Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to doskonały moment, by zachęcić seniorów do aktywności artystycznej. Wspólne robienie dekoracji w ramach terapii zajęciowej i arteterapii pozwoli Twoim podopiecznym kreatynie i twórczo spędzić czas. Jeśli szykujesz zajęcia plastyczne dla seniorów, ten artykuł jest dla Ciebie.  

Terapia zajęciowa i arteterapia dla seniorów

Osoby starsze bardzo lubią zajęcia plastyczne i kreatywne. Taki sposób spędzania czasu wolnego pozwala otworzyć się na świat sztuki. Terapia zajęciowa daje możliwość rozwoju twórczości, ale to również sposób na zniwelowanie stresu i odskocznia od codzienności. Kiedy osoby starsze uruchamiają pokłady swojej wyobraźni, czerpią z warsztatów ogromną radość. Arteterapia dla seniorów to przede wszystkim wyrażanie siebie przez sztukę, która przynosi ukojenie i satysfakcję.

Warto podkreślić, że takie czynności jak malowanie, rysowanie, wycinanie, lepienie i klejenie to dobry trening motoryki małej. Te z pozoru prozaiczne działania mają ogromny wpływ na podtrzymywanie sprawności osób starszych. Terapia poprzez sztukę nie tylko daje możliwość ekspresji, ale także przedłuża samodzielność seniorów. Osoby starsze mogą czerpać z pracy twórczej nowe bodźce i doznania, a także lepiej porozumiewać się ze swoim otoczeniem. Świąteczne warsztaty terapii zajęciowej są ku temu doskonałą okazją.

 

Zajęcia plastyczne dla seniorów. Pomysły na święta Bożego Narodzenia

Czas oczekiwania do świąt Bożego Narodzenia zwykle upływa na przygotowywaniach. Wśród wielu pomysłów na zagospodarowanie przedświątecznego czasu wolnego jest podejmowanie twórczości plastycznej. Każdy terapeuta zajęciowy dba o to, by świąteczny klimat można było odczuć w całej placówce. Święta to przecież szczególny okres, gdy przygotowujemy nie tylko potrawy, ale i wystrój. Warto to rozbić wspólnie z podopiecznymi, by mieli poczucie sprawczości i radość z własnego wkładu w życie placówki. Zaproponuj im nasze propozycje na zajęcia plastyczne dla seniorów o tematyce bożonarodzeniowej.

 

Stroiki i świece świąteczne – sprawdzone pomysły na święta

Pierwszym pomysłem na świąteczne warsztaty terapii zajęciowej jest stworzenie stroików świątecznych. Seniorzy bardzo lubią, gdy ich wytwory mają praktyczne zastosowanie. Takie stroiki mogą być uzupełnione przez własnoręcznie zrobione świece. Dzięki gotowym zestawom do ich tworzenia praca będzie przyjemna i bezpieczna. Są to bowiem Masy do lepienia świec, które seniorzy ugniatają w rękach i modelują jak plastelinę. Łatwa instrukcja i załączony knot sprawiają, że nie musisz nic przygotowywać. Z jednym gotowym Zestawem do lepienia świec zrobisz aż cztery formy: Mikołaja, prezent, bałwanka i choinkę. Wspólne zajęcia przy tworzeniu świec to oryginalny pomysł na miłe spędzenie wolnego czasu z innymi domownikami DPS. 

 Zajęcia plastyczne dla seniorów. Dekoracje i pomysły na święta - zestaw do robienia świec.

Kartki bożonarodzeniowe – najprostsze zajęcia plastyczne dla seniorów

Kartki świąteczne to bardzo bliska seniorom tradycja, która powoli zanika. Jeszcze i dziś wysyłanie tradycyjną pocztą życzeń na święta Bożego Narodzenia świadczy o pamięci i szacunku do drugiej osoby. Zaproponuj osobom starszym stworzenie kartek, którymi mogliby się obdarować nawzajem lub wysłać swoim bliskim. Do tego zajęcia wystarczą podstawowe przybory plastyczne takie jak: blok techniczny, arkusz filcu, farby plakatowe, pompony i brokaty w żelu. Urozmaiceniem i atrakcją będą naklejki na Boże Narodzenie i Świąteczne stempelki do ozdabiania kopert i prezentów.

Osoby starsze stworzą też ciekawe prace, posługując się szablonami. Szablon Aniołek będzie wyglądał uroczo na ręcznie wykonanej kartce i stworzy z niej małe dzieło sztuki. Ciekawie i naturalnie też będą wyglądać przyklejone do kartki ozdoby świąteczne ze sklejki.

 Zajęcia plastyczne dla seniorów. Dekoracje i pomysły na święta- Naklejki świąteczne

Ozdoby świąteczne i choinkowe – własnoręcznie wykonane dekoracje są w modzie!

Podczas terapii zajęciowej można wspólnie wykonać różne ozdoby, które przywołają świąteczny nastrój. Daj seniorom Zestaw kreatywny Christmas, a oni zaskoczą Cię mnóstwem pomysłów na swoje dzieła. Zawiera on bowiem wiele materiałów i gadżetów takich jak: oczka samoprzylepne, masy plastyczne, pompony, jedwabną wstążkę, metalowy szenil, szyszki, koraliki drewniane, dzwonki, filc, sztuczny śnieg, przędzę poliakrylową i bawełnę.  Bogaty asortyment zestawu pobudzi kreatywność i wywoła uśmiech na twarzach Twoich podopiecznych. A dla tych, którzy nie będą mieli pomysłu, dołączono kilka wskazówek i inspiracji na opakowaniu. 

Ciekawym materiałem do robienia ozdób i dekoracji na święta są formy styropianowe. Pomysły na zajęcia z użyciem tego tworzywa są nieograniczone. Seniorzy mogą na przykład stworzyć własną bombkę styropianową – wystarczy do tego użyć szpilek, cekinów lub wstążek. Dostępna jest również oponka styropianowa do zawieszenia na okno. Nadaje się ona do malowania farbami akrylowymi, ozdabiania techniką decoupage oraz pozłacania farbą brokatową holograficzną. Elegancki efekt osiągniemy owijając ją wstążką i przypinając do obręczy bombki oraz zawieszki.  W naszym sklepie dostępny jest również bałwanek i aniołek ze styropianu.
Ponadto znajdziesz u nas także przedmioty do ozdabiania z drewna, MDF lub papier mache. Własnoręcznie pomalowana choinka, bałwanek, aniołek, czy gwiazdki będą wspaniałą dekoracją. 

Zajęcia plastyczne dla seniorów. Dekoracje i pomysły na święta- aniołek z drewna

 

Świąteczne puzzle 3D – arteterapia i trening umysłu w jednym

Puzzle 3D stanowią nie tylko ciekawą dekorację, ale przynoszą wiele korzyści w terapii z seniorami. Do ich ułożenia niezbędna jest koncentracja i wyciszenie oraz duża ilość czasu wolnego. To także dobry trening umysłu i motoryki małej. Wspólna praca przy stole jest okazją na zacieśnienia więzi społecznych. Takie puzzle znajdują się zwykle na arkuszu ze sklejki i są na nim wycięte laserowo. Zadaniem seniora jest wypchnięcie ich z arkusza i samodzielne złożenie według załączonej instrukcji. Drewniane puzzle nie wymagają malowania, ponieważ surowe drewno samo w sobie jest atrakcyjne wizualnie i pasuje do świątecznego stylu.

W naszym sklepie znajdziesz wiele produktów z motywami świątecznymi. Dostępne są: Jeleń i łania, Drewniany domek, Zestaw domek, Choinki i jelonek, Choinki ze sklejki, a nawet cały Zimowy krajobraz. Ich atutem jest możliwość malowania farbami i ozdabiania techniką decoupage, a więc doskonale sprawdzą się na zajęciach plastycznych. Puzzle 3D to również okazja do ćwiczenia umysłu i uczenia się logicznego myślenia. Wystarczy skojarzyć elementy, aby ułożyć w całość zimową scenerię. Seniorzy szybko się przekonają, że tworzenie dekoracji z puzzli 3D jest czymś naprawdę fantastycznym!

 Zajęcia plastyczne dla seniorów. Dekoracje i pomysły na święta - dekoracje ze sklejki

To tylko cztery przykładowe pomysły na zajęcia dla seniorów, ale święta Bożego Narodzenia dają nieograniczone możliwości do aktywizacji osób starszych. Warto również zapytać samych podopiecznych, jakie dekoracje chcą wspólnie zrobić. Mieszkańcy domu opieki z pewnością mają swoje propozycje na świąteczne prace plastyczne. Daj im możliwość swobodnego tworzenia, bo to ogromna frajda! 

 

 Barbara Górnicka-Naszkiewicz