Aktywizacja osób starszych to cały wachlarz zajęć stymulujących ciało i umysł do działania. Jedną z form rozrywki lubianej przez seniorów jest układanie puzzli. To zajęcie mogłoby z pozoru wydawać się proste i nudne. Nic bardziej mylnego! Jakie korzyści przynosi układanie i które puzzle dla seniorów wybrać? O tym w artykule. 

 

Terapia i aktywizacja osób starszych poprzez puzzle

Wśród wielu form aktywizacji i terapii dużą atrakcyjnością cieszą się puzzle. Mowa tu oczywiście o tych, których elementy dostosowane są do możliwości osób starszych. Podczas zajęć z puzzlami trzeba mieć bowiem na uwadze różne ograniczenia zdrowotne, zarówno fizyczne w zakresie motoryki małej, jak też osłabienie funkcji poznawczych.

Wielu terapeutów często sięga po puzzle, bo są bardzo prostym i dającym ogromne korzyści sposobem na animację wolnego czasu osób starszych. Układanie elementów w spójną całość podtrzymuje sprawność poznawczą i wspomaga pamięć. Taka praca daje możliwość ćwiczenia koordynacji ruchowej, koncentracji i uważności. Oderwanie się od codzienności dzięki skupieniu na układance zapewnia relaks psychiczny i niweluje stres. Puzzle to również nauka cierpliwości i pracy własnej. Z ich pomocą można aktywizować osoby nieśmiałe, wycofane i z większymi dysfunkcjami ruchowymi. Ukończenie układanki przynosi dużo satysfakcji i motywuje do dalszej aktywności. 

Warto dodać, że puzzle dla osób starszych są także dobrym sposobem budowania więzi społecznych. Kiedy senior układa je w grupie, nawiązuje i zacieśnia kontakty z innymi ludźmi. Wspólna zabawa jest doskonałą okazją do rozmów, wzajemnego poznawania się oraz miłego spędzenia wolnego czasu. 

 

Puzzle dla seniorów z demencją i chorobą Alzheimera

Dzięki postępującej wiedzy na temat chorób otępiennych wiadomo dziś jak prowadzić zajęcia terapeutyczne. Udowodniono np. że aktywizacja osób starszych łagodzi objawy demencji, np. niweluje agresję. Podobnie ma się rzecz przy chorobie Alzheimera, gdzie podtrzymywanie funkcji poznawczych przekłada się na dłuższe zachowanie samodzielności osoby chorej. Zaangażowanie się w układanie elementów pomaga się wyciszyć i zatrzymać. Na rynku są puzzle dla seniorów z demencją w różnym stadium choroby. Wraz z jej zaawansowaniem warto dobierać te z mniejszą ilością elementów i prostszą szatą graficzną. To pozwoli osobom starszym cieszyć się aktywnością pomimo ograniczeń. 

Zobacz także: Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją. To sprawdzi się w każdym domu opieki!

 

Puzzle dla seniorów – TOP 5 

Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele puzzli. Warto wybrać te przygotowane dla osób starszych. Oto 5 propozycji puzzli dla seniorów, które sprawdzą się w każdym domu opieki.

 

1. Puzzle Telefon

Puzzle Telefon należą do serii marki Pokora dedykowanej seniorom z demencją. Zawierają zaledwie 6 dużych elementów, które łatwo utrzymać w dłoniach. Tematyka całej kolekcji jest bliska sercu seniora i przywołuje wspomnienia. To sprawia, że puzzle mogą być punktem wyjścia do terapii reminiscencyjnej. Filiżanka z ciasteczkiem, stary telefon, durszlaknarzędzia czy babciny kredens – wszystkie te motywy mogą pomóc wrócić do czasu dzieciństwa i zainicjować rozmowę o przeszłości. W zestawie znajdują się pytania, które pomagają przywrócić pozytywne wspomnienia. Dla ułatwienia seniorzy mogą wzorować się obrazkiem umieszczonym na kartonowym pudełku. 

 Puzzle dla seniorów z demencją – Telefon

2. Puzzle Żółta konewka

Puzzle Żółta konewka to produkt marki Relish przygotowany z myślą o aktywności osób z chorobami otępiennymi. Układankę stanowi 13 dużych elementów, które można układać wewnątrz opakowania. Piękne zdjęcia wykonane w stylu retro przypadną do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Rozmiar, kształt i kolor zostały tak dobrane, by mogły z nich korzystać osoby ze słabym wzrokiem i ograniczonymi funkcjami ruchowymi. Żółta konewka umieszczona na puzzlach przywołuje wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Puzzle przypadną do gustu amatorom spacerów na łonie natury, którzy często spędzali czas w ogródku. Łatwy stopień trudności sprawia, że można z nich korzystać nawet w zaawansowanym stadium choroby.

 Puzzle dla seniorów z demencją – Żółta konewka
Puzzle dla seniorów z demencją - Lilie wodne

3. Puzzle ośmiokątne – drewniana mozaika

Drewniane puzzle ośmiokątne stworzone z myślą o układaniu różnorodnych mozaik to jedna z ciekawszych propozycji zajęć dla seniorów. Przy pomocy zestawu klocków można ułożyć wzory dobierając różne kolory, kształty oraz ilość elementów. Bazę stanowi ośmiokątna forma. Łatwa i efektowna układanka przypadnie do gustu każdemu, kto lubi ćwiczyć zdolności manualne i wyobraźnię. Podczas zabawy senior rozwija kreatywne myślenie i koordynację ręka-oko.Puzzle dla seniorów z demencją – Puzzle Ośmiokątne Drewniana Mozaika Edukacyjna

Zobacz także: Mozaika geometryczna dla seniorów. 7 propozycji zajęć 

 

 4. Puzzle 3 D 

Puzzle 3 D stanowią alternatywę dla tradycyjnych układanek. W sklepie Senior Lux znajdziesz zarówno proste formy, jak i te bardziej złożone produkty. Drewniane puzzle 3D Paw stanowi 40 elementów. Przestrzenną figurkę zwierzęcia uzyskuje się podczas łączenia części zrobionych ze sklejki. Do łączenia elementów nie potrzeba kleju. Na opakowaniu znajduje się szczegółowa instrukcja obrazkowa. Gotową figurkę można polakierować, pomalować farbami lub ozdobić dowolną techniką (np. decoupage) lub cieszyć się jej naturalnym drewnianym wyglądem. Kupując wiele figurek, można stworzyć ciekawą aranżację. Jeśli szukasz bardziej złożonych propozycji, wybierz np. Puzzle 3D Colosseum.

 Puzzle dla seniorów z demencją – Paw

 5. Układanki warstwowe

Ciekawą propozycją aktywności seniorów są drewniane układanki składające się z kilku warstw. Tu warto polecić Układankę warstwową Żaba. Została ona tak zaprojektowana, że każda warstwa przedstawia inne stadium rozwoju tego zwierzęcia. Atrakcyjna w swej prostocie zabawa ma zatem charakter terapeutyczny i edukacyjny. Będzie więc dobrą rozrywką dla ciekawych świata miłośników przyrody. Podczas zajęć z układanką senior zadba o najważniejsze sprawności: pamięć, koncentrację i umiejętności motoryczne. 

 Puzzle dla seniorów z demencją – Układanka warstwowa żaba

Zobacz wszystkie produkty w kategorii Puzzle

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz