Mozaika geometryczna to jedna z wielu propozycji pomocy terapeutycznych na aktywizację osób starszych metodą Marii Montessori. Zestaw drewnianych figur geometrycznych i plansz formatu A4 doskonale sprawdzi się w pracy z podopiecznymi. Jak wykorzystać mozaikę geometryczną na terapii zajęciowej? Poznaj nasze propozycje.

 

Mozaika geometryczna jako przykład pomocy Montessori dla seniorów

 

Pomoce Montessori dla seniorów to narzędzia, dzięki którym osoby starsze nabywają i podtrzymują wiele sprawności. W myśl idei Marii Montessori „pomóż mi zrobić to samemu” każda aktywność osoby starszej to przede wszystkim krok do utrzymania samodzielności. To bardzo ważne dla dobrostanu podopiecznych DPS oraz pensjonariuszy prywatnych placówek opieki.

Nie budzi wątpliwości fakt, że odpowiednie pomoce terapeutyczne pozwalają zachować wiarę we własne siły i doświadczać codzienności przez pryzmat własnych zmysłów. Nie bez znaczenia jest również rozwój koncentracji, pamięci i logicznego myślenia. Seniorzy zyskują też szacunek do pracy w ciszy, która daje im możliwość samokontroli i samoregulacji.

Te wszystkie zalety mają właśnie pomoce Montessori dla seniorów, a szczególnym przykładem jest mozaika geometryczna dla seniorów.

Co zawiera zestaw Mozaika geometryczna dla seniorów?

Mozaika geometryczna to pomoc edukacyjna i terapeutyczna wykonana z drewna, która świetnie sprawdzi się jako narzędzie aktywizujące zarówno podczas terapii zajęciowej, jak i w domu. Szczególnie doceniają ją terapeuci zajęciowi i miłośnicy metody Montessori dla seniorów.

 Zestaw pomocy terapeutycznych Mozaika geometryczna stanowią: 

  • 52. kolorowe figury geometryczne (kwadraty, prostokąty, koła, trójkąty, romby). Figury te pomalowane są farbami wodnymi i pokryte woskiem.
  • 12 plansz formatu A4 ze szkicami różnych wzorów. Plansze zadrukowane są dwustronnie, zatem mamy 24 szablony z wzorami.

Całość zapakowana jest w solidne, drewniane pudełko z zasuwaną klapką, co ułatwia przechowywanie.

Mozaika geometryczna dla seniorów


Jak wykorzystać mozaikę geometryczną w pracy z seniorami? Propozycje zajęć

Mozaika geometryczna fantastycznie sprawdzi się w aktywizowaniu seniorów. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów – wszystko zależy od wyobraźni terapeuty lub opiekuna. Pomoce Montessori dla seniorów działają na zasadzie izolacji bodźca, czyli w danym momencie powinno się rozwijać jedną umiejętność. Poniżej kilka propozycji wykorzystania mozaiki geometrycznej w pracy z seniorami.

 

Układanie wzorów na planszy 

Na dołączonych do zestawu planszach znajduje się aż 35 różnych wzorów do ułożenia. Poproś podopiecznego o ułożenie drewnianych figur na planszy. Przy wyborze zadania do ułożenia zwróć uwagę na możliwości seniora. Zbyt trudne zadanie na początek może go zniechęcić. Zacznij od wyboru mniej skomplikowanych wzorów, a potem zwiększaj poziom trudności.

Mozaika geometryczna dla seniorów - układanie wzorów na planszy Mozaika geometryczna dla seniorów - układanie wzorów na planszy


Układanie wzorów bez wykorzystania dołączonych szablonów 

Poproś podopiecznego o wykonanie wzoru z kolorowych figur według jego własnego pomysłu. 

Mozaika geometryczna dla seniorów - układanie wzorów bez wykorzystania dołączonych szablonów Mozaika geometryczna dla seniorów - układanie wzorów bez wykorzystania dołączonych szablonów


Grupowanie figur geometrycznych pod względem kształtów lub kolorów

Spośród zestawu figur geometrycznych poproś podopieczendo o wyszukanie wszystkich kół/trójkątów/kwadratów/rombów.

Mozaika geometryczna dla seniorów - Grupowanie figur geometrycznych pod względem kształtów lub kolorów Mozaika geometryczna dla seniorów - Grupowanie figur geometrycznych pod względem kształtów lub kolorówKlasyfikowania figur ze względu na wielkość 

Spośród zestawu figur geometrycznych wybierz kilka. Poproś podopiecznego o wskazanie figury najmniejszej lub największej.

Mozaika geometryczna dla seniorów - wybieranie figury największej i najmniejszej


Układanie sekwencji

Wybierz kilka figur geometrycznych i ułóż je na stole. Poproś podopiecznego o odwzorowanie ułożonej przez ciebie sekwencji.

Mozaika geometryczna dla seniorów - Układanie sekwencji Mozaika geometryczna dla seniorów - Układanie sekwencjiUkładanie labiryntów

Z klocków ułóżcie labirynt. 

Przygotuj patyczek do lodów oraz pompon lub większy koralik. Poproś podopiecznego, aby przy użyciu patyczka przeprowadził pompon po labiryncie.

Mozaika geometryczna dla seniorów - labirynt Mozaika geometryczna dla seniorów - labirynt


Obrazek z figury

Poproś podopiecznego o wybranie klocka o dowolnym kształcie, a następnie o odrysowanie go na kartce. Wykorzystując odrysowany kształt, poproś podopiecznego o narysowanie obrazka.

Mozaika geometryczna dla seniorów - obrazek Mozaika geometryczna dla seniorów - obrazek


Mozaika geometryczna. Dlaczego warto ją mieć?

Mozaika geometryczna powinna znaleźć się wśród standardowego wyposażenia pracowni terapii zajęciowej ze względu na ogrom korzyści, jakie przynosi podopiecznym. Wśród nich warto wymienić najważniejsze fakty:

  • Układanie mozaiki to fantastyczny sposób na pobudzenie zarówno lewej, jak i prawej półkuli mózgu. To dobry trening umiejętności logicznego myślenia, odwzorowywania i dopasowywania kształtów, a także wspaniałe ćwiczenie wyobraźni i kreatywności.
  • Układanie mozaiki ćwiczy umiejętność precyzyjnego dopasowywania elementów, trenuje zdolności manualne, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Praca z mozaiką to dobre ćwiczenie na koncentrację, wyciszenie i relaks. 
  • Kolorowe elementy przyciągają wzrok, są duże (3,5-8 cm), łatwo utrzymać je w dłoni, dlatego pomoc ta będzie odpowiednia dla osób o słabszym wzroku.
  • Figury geometryczne są wykonane z drewna, co zapewnia im trwałość, a dzięki temu, że są pomalowane farbą i pokryte woskiem są również łatwe do utrzymania w czystości.

 

Wszystkie przedstawione w artykule propozycje zajęć zostały zrealizowane przy wykorzystaniu Mozaiki geometrycznej firmy Eko-Leko. Mozaika geometryczna jest dostępna w naszym sklepie.  

 

Ewelina Semeniuk-Burczak