Terapia zajęciowa dla osób starszych jest ważnym elementem dbania o ich zdrowie i dobre samopoczucie. W miarę upływu lat, utrzymanie aktywności jest przecież kluczowe dla dobrostanu. W tym artykule poznasz korzyści terapii zajęciowej dla seniorów oraz przykładowe zajęcia, które przyniosą im radość i poprawią jakość życia.

 

Terapia zajęciowa dla osób starszych – dlaczego jest tak ważna?

Terapia zajęciowa obejmuje różnorodne aktywności – od ćwiczeń fizycznych, poprzez taniec, prace manualne, trening umysłu i działalność twórczą. Poprzez warsztaty seniorzy podtrzymują sprawność ciała i ducha, co pozwala im zachować dobrą kondycję na długie lata i optymalną kontrolę nad istniejącymi schorzeniami. Wszelkie działania powinny być prowadzone z myślą o możliwościach, zainteresowaniach i potrzebach podopiecznych. Ważnym elementem terapii zajęciowej dla seniorów jest również aktywizacja społeczna, czyli budowanie więzi i kontaktów międzyludzkich. Poniższe przykłady zajęć łączą wszystkie te elementy, więc śmiało wykorzystaj je w codziennej pracy z seniorami. 

 

Przykłady zajęć terapii zajęciowej dla seniorów

Wybór konkretnej aktywności zawsze należy poprzedzić obserwacją możliwości grupy, a także oceną indywidualnych zdolności każdego z podopiecznych. Oto przykłady, które doskonale nadają się także dla seniorów z demencją i chorobami otępiennymi. 

 

Zobacz także: Terapia zajęciowa dla osób z demencją. Propozycje zajęć w domu opieki

 

Zajęcia plastyczne z seniorami

Malowanie, rysowanie i kolorowanie nie tylko rozwijają kreatywność, ale także przynoszą liczne korzyści dla zdrowia psychicznego seniorów. Poprzez pracę twórczą starsze osoby mają okazję wyrażenia swoich emocji i myśli, co pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Ponadto ta forma zajęć angażuje zdolności manualne, wzmacniając mięśnie rąk i poprawiając koordynację ruchową oraz percepcję wzrokową. Jeśli zaczynasz pracę z seniorami, sięgnij po kolorowanki lub wydrapywanki, które pozwolą Ci otworzyć osoby starsze na twórczość. W Senior Lux znajdziesz także wszystkie niezbędne artykuły plastyczne. Dzięki nim seniorzy będą mogli tworzyć własne dzieła bez ograniczeń! 

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć wydrapywanki

Przeczytaj także: Jakie artykuły plastyczne wybrać na zajęcia z seniorami? Poradnik

 

Tradycyjne planszówki i gry logiczne

Gry planszowe i logiczne nadają się idealnie do stymulacji umysłowej seniorów. Dużą zaletą gier jest także inicjowanie interakcji społecznych, umożliwiające seniorom codzienne kontakty z innymi osobami. Na przykład Scrabble aktywują pamięć i percepcję wzrokową. Uczą również skupienia i wyciszenia emocji. Towarzyski charakter gry sprawia, że osoba starsza może przy okazji prowadzić pogawędkę. Aktywizacja przebiega zatem podczas zabawy, dlatego nigdy się nie nudzi. 

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć: scrabble

Ogromne zalety mają również warcaby. To doskonały trening umysłu, ponieważ wymaga nie tylko myślenia, ale także przewidywania ruchów przeciwnika. Warcaby są grą łatwą do nauki, a to sprawia, że ​​poradzi sobie z nią każdy senior. Dzięki prostym zasadom i jednocześnie złożonej strategii, gra w warcaby może być zarówno wyzwaniem, jak i źródłem rozrywki. Udowodniono, że utrzymuje aktywność umysłową w późniejszym wieku, co ma znaczenie dla zachowania zdolności poznawczych.

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć: warcaby

Przeczytaj także: Gry planszowe dla seniorów. Poznaj najlepsze planszówki dla osób starszych!

 

Trening umysł w terapii zajęciowej

W ramach treningu pamięci warto proponować seniorom książki i karty pracy do treningu umysłu. Świetnie sprawdzi się Sudoku. Regularna gra w sudoku sprzyja rozwijaniu umiejętności kognitywnych, takich jak koncentracja, analiza sytuacji i zdolność przewidywania. Gra wymaga pełnego zaangażowania umysłowego, co pozwala na oderwanie się od codziennych trosk i problemów, przyczyniając się do redukcji stresu. Można rozwiązywać je niemal wszędzie. To sprawia, że jest idealna do regularnego treningu umysłowego. A rozwiązanie trudnej łamigłówki sudoku dostarczy satysfakcji i spełnienia, dlatego zawsze należy dobierać poziom trudności do możliwości osób starszych.

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć: sudoku

 Przeczytaj także: Gry dla seniorów na dobrą pamięć. Masz je pod ręką?

 

Ruch to zdrowie!

Ćwiczenia fizyczne dostosowane do wieku stanowią skuteczną metodę utrzymania sprawności i kondycji seniorów. Zajęcia te obejmują łagodne aktywności, wzmacniające mięśnie, poprawiające równowagę i elastyczność. Pamiętaj, by dostosować intensywność i rodzaj ćwiczeń do indywidualnych możliwości każdego uczestnika. Regularna aktywność fizyczna – np. gimnastyka, fitness czy spacery – pomaga w utrzymaniu zdrowia serca, regulacji ciśnienia krwi oraz poprawie ogólnej kondycji. Podczas zajęć grupowych, które stanowią okazję do spotkania, wykorzystaj kolorowe gadżety takie jak: piłki piankowe, szarfy, woreczki gimnastyczne. To sprawi, że codzienna rutyna będzie bardziej atrakcyjna i da motywację do działania.

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć woreczki sensoryczne

 Przeczytaj także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 4. Gry i zabawy ruchowe dla seniorów

 

Glina – sensoryczny trening motoryki małej

Tworzenie prac z gliny to zajęcie, które nie tylko angażuje zmysły, ale również stymuluje kreatywność i zdolności manualne. Praca z tym tworzywem pozwala seniorom na wyrażenie siebie poprzez tworzenie trójwymiarowych form, co jest zarówno terapeutyczne, jak i satysfakcjonujące. Najwygodniej wybrać glinę rzeźbiarską samoutwardzalną, której nie trzeba wypalać. Rzeźbienie w glinie poprawia motorykę małą, koordynację ruchową i koncentrację. Ponadto tworzenie dzieł sztuki zwiększa poczucie własnej wartości. A doznania sensoryczne sprawią seniorowi ogromną przyjemność!

 Terapia zajęciowa dla seniorów. Przykłady zajęć glina samoutwardzalna

Podsumowanie

Różnorodność zajęć terapeutycznych dla osób starszych pozwala dostosować program do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego uczestnika, przyczyniając się do poprawy ogólnego stanu zdrowia fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Wskazane w artykule przykłady zajęć dla seniorów świetnie sprawdzą się zarówno w domach opieki, DPS, jak i Klubach Seniora. Warto zatem z nich korzystać jak najczęściej!

 

Barabra Górnicka-Naszkiewicz