Podczas zajęć terapeutycznych niezbędne są artykuły plastyczne. Dają one możliwość aktywizacji i rozwijania twórczych pasji u seniorów,  szczególnie na warsztatach arteterapii. Warto sięgać po te odpowiednie do możliwości osób starszych. Czym się kierować podczas wyboru artykułów plastycznych dla seniorów? Jak wybrać te bezpieczne i najbardziej praktyczne? Oto krótki poradnik.

 

Artykuły plastyczne dla seniorów. Postaw na jakość i bezpieczeństwo!

Niemal każde zajęcia manualne wymagają wykorzystania artykułów do rysowania, malowania czy wycinania. Na warsztatach terapii zajęciowej warto mieć pod ręką zestaw narzędzi i produktów sprawdzonych marek. Wszystko po to, aby praca z osobą starszą przebiegała bezpiecznie i przyjemnie. Ważne jest, by również materiały wykorzystywane na zajęciach plastycznych były łatwe w użyciu i przyjazne dla skóry – nie powodowały uczuleń. Warto zwrócić uwagę na ich jakość, bo tylko wówczas efekty twórczej pracy będą trwałe i satysfakcjonujące.

 

Przy wyborze artykułów plastycznych dla seniorów zwróć uwagę na oznaczenia „bezpieczne dla dzieci” lub „nietoksyczne”. Pamiętaj, aby na zajęciach zawsze tłumaczyć, że należy zachować ostrożność i przestrzegać zasad bezpiecznego korzystania z artykułów plastycznych, takich jak np. unikanie kontaktu z oczami. Mając na uwadze jakość i bezpieczeństwo pracy, arteterapia zawsze będzie udana!

 

Zajęcia plastyczne. Jakie artykuły warto mieć pod ręką?

Przygotowując pracownię na warsztaty, trzeba wyposażyć ją świadomie. Jak wiadomo, priorytetem podczas wyboru artykułów plastycznych dla seniorów jest bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, czym się kierować podczas kompletowania przyborów plastycznych na zajęcia z seniorami w placówce opieki dziennej lub całodobowej. 

 

Farby – najlepiej wodne

Spośród farb najlepiej wybrać te, które rozcieńczane są wodą. Najbardziej odpowiednie do prac plastycznych będą farby plakatowe, akwarele lub akryle. Farby te są łatwe w użyciu i pozwalają na tworzenie pięknych obrazów, ponieważ łatwo się mieszają. Wybierając farby, zwróć uwagę na jakość pigmentów i intensywność kolorów. W zasadzie wszystkie farby wodne są bezpieczne i nie zawierają toksycznych substancji chemicznych, nie wydzielają też żadnego zapachu. Łatwo dają się zmyć z rąk, co jest szczególnie istotne dla seniorów o wrażliwej skórze.

 Artykuły plastyczne na zajęcia plastyczne z seniorami - farby

Ołówki, kredki i pędzle – łatwe w chwytaniu

Rysowanie ołówkami i kredkami jest bezpiecznym i tanim sposobem na animację wolnego czasu. Wystarczy zaproponować osobom starszym kolorowanki, a efekty będą niezwykle satysfakcjonujące. Łatwość użycia kredek zależy w głównej mierze od ich wielkości. Zadbaj zatem, by Twoi podopieczni dostali nieco grubsze kredki. We właściwym chwytaniu pomoże też nasadka ergonomiczna. Przed zakupem zwróć uwagę na jakość rysika – im miększy, tym sprawniej będą kolorować. Możesz też zaproponować im kredki pastelowe. Ich miękkość nie będzie męczyć ręki, a delikatność kolorów z pewnością zachwyci.
Artykuły plastyczne na zajęcia plastyczne z seniorami - kredki pastelowe

Zobacz także: Kolorowanki welwetowe. Czy znasz ten sprawdzony sposób na aktywizację seniorów?

 

Podobnie jest z pędzlami – zawsze wybieraj te, które dobrze leżą w dłoni. Trudności w chwytaniu nie mogą przecież wykluczać osób starszych z aktywności. Wybierz pędzle o różnej grubości i kształtach, aby seniorzy mieli możliwość malowania zarówno szerokimi pociągnięciami, jak i cienkimi detalami. Dobrze wyważony trzonek zapewni komfort i precyzję podczas malowania, więc warto zainwestować w nieco droższe artykuły.

 Artykuły plastyczne na zajęcia plastyczne z seniorami  - pędzle

Nożyczki – nie tylko na zajęcia plastyczne

Nożyczki niezbędne są prawie zawsze. Używamy ich podczas tworzenia kolaży, scrapbookingu czy wycinanek. Zanim je kupisz, upewnij się, że są ergonomiczne i łatwe w użyciu. W pracy z osobami starszymi zaleca się korzystanie z nożyczek z zaokrąglonymi końcami. Zapewnia to większe bezpieczeństwo i znacznie ogranicza ryzyko skaleczeń. A to bardzo ważne, bo o moment nieuwagi nietrudno. 

 

Masy plastyczne bez chemii

Elastyczne tworzywa, które można ugniatać, rozciągać i formować bardzo korzystnie wpływają na podtrzymywanie sprawności manualnych seniorów. Osoby starsze chętnie tworzą z nich różne kształty i przedmioty, takie jak kwiaty, maski, figurki czy dekoracje. Warto wybierać takie masy plastyczne, które są łatwe w użyciu i nie wymagają wypalania. Może to być np. glina rzeźbiarska samoutwardzalna lub masa Play Doh. Doskonale poddają się one manipulacji dłoni, dostarczając jej wielu doznań sensorycznych. 

 

Kleje – najlepsze dla dzieci i seniorów

W przypadku klejów warto sięgnąć po te z oznaczeniem „odpowiednie dla dzieci”. Oznacza to bowiem, że ich bazą najczęściej jest woda i nie są toksyczne. Kleje te są przeznaczone do wszelkich prac plastycznych i tworzenia z materiałów, takich jak papier, wycinanki czy tektura. Ponadto mają one konsystencję, która nie sprawi trudności ani dziecku, ani osobie starszej. Bezpieczny klej to taki, który nie drażni skóry, nie brudzi, jest łatwy w aplikacji i nie wydziela zapachu. Taki jest np. klej Astra w sztyfcie – idealny do pracy z seniorami.

 

Podsumowanie 

Artykuły i przybory plastyczne to podstawa wyposażenia każdej pracowni warsztatów terapii zajęciowej. W  aktywizacji seniorów warto zawsze wybierać te najbardziej odpowiednie do możliwości podopiecznych i zwracać uwagę, aby ich użytkowanie było bezpieczne. Zapewnienie dobrej jakości artykułów plastycznych będzie gwarancją komfortu pracy i dobrej zabawy.

 

Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w sklepie Senior Lux.

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz