach i wielkości. Zadaniem seniora jest odnalezienie par wyłącznie za pomocą dotyku. Taka zabawa bez udziału wzroku pobudza wyobraźnię i kojarzenie. To także trening sprawności intelektualnej i pamięci. Atutem gry są duże rozmiary elementów. Dzięki temu mogą z niej korzystać osoby po udarach, z obniżoną sprawnością ręki, a nawet z chorobą Parkinsona.
Memory – Obrazy do pary
Zasadę gry w memory znają chyba wszyscy. To karty, z których każda ma swoją parę i należy ją odnaleźć. W sklepie Senior Lux znajdziesz wiele ciekawych graficznych propozycji Memory. Szczególnie polecane dla seniorów z demencją i chorobą Alzheimera jest Memory – Obrazy do pary. Karty te mają żywe kolory i przygotowane zostały z myślą o osobach w początkowej i zaawansowanej fazie choroby. Używając 36 kart można zagrać w cztery warianty gry: samodzielnie, w parach, Memory z całego zbioru kart lub Full, w którym zwycięża osoba posiadająca pełny zestaw czterech kart z danej kategorii. A wśród kategorii znajdziemy takie jak: transport, jedzenie, zwierzęta i narzędzia.
Gry i układanki
Ciekawą propozycją do aktywizacji osób z demencją i chorobą Alzheimera są różnego rodzaju układanki. Można tu polecić Grę terapeutyczną Zawody. W zestawie znajdziesz dwa komplety wykonanych ręcznie kafelków. 10 z nich przedstawia zawody, kolejne 10 – atrybuty zawodów, na 10 następnych wypisane są nazwy zawodów i na kolejnych – nazwy atrybutów. Z gry może korzystać senior samodzielnie lub w większym gronie. Są cztery możliwości: dopasowanie zawodów do atrybutów, dopasowywanie obrazków i podpisów, memory, a nawet opowiadanie o obrazkach. Ta ostatnia forma skłania do rozmów i wspomnień, może zatem wesprzeć terapię reminiscencyjną. Z gry na zajęciach mogą korzystać osoby nawet w zaawansowanych stadiach chorób otępiennych. Dzięki niej stymulują pamięć, logiczne myślenie i koncentrację.
Bingo terapeutyczne
Gra Zwierzęce Bingo została przygotowana z myślą o osobach cierpiących na choroby otępienne. Senior ma wysłuchać dźwięku, a następnie dopasować zwierzęta do swoich kart. Kiedy już to zrobi, krzyczy „bingo!”. Dołączona książka z ilustracjami i płyta są bardzo pomocne, bo osoba prowadząca grę ma wszystko pod ręką. Uproszczenie zasad rozgrywki sprawia, że zestaw jest odpowiedni dla osób w średnim i zaawansowanym stadium demencji. Duże karty z pięknymi ilustracjami zaangażują seniorów na dłuższy czas i pozwolą czerpać radość z treningu funkcji poznawczych.
Puzzle
Warto także wspomnieć, że obok gier, wspaniałym narzędziem aktywizującym seniorów są puzzle. Codzienne układanie puzzli ma bardzo pozytywny wpływ na przebieg demencji i choroby Alzheimera. Według obserwacji skupienie i relaks przy układaniu mogą niwelować np. napady agresji. Z tego powodu dobrze jest sięgać po puzzle w przypadku zaburzeń pamięci i zachowania. Dla seniorów najlepsze są puzzle terapeutyczne zaprojektowane z myślą o zaawansowaniu choroby. Można tu wymienić puzzle Kocie życie zawierające 13 elementów. Seniora z pewnością zaciekawi zdjęcie małego kota bawiącego się kłębkiem włóczki. Taki sielankowy obrazek dobrano celowo, aby wywołać pozytywne emocje i pobudzić do wspomnień. Dobór miłych dla oka kolorów i duże elementy sprawią, że terapia będzie łatwa i przyjemna.
Wszystkie pomoce terapeutyczne dla osób z demencją znajdziesz tutaj.
Barbara Górnicka-Naszkiewicz