Postępujące upośledzenie funkcji poznawczych spowodowane demencją powoduje wiele przykrych następstw. Udowodniono naukowo, że można znacznie łagodzić i hamować rozwój choroby dzięki dobrze prowadzonej terapii i odpowiednio dobranym metodom pracy. Jakie pomoce terapeutyczne dla osób z demencją sprawdzą się w domu opieki? O tym w artykule.

 

Aktywizacja i terapia osób z demencją w domu opieki

Terapie niefarmakologiczne mają ogromny wpływ na przebieg choroby. Wśród skutecznych metod terapii zajęciowej dla seniorów z demencją należy wymienić: treningi pamięci, ergoterapię, terapię wspomnieniami (reminiscencyjną), terapię sensoryczną oraz arteterapię. Wspomagająco w celu ułatwienia komunikacji może pomóc także logopedia. Osoby chore na demencję mają zwykle silną potrzebę poruszania się, więc warto włączyć mieszkańca domu opieki lub DPS-u w zajęcia fizjoterapeutyczne. Znaczącym wsparciem dla seniorów z demencją jest terapia środowiskowa, dlatego wiele uwagi poświęca się dostosowaniu przestrzeni placówki opiekuńczej do malejących możliwości poznawczych osoby chorej.

Wszystkie te terapie mają na celu umożliwić podopiecznym samodzielne funkcjonowanie jak najdłużej. Ważne, aby każda terapia uwzględniała nie tylko stadium zaawansowania choroby, ale także zainteresowania seniora. Tu sprawdzą się pomoce terapeutyczne dla osób z demencją.

 

Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją. Przykładowe zajęcia w domu opieki

Każde zajęcia terapeutyczne powinny być przemyślane pod kątem zaawansowania choroby podopiecznego, a pomoce terapeutyczne celowo dobrane. Wśród nich warto znać te, które sprawdzą się zawsze – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wykorzystanie ich podczas zajęć będzie dla Ciebie dużym ułatwieniem w pracy, a seniorom sprawi przyjemność i przyniesie wiele korzyści.   

 

Puzzle w terapii demencji

Udowodniono naukowo, że regularne układanie puzzli łagodzi objawy demencji, a nawet może pomóc w hamowaniu choroby. Stymulacja obu półkul mózgowych, ćwiczenie pamięci wzrokowej i krótkotrwałej – to najważniejsze atuty układania puzzli. Trzeba zaznaczyć, że chwytanie poszczególnych elementów i manipulowanie nimi to świetny sposób ćwiczenia motoryki małej. Osoby, które codziennie układają puzzle, lepiej kontrolują swoje emocje, ponieważ czynność ta ułatwia wyciszenie i minimalizuje agresję. Bardzo ważne, aby wybierać puzzle dedykowane osobom starszym oraz mające znaczenie terapeutyczne. Dobrym wyborem są Puzzle Filiżanka mające format A4 i tylko 6 elementów łatwych do utrzymania w dłoni. Filiżanka kawy i ciasteczka wywołują pozytywne wspomnienia, pozwalają wrócić myślami do chwil beztroskiego dzieciństwa. Tak jak wszystkie puzzle marki Pokora tematycznie zachęcają seniorów do rozmów o przeszłości, więc doskonale sprawdzą się w terapii reminiscencyjnej.

Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją w domu opieki – Puzzle Durszlak

Terapia zajęciowa dla osób z demencją poprzez pomoce sensoryczne

Każdy człowiek odbiera świat zmysłami. Kontakt z różnymi bodźcami pobudza zmysły i stymuluje codzienne wspomnienia. Terapia zajęciowa dla osób z demencją wykorzystuje zatem wiele ćwiczeń angażujących wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Na przykład znane dźwięki i zapachy mogą przywrócić seniorowi poczucie bezpieczeństwa i relaks. Zestaw dźwięków i zapachów Scentscape – W Domu jest odpowiedni nawet w późniejszych fazach demencji. W zestawie znajdziesz słoiczki, płyny zapachowe i płyty CD. Wystarczy nasączyć wkłady w słoiczkach odpowiednimi aromatami, by poczuć zapach domu. Ścieżka dźwiękowa z płyty potęguje pozytywne doznania. Zapach świeżo upieczonego ciasta oraz pudru dla dzieci w połączeniu z odgłosami domu pomaga odpocząć i oddać się wspomnieniom dzieciństwa w rodzinnym gnieździe. Z takim zestawem można zrealizować ponad 60 zajęć grupowych lub indywidualnych.

Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją w domu opieki – Zestaw dźwięków i zapachów, W domu

Karty pracy dla osób z demencją

Karty pracy to bardzo praktyczne pomoce terapeutyczne dla osób z demencją. Podopieczni z różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi powinni jak najczęściej stymulować mózg do pracy, aby nie utracić sprawności poznawczych. Można do tego wykorzystać Karty pracy. Zestaw ćwiczeń wspomagających sprawność poznawczą, czyli teczkę zawierającą dwustronne laminowane karty z pisakiem suchościeralnym i ściereczką. Taki zestaw zawiera 30 zadań odpowiednich nawet dla osób w zaawansowanym stadium choroby. Wszystkie ćwiczenia mają na celu angażowanie procesów poznawczych, takich jak: praksja, gnozja, wspieranie funkcji językowych i komunikacyjnych, operacji myślowych, planowania oraz przewidywania. Karty pracy angażują również zmysł wzroku, procesy pamięciowe, zapamiętywanie, koncentrację i uwagę. Niski stopień trudności stanowi dla seniora gwarancję sukcesu, a to motywuje do dalszej pracy.

Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją w domu opieki – Karty pracy dla osób z demencją

Codzienna aktywność osób z demencją w domu opieki

Terapia zajęciowa dla osób z demencją nie powinna ograniczać się do proponowania gier, zabaw i ćwiczeń, ale również stymulować codzienną aktywność. Aktywizacja seniorów jest konieczna, by jak najdłużej byli oni samodzielni i mogli o sobie stanowić. Problemy z orientacją w przestrzeni są jednym z najczęstszych powodów, dla których chorzy wycofują się z aktywności. Łatwym i skutecznym rozwiązaniem tego problemu są etykiety niezapominajki, czyli naklejki do oznaczania przedmiotów codziennego użytku i pomieszczeń. Kiedy na szufladach i szafach przykleimy ikonograficzne informacje o ich zawartości, otoczenie stanie się dla chorego bardziej przyjazne, a poruszanie się w przestrzeni bezpieczniejsze. Lokalizowanie pomieszczeń znacznie ułatwia adaptację w domu opieki oraz komunikację o zagrożeniach. Senior już nie będzie czuł się zdenerwowany zagubieniem, co ma niebagatelny wpływ na wydłużenie samodzielności mieszkańca i podniesienie jakości pracy opiekunów i terapeutów.

Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją w domu opieki – Etykiety niezapominajki

Barbara Górnicka-Naszkiewicz