Muzykoterapia to skuteczna i atrakcyjna forma wsparcia terapeutycznego w pracy z seniorami. Obejmuje ona nie tylko słuchanie muzyki, ale również jej tworzenie. Jak ono wpływa na dobrostan seniorów i które pomoce terapeutyczne przydadzą się podczas zajęć z osobami starszymi? O tym w artykule. 

 

Muzykoterapia w aktywizacji seniorów

Badania naukowe potwierdzają liczne korzyści zdrowotne płynące z muzykoterapii seniorów. Regularne uczestnictwo w sesjach muzycznych przyczynia się do poprawy funkcji poznawczych. Cała gama dźwięków i rytm muzyki mają pozytywny wpływ na dobrostan osoby starszej. Muzyka daje też ogromne pole do aktywności całego ciała. Ćwiczenia rytmiczne, tańce i manipulacje instrumentami muzycznymi utrzymują zdolności motoryczne oraz dobrą kondycję. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyści dla zdrowia psychicznego. Wesołe melodie redukują stres i lęk, podnosząc poziom zadowolenia z życia.

 

W kontekście seniorów muzykoterapia pełni rolę skutecznego narzędzia do stymulacji pamięci sensorycznej. Utwory znane z młodości, ulubione piosenki czy instrumenty muzyczne związane z wcześniejszymi doświadczeniami pobudzają obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć autobiograficzną. Wywoływanie pozytywnych wspomnień ma ważne znaczenie w przypadku osób z chorobami otępiennymi, demencją czy chorobą Alzheimera.

 

Trzeba wreszcie podkreślić, że kontakt z muzyką, a szczególnie jej tworzenie, inspiruje i przynosi radość. Przyjemne doświadczenia przekładają się na dobry nastrój i pozytywną energię. Wszystkie te zalety sprawiają, że muzykoterapia jest dla seniorów bardzo pożądana i stanowi niezwykle wartościowy element kompleksowej opieki i aktywizacji osób starszych.

 

Instrumenty muzyczne dla seniorów wspierające muzykoterapię

Instrumenty do terapii zajęciowej i muzykoterapii wyróżniają się prostotą użycia i łatwością w utrzymaniu. Lekkość gry na instrumentach terapeutycznych pozwala na łatwe włączanie ich do codziennych zajęć i aktywności oraz animacji wolnego czasu, co jest istotne zwłaszcza w przypadku osób starszych o ograniczonych zdolnościach. Instrumenty terapeutyczne nie zawierają przycisków, co sprawia, że są one dostępne dla szerokiego grona osób, niezależnie od umiejętności muzycznych czy doświadczenia. Oto najważniejsze z nich.

 

Flet w muzykoterapii osób starszych

Prosty flet stanowi istotny element muzykoterapii, gdyż wydaje delikatne dźwięki, a gra na nim nie wymaga szczególnych umiejętności. Wydobywanie dźwięków działa relaksująco i pobudza wyobraźnię. Dzięki tym zaletom flet jest idealną pomocą terapeutyczną przy ćwiczeniach oddechowych. Kontrola oddechu podczas gry na flecie wycisza, a przy tym wymaga koncentracji i uwagi. Na zajęcia wybierz flet prosty Piccolo drewniany, który urzeka nie tylko dźwiękiem, ale i delikatnymi pastelowymi kolorami. Gra na nim będzie dla Twoich podopiecznych dużą przyjemnością. 

 Instrumenty do muzykoterapii dla seniorów – flet

Harmonijki ustne dla seniorów

Harmonijka ustna to mały instrument, który przywołuje wspomnienia z młodości. Granie na harmonijce wymaga zarówno kontroli oddechu, jak i precyzji w kierowaniu strumieniem powietrza wydobytego z płuc. To poprawia zdolności oddechowe seniorów, a jednocześnie wspiera terapię mowy. Melodie grane przez seniorów pomogą wyrazić emocje i ożywić nimi zajęcia. Jeśli seniorzy będą wtórować grającemu śpiewaniem, zabawa będzie zacieśniać więzi społeczne i integrować w sposób naturalny i przyjemny. Dla seniorów dobrym wyborem jest Harmonijka ustna Classic Word. Jest ona kolorowa i drewniana, nie zawiera ostrych krawędzi. Ponadto pokrywa ją bezpieczny lakier, który świadczy o dobrej jakości produktu i bezpieczeństwie użytkowania. 

 Instrumenty do muzykoterapii dla seniorów – harmonijka

Marakasy – proste instrumenty muzyczne do muzykoterapii

Marakasy to instrumenty perkusyjne, które warto mieć zawsze na zajęciach. Potrafi na nich grać każdy, ponieważ wymagają jedynie manipulacji ręki. Top sprawia, że można ich używać do ćwiczeń rytmicznych, ale również podczas słuchania muzyki. Delikatny i ciekawy dźwięk stworzy wyjątkową atmosferę. Proponuj je seniorom jak najczęściej, aby pobudzić zmysły i rozruszać ręce. Sprawdzą się do tego Marakasy Classic Word zrobione z lakierowanego drewna. Są łatwe w chwytaniu i utrzymaniu czystości. Naturalny materiał, z którego są zrobione sprawia, że wydają dobrej jakości dźwięk. Seniorzy z pewnością to docenią.

 Instrumenty do muzykoterapii dla seniorów – marakasy

Tamburyn nada rytm!

Tamburyn to również instrument perkusyjny wykorzystywany do nadawania rytmu melodiom. Na małym bębenku znajdują się podwójne talerzyki. Uderzanie w tamburyn powoduje nie tylko drganie membrany, ale również poruszenie się tych blaszanych elementów. Dzięki temu tamburyn daje charakterystyczny głośny dźwięk. Rytmiczne poruszanie tamburynem w takt muzyki to nie tylko lekcja rytmiki, ale również dobry trening skupienia i motoryki. Jeśli wybierzesz Kolorowy tamburyn Goki, zapewnisz seniorowi również stymulację wzrokową. Producent celowo umieścił na membranie kolorową tęczę, dzięki czemu muzykowanie przyniesie mnóstwo radości!

 Instrumenty do muzykoterapii dla seniorów – tamburyn

Cymbałki nie tylko dla dzieci

Cymbałki kojarzone są z zabawami przedszkolnymi, ale nic bardziej mylnego! Ich metaliczny dźwięk doskonale uzupełnia zestaw instrumentów używanych w muzykoterapii. Manipulacja pałeczkami wspiera rozwój zdolności motorycznych, a jednocześnie zachęca do eksploracji dźwięków. Dla seniorów odpowiednie będą Cymbałki Żyrafa. Każda z metalowych płytek została pomalowana na inny kolor, co pomaga w wizualnym odróżnieniu dźwięków. Cymbałki są małe i poręczne, łatwe w chwytaniu. Nie zawierają ostrych krawędzi, więc gra na nich będzie bezpieczna i przyjemna. 

 

Podsumowanie

Muzykoterapia dla seniorów jest nieocenionym wsparciem terapeutycznym i aktywizacyjnym. Duży wybór prostych i niedrogich instrumentów pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i możliwości podopiecznych domu opieki, DPS, Domu Dziennego Pobytu lub każdej innej placówki tego typu. Dzięki czynnej terapii muzyką seniorzy mogą podtrzymywać najważniejsze sprawności, a przy tym dobrze się bawić. I o to chodzi!

 

Wszystkie wymienione w artykule instrumenty znajdziesz w Senior Lux

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz