Sensoplastyka w domu opieki to doskonały sposób na stymulację zmysłów i rozwijanie kreatywności seniorów. Wybierając odpowiednie materiały, możemy zapewnić czystą i przyjemną aktywność bez obaw o bałagan. Poznaj najlepsze bezpieczne i łatwe do utrzymania czystości propozycje, które sprawdzą się podczas zajęć sensoplastycznych dla osób starszych.

 

Z wiekiem naturalnie pogarszają się zdolności zmysłowe, takie jak wzrok, węch czy dotyk. Zajęcia sensoplastyczne łączą elementy sztuki i sensoryki, angażując zmysły uczestników do aktywności twórczych. Wykorzystuje się podczas nich materiały o zróżnicowanych fakturach, zapachach i kolorach, co wpływa na stymulację sensoryczną. W trakcie zajęć sensoplastycznych uczestnicy mają okazję do pracy manualnej, co pozytywnie wpływa na rozwój motoryki małej. Formowanie, ugniatanie czy lepienie z różnych materiałów sprzyja ćwiczeniom palców i dłoni.

 

Praca twórcza pobudza wyobraźnię, a także wspomaga funkcje poznawcze, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego w podeszłym wieku. Trzeba również dodać, że zajęcia sensoplastyczne mają działanie relaksacyjne i wpływają na redukcję stresu i poprawiają nastrój. Praca z kolorami, zapachami i różnorodnymi fakturami daje poczucie satysfakcji i spełnienia. Biorąc udział w warsztatach grupowych, seniorzy mają szansę na wspólne tworzenie, rozmowę oraz wymianę doświadczeń. Dzięki temu łatwiej jest im nawiązać kontakt z innymi mieszkańcami domu opieki i budować więzi.

 

Wiele osób nie chce lub nie ma możliwości pracować np. z mąką, kaszą czy piaskiem. Poniższe przykłady aktywności dadzą seniorom przestrzeń do radosnej twórczości, a sugerowane pomoce zminimalizują brudzenie i bałagan. Działaj zatem bez obaw!

 

#1. Obrazy wylepiane plasteliną – sensoplastyka na kartce

Zamiast malować lub kolorować, zaproponuj seniorom wylepianie szablonów plasteliną. To materiał łatwy do formowania, a jego różnorodne kolory zachęcają do tworzenia barwnych kompozycji. Seniorzy mogą tworzyć własne dzieła sztuki, wylepiając pejzaże, kwiaty, zwierzęta lub abstrakcyjne wzory. Praca z plasteliną wymaga precyzyjnych ruchów palców i dłoni, co jest idealnym ćwiczeniem dla osób starszych mających problemy z koordynacją ruchową. Formowanie, ugniatanie i nakładanie plasteliny na papier wzmacnia mięśnie ręki i poprawia zręczność. Wybierz do tego Plastelinę Astra, która jest wyjątkowo miękka i posiada żywe kolory pobudzające zmysł dotyku i wzroku. Seniorzy mogą w dowolny sposób układać kolory i kształty, a to sprzyja rozwijaniu wyobraźni i poczucia estetyki. Kontakt z przyjemnym w dotyku materiałem, jakim jest plastelina, działa relaksująco. Warto więc sięgać po nią jak najczęściej!

 Sensoplastyka w domu opieki – plastelina

Przeczytaj także: Jakie materiały plastyczne wybrać na zajęcia z seniorami? Poradnik

 

#2. Rzeźba lub płaskorzeźba z gliny – aktywność dla seniorów

Rzeźbienie z gliny to kolejna forma aktywności pozwalająca seniorom na twórcze wyrażanie siebie i rozwijanie umiejętności manualnych. Glina jest materiałem naturalnym, który łatwo poddaje się formowaniu, co sprawia, że rzeźbienie z niej jest proste nawet dla osób mocno ograniczonych zdrowotnie. Modelowanie gliny wspiera precyzję ruchów dłoni i palców, więc stanowi doskonałe ćwiczenie koordynacji ruchowej. Regularne lepienie może pomóc w usprawnieniu codziennych aktywności, jak np. trzymanie sztućców czy pisanie.

 

Uczestnicy terapii zajęciowej mogą tworzyć dowolne formy – od prostych naczyń, takich jak miski czy kubki, po bardziej skomplikowane rzeźby. W pracy z seniorami najlepiej sprawdzi się Glina samoutwardzalna, bo nie trzeba jej wypalać. Po wyschnięciu twardnieje i można ją malować farbami lub lakierować. Tego typu praca pobudza wyobraźnię i kreatywność. Sam proces formowania masy może mieć terapeutyczne właściwości – wpływa na wyciszenie i skupienie uwagi na wykonywanej czynności. Kontakt z gliną działa też kojąco na zmysły i zaspokaja potrzebę manipulowania przedmiotami w dłoni przez osoby z chorobami otępiennymi, co pozytywnie wpływa na ogólny stan psychiczny seniora.

 sensoplastyka w domu opieki – glina

Przeczytaj także: Pomoce sensoryczne i antystresowe marki Relish dla niespokojnych rąk seniorów z demencją

 

#3. Figurki z piankoliny – nie tylko dla dzieci!

Piankolina to innowacyjny materiał, który charakteryzuje się lekką, puszystą i elastyczną strukturą. Jest ona niezwykle plastyczna i nie wymaga dużego nacisku do modelowania, więc nawet osoby z ograniczoną siłą w dłoniach mogą bez problemu formować z niej figurki. Miękka, przyjemna w dotyku struktura piankoliny działa kojąco na zmysł dotyku, co jest szczególnie istotne dla seniorów z problemami sensorycznymi.

 

Sięgnij po Piankolinę Art And Play, kuleczkową masę piankową w 12 kolorach. Seniorzy mogą swobodnie eksperymentować z kształtami, kolorami oraz fakturami i rozwijać swoją kreatywność. Zaletą piankoliny jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania – nie brudzi, nigdy nie wysycha ani nie przykleja się do ubrań. Takie zajęcia dają seniorom możliwość rozwijania zdolności manualnych, zapewniając tylko miłe doznania!

 sensoplastyka w domu opieki – piankolina

Podsumowanie

Zajęcia sensoplastyczne w domu opieki to doskonały sposób na poprawę jakości życia osób starszych. Stymulacja zmysłów, wsparcie zdrowia psychicznego, poprawa motoryki oraz integracja społeczna to tylko niektóre z licznych korzyści płynących z uczestnictwa w tych zajęciach. Dzięki nim seniorzy mogą cieszyć się aktywnym i twórczym spędzaniem czasu, a dom opieki zyskuje na wartości jako miejsce, które dba o całościowy rozwój i dobrostan swoich mieszkańców.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz