Ludzki mózg jest narządem niezwykłym. Potrafi gromadzić i zarządzać informacjami zebranymi w ciągu całego życia. Nasza pamięć jest w stanie w każdej chwili przywołać potrzebne informacje i wspomnienia. Z wiekiem jednak jej kondycja ulega pogorszeniu. Remedium na to są różnego rodzaju aktywności stymulujące pracę mózgu, m.in. gry dla seniorów na dobrą pamięć. Sprawdź, czy wszystkie masz pod ręką!

 

Kłopoty z pamięcią czy choroba?

Problemy z pamięcią u seniorów wynikają z naturalnego procesu starzenia. Z upływem lat masa objętości mózgu spada, a co za tym idzie, nie jest on już tak sprawny, jak kiedyś. Trudności z przypomnieniem sobie informacji mogą być spowodowane również wieloma czynnikami zewnętrznymi. Codzienny chaos informacyjny w mediach, zabiegany tryb życia, mała ilość snu mają negatywny wpływ na naszą koncentrację i zapamiętywanie. Jeśli jednak problemy z pamięcią sprawiają, że senior nie potrafi wykonywać codziennych czynności to jest to wyraźny sygnał wskazujący na nieprawidłową pracę mózgu, deficyty poznawcze albo problemy neurologiczne.

 

Do niepokojących sygnałów należą przede wszystkim: trudności w skupieniu uwagi i słaba koncentracja, zapominanie o ważnych rzeczach oraz kłopoty z pamięcią długoterminową (np. w odtworzeniu historii z własnego życia). Wszelkie wątpliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem POZ, neurologiem lub geriatrą, by nie przegapić rozwoju chorób otępiennych. Nieleczona demencja i choroba Alzheimera u osób starszych bardzo szybko postępuje, a przecież można ich rozwój spowolnić np. dzięki terapii zajęciowej.

 

Profilaktyka chorób otępiennych

Liczba osób chorujących na otępienie starcze stale rośnie. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wcześnie myśleć o profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Ważna jest dbałość o zdrowie fizyczne i umysłowe, unikanie stresu i dieta bogata w składniki odżywcze. Istotną rolę ogrywają także ćwiczenia fizyczne i umysłowe, które powodują dotlenienie i stymulację mózgu. Nie bez znaczenia są również kontakty społeczne. Osoby przebywające wśród rówieśników i bliskich mają zwykle niższy poziom stresu niż te wycofanie i samotne. Po zakończeniu aktywności zawodowej nadal należy podejmować różnego rodzaju wyzwania umysłowe.

Do treningu umysłu zachęcać można poprzez różnego rodzaju gry i ćwiczenia. Sprawdzą się one nie tylko w profilaktyce demencji i choroby Alzheimera, ale również w hamowaniu ich objawów u seniorów już chorych. Regularna aktywność tego typu – jak pokazują wyniku badań naukowych – łagodzi przebieg choroby, np. u osób z demencją starczą agresywną. 

 

Gry dla seniorów na dobrą pamięć

Zabawa jest najlepszą formą terapii, ponieważ oprócz korzyści dla zdrowia przynosi również dobre samopoczucie i jest źródłem ciekawej rozrywki. Na rynku dostępne są różne pomoce terapeutyczne dla osób z demencją, ale również gry wspierające profilaktykę chorób otępiennych. Wśród nich Memory – klasyka wśród gier dla seniorów na dobrą pamięć. Taki zestaw kart z obrazkami, którym należy znaleźć parę, sprawdza się w każdym wieku. Do ćwiczenia aktywności mózgu osób starszych warto wybrać Memory Super Pamięć. Profesjonalnie wydana gra zawiera karty ze zdjęciami najlepszej jakości. Można nimi grać zarówno samodzielnie, jak i w parach. Zabawa towarzyska zapewni oprócz treningu spostrzegawczości i pamięci dobrą zabawę! 

 

Gry terapeutyczno-rehabilitacyjne to absolutne must have każdego, kto pracuje z osobami starszymi. W aktywizacji i terapii seniorów do ćwiczenia pamięci często wykorzystuje się Tangram. Trening umysłu polega w tym przypadku na ułożeniu zaobserwowanego wzoru za pomocą siedmiu drewnianych figur geometrycznych. Można ułożyć z nich aż 61 wzorów! Taka łamigłówka wspaniale pobudza pracę mózgu i daje dużo satysfakcji. Jak każda z gier terapeutyczno-rehabilitacyjnych marki Alexander została dostosowana do możliwości i potrzeb seniorów z różnymi dysfunkcjami i schorzeniami. Duże drewniane klocki o poręcznych rozmiarach nie stanowią problemu nawet dla osób po przebytych udarach, urazach czy nawet z chorobą Parkinsona. Aktywność mózgu i ręki u tych osób starszych jest szczególnie pożądana.

 Gry dla seniorów na dobrą pamięć – tangram

Inną ciekawą propozycją są gry karciane, które umilają spędzanie wolnego czasu w każdym wieku. Umiejętność szybkiego przetwarzania informacji to nie lada wyzwanie dla zwojów mózgowych. Do tego mobilizuje Gra karciana Wymień 5. Gracze muszą szybko udzielić odpowiedzi na proste pytania, ale haczyk polega na wymienieniu aż pięciu przykładów. Słowa nie przychodzą łatwo, gdy jest niewiele czasu do namysłu. Gra zawiera aż 545 zadań do ćwiczenia pamięci operacyjnej osób starszych. Sprawdzi się do treningu umysłu podczas zajęć grupowych.

 Gry dla seniorów na dobrą pamięć – gra karciana

Warto również sięgnąć po Sudoku, ale pamiętajmy, że musi być ono dostosowane do możliwości poznawczych seniora. Na zajęciach terapeutycznych sprawdzi się Sudoku Zwierzęta 2x2, czyli diagram do układania obrazków. Należy je umieścić w taki sposób, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie dany obrazek znalazł się tylko raz. Kolorowe grafiki przedstawiające wesołe zwierzęta sprawiają, że gra jest bardzo przyjemna. To doskonały trening logicznego myślenia i spostrzegawczości dla introwertyków. Warto zawsze mieć go pod ręką!

 Gry dla seniorów na dobrą pamięć – sudoku

To również sprawdzi się na zajęciach z seniorami

Podczas treningu mózgu osób starszych wykorzystaj także:

 

Wszystko znajdziesz w sklepie SeniorLux.pl

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz