Wraz z procesem starzenia się społeczeństwa zapotrzebowanie na opiekę nad seniorami rośnie. Jednym z jej kluczowych aspektów jest terapia zajęciowa, która może pomóc poprawić jakość życia osób chorych na demencję i spowolnić rozwój choroby. Jakie aktywności zaproponować seniorom z niepełnosprawnością poznawczą? O tym w artykule.

 

Terapia zajęciowa dla seniorów z demencją

Demencja jest chorobą, która niesie za sobą utratę zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie przyczynowo-skutkowe, orientacja i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Osoby cierpiące na demencję często doświadczają także problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęk i agresja. Terapia zajęciowa jest podejściem terapeutycznym, które koncentruje się na angażowaniu pacjentów w różnego rodzaju aktywności mające na celu poprawę ich samopoczucia i funkcji poznawczych. Regularne zajęcia mogą pomóc w utrzymaniu zdolności poznawczych i opóźnieniu postępu choroby. Terapia zajęciowa ma też ogromny wpływ na zmniejszenie objawów takich jak agresja, dezorientacja czy lęk, co ułatwia opiekę nad pacjentem. Dlatego zajęcia terapeutyczne prowadzone są w każdym domu opieki – zarówno w prywatnych ośrodkach, jak i DPS.

 

Rodzaje aktywności i propozycje zajęć terapeutycznych w domu opieki

Terapia zajęciowa dla osób z demencją powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości seniorów. Oto kilka propozycji zajęć, które można z powodzeniem zastosować w placówkach opiekuńczych.

 

Aktywność poznawcza w terapii zajęciowej

Aktywność poznawcza odgrywa kluczową rolę w opiece nad osobami cierpiącymi na demencję. Choroba ta wpływa na funkcje poznawcze, takie jak pamięć, myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów. Ćwiczenia funkcji poznawczych najlepiej organizować w formie zabawy. Doskonale sprawdzą się do tego gry planszowe dla seniorów. Dostarczają one rozrywki, ale także wymagają od graczy logicznego myślenia i podejmowania decyzji. Mogą to być klasyczne gry, takie jak szachy, scrabble czy warcaby, ale także gry pamięciowe dostosowane do potrzeb seniorów. Na przykład Gra Memory wspiera podtrzymywanie funkcji poznawczych, a przy tym pozwala na czerpanie radości z aktywności. Ponadto wspólna zabawa przyczynia się do budowania więzi między seniorami, tak ważnej w chorobach demencyjnych.

 Terapia zajęciowa dla osób z demencją – gry pamięciowe.jpg

Zobacz asortyment z kategorii: Pomoce terapeutyczne do aktywizacji osób chorych na demencję

 

Zajęcia manualne dla seniorów

Zajęcia manualne, takie jak lepienie z gliny czy tworzenie breloczków z folii termokurczliwej, to doskonałe aktywności stymulujące umysł i małą motorykę. Takie działanie nie tylko usprawni pamięć i percepcję, ale także zredukuje stres, poprawi nastrój i pomoże w utrzymaniu zdolności manualnych. Śmiało sięgnij na przykład po gotowe zestawy na zajęcia z seniorami. Wśród nich znajdziesz Zestaw doniczek ogrodowych do samodzielnego pomalowania. Doskonale sprawdzi się on do organizacji zajęć arteterapii. Własnoręcznie wykonanie ozdoby da Twoim podopiecznym dużo satysfakcji i radości. A później niech zasadzą w tych doniczkach kwiaty, które ozdobią świetlicę lub ich pokój. Będą wówczas szczęśliwi, że pomimo choroby potrafią jeszcze robić takie piękne rzeczy i się nimi otaczać.

 Terapia zajęciowa dla osób z demencją – zajęcia manualne

Przeczytaj także: Arteterapia w domu opieki. 3 pomysły na zajęcia dla seniorów

 

Muzykoterapia w terapii demencji i chorób otępiennych

Muzyka ma niezwykłą moc pobudzania emocji i wspomagania pamięci. Muzykoterapia jest niezwykle skutecznym narzędziem w opiece nad osobami cierpiącymi na demencję. Wielu seniorów ma swoje ulubione piosenki i utwory muzyczne, które są z nimi związane przez całe życie. Organizowanie wspólnego słuchania tych utworów może wywołać pozytywne emocje i przywrócić wspomnienia. Ponadto muzyka może być narzędziem integracji społecznej. Zachęcanie seniorów do śpiewania razem lub do gry na prostych instrumentach, takich jak tamburyn czy dzwoneczki, może być nie tylko zabawne, ale także stymulujące zarówno emocjonalnie, jak i poznawczo. W sklepie Senior Lux znajdziesz wiele instrumentów muzycznych, które sprawią, że Twoje zajęcia będą atrakcyjne.

Warto dodać, że nie tylko muzyka, ale również odgłosy natury pomagają w łagodzeniu objawów demencji, takich jak lęk i agresja. Sięgnij zatem po płytę z muzyką relaksacyjną – Śpiewające ptaki, aby obudzić w seniorach pozytywne uczucia, które stanowią ważny element wsparcia i poprawy jakości życia osób z demencją.

 Terapia zajęciowa dla osób z demencją – muzykoterapia

Ruch i gimnastyka – sprawność fizyczna to większa samodzielność

Ruch i gimnastyka stanowią kluczowy element opieki nad osobami cierpiącymi na demencję. Regularne zajęcia ruchowe nie tylko pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej, ale także znacząco wpływają na zdrowie emocjonalne seniorów. Zaproponuj zatem łagodną gimnastykę dostosowaną do możliwości podopiecznych. Aby ruch był atrakcyjny, warto zaopatrzyć się w kolorowe gadżety – woreczki gimnastyczne czy maty animacyjne. Na zajęciach z seniorami sprawdzą się także gry i zabawy ruchowe, na przykład kręgle.

Taka forma aktywności pomaga utrzymać elastyczność i siłę mięśniową, pozytywnie wpływa na zmysł równowagi. A to bardzo ważne w profilaktyce upadków, które stanowią duże ryzyko dla osób starszych.

 

Przeczytaj także: Chusty animacyjne w aktywizacji seniorów

 

Aktywizacja społeczna i przeciwdziałanie izolacji

Demencja często wiąże się z izolacją społeczną i trudnościami w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji z innymi. Z tego powodu zachęcanie seniorów do udziału w grupowych aktywnościach jest niezwykle istotne. Wykorzystaj w swojej pracy terapeutycznej gry towarzyskie takie jak Kalambury. Odgadywanie haseł pokazywanych za pomocą gestów lub rysunków będzie dla nich wesołą odskocznią od codzienności.

 Terapia zajęciowa dla osób z demencją – Kalambury

Innym sposobem na aktywizację poznawczą są spotkania podczas gier karcianych. Dają one nie tylko okazję do interakcji społecznych, ale także budowania więzi i poczucia przynależności do grupy. Podczas rozgrywek seniorzy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, śmiać się, rozmawiać i cieszyć towarzystwem innych osób.

 Terapia zajęciowa dla osób z demencją – gry karciane

Podsumowanie

Terapia zajęciowa odgrywa kluczową rolę w opiece nad osobami z demencją, pomagając im utrzymać zdolności poznawcze oraz spowalniać rozwój choroby. Propozycje warsztatów terapii zajęciowej w domu opieki muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji seniorów. W rezultacie organizowane przez terapeutę zajęciowego aktywności pomagają osobom z demencją uczestniczyć w życiu społeczności oraz polepszać jakość życia.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz