Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego są niezbędne w pracy z seniorami. Bez nich trudno bowiem osiągnąć zamierzone cele i stworzyć optymalne warunki do rozwoju. Co zapewni największe wsparcie podczas codziennych zajęć z osobami starszymi? O tym w artykule.

 

Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – must have każdego terapeuty i animatora

 

Nie ma skutecznej terapii zajęciowej i atrakcyjnych zajęć animacji czasu wolnego bez odpowiednich pomocy. Dlaczego? Bo to właśnie praca z nimi stymuluje różne zmysły i podtrzymuje zdolności motoryczne, poznawcze, a nawet emocjonalne. Odpowiednio dobrane pomoce terapeutyczne budzą ciekawość i sprawiają przyjemność. Są one też coraz częściej wykorzystywane do rozwijania kompetencji społecznych – zachęcają do rozmowy, interakcji, stanowią bodziec do budowania relacji z osobami z najbliższego otoczenia.

 

Trzeba też podkreślić, że pomoce do terapii i animacji czasu wolnego znacznie ułatwiają pracę z seniorami, co przekłada się na obopólne korzyści. Wybór najlepszych pomocy w aktywizacji seniorów jest kluczowy do stworzenia wspierającego środowiska dla osoby starszej, dającego jej możliwość rozwoju, a tym samym podniesienia jakości życia. Warto więc z nich korzystać jak najczęściej.

 

Ważne, aby dostosować wybór pomocy do indywidualnych potrzeb, możliwości i upodobań osób starszych. Wówczas będą one stanowić wartościowe narzędzie zarówno w terapii zajęciowej, jak i podczas animacji czasu wolnego, wspierając dobrostan seniorów.

 

Aktywizacja poznawcza i pomoce dla osób z demencją

 

Osoby z demencją i chorobą Alzheimera szczególnie potrzebują aktywizacji poznawczej. Codzienne stymulowanie pracy umysłu to jednak zadanie, które wymaga przygotowań ze strony terapeuty. Dziś, kiedy na rynku wydawniczym jest coraz więcej publikacji powstałych z myślą o potrzebach seniorów, mogą skorzystać z gotowych materiałów. Łatwo dostępne są książki zawierające sudoku i krzyżówki pomocne w ćwiczeniach pamięci i koncentracji. Seniorom można zaproponować również puzzle, które stanowią formę zarówno terapii, jak i zabawy. W codziennej pracy sprawdzą się też gry planszowe, np. Chińczyk lub Warcaby.

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – puzzle

Zobacz także: Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją. To sprawdzi się w każdym domu opieki!

 

Książki, karty pracy, scenariusze zajęć – ułatwienie w codziennej pracy z seniorami

 

Oprawa metodyczna zajęć to nie lada wyzwanie. Dużym ułatwieniem jest korzystanie z książek zawierających materiały do pracy. Scenariusze zajęć znacznie skrócą czas przygotowania się do warsztatów z seniorami. Dzięki nim będziesz bardziej panować nad organizacją, strukturą i przebiegiem swojej pracy. Łatwiej Ci będzie również ją udokumentować. Karty pracy z kolei będą stanowić gotową pomoc do wykorzystania od zaraz. Ciekawe ćwiczenia tam umieszczone będą zawsze odpowiednie przy zadaniach pamięciowych i logicznych. Korzystanie z nich zapewni atrakcyjność i różnorodność form aktywizacji i animacji czasu wolnego.

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – karty pracy

Zobacz także: Scenariusze zajęć z seniorami i gotowe materiały – musisz je mieć!

 

W sklepie Senior Lux możesz też kupić książki ćwiczeniowe, z którymi seniorzy będą pracować samodzielnie w swoim tempie. Tu sprawdzi się np. książka Bystre oko w formie atrakcyjnych ćwiczeń koordynacji ręka-oko.

 

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – książki z zadaniami

Terapia poprzez sztukę – niezbędne pomoce terapeutyczne

 

Trudno oddawać się arteterapii bez odpowiednich narzędzi i pomocy. W przypadku terapii sztuką plastyczną niezbędne są materiały takie jak farby, pędzle i ołówki. To właśnie z ich wykorzystaniem seniorzy będą mogli wyrażać swoje emocje, eksperymentować kolorem i formą. Pamiętaj, aby wszystkie przybory były łatwe w użyciu i bezpieczne.

 

Zobacz także: Jakie artykuły plastyczne wybrać na zajęcia z seniorami? Poradnik

 

W ergoterapii przyda się z kolei glina. Tworzenie z niej naczyń lub rzeźb bardzo pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną podopiecznych DPS lub domu opieki. Glina to również mnóstwo doznań sensorycznych i użyteczność pracy. W każdym stworzonym wazonie można umieścić kwiaty, co daje ogromną satysfakcję. 

 

Z kolei muzykoterapia bardzo często opiera się na korzystaniu z instrumentów muzycznych, takich jak ksylofon, tamburyn czy marakasy. Nawet proste wystukiwanie rytmu stanowi atrakcyjną formę terapii dźwiękiem oraz umila czas wolny osób starszych. Wyrażanie emocji poprzez muzykę znacząco wpływa na dobrostan człowieka, więc korzystanie z tej formy jest bardzo pożądane w każdym wieku.

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – zestaw  instrumentów muzycznych

Natomiast choreoterapia zapewni seniorom odpowiednią dawkę ruchu, ale będzie również atrakcyjną formą ekspresji. Wykorzystanie chustek z pętelką do tańca nada ćwiczeniom wyjątkowości. Seniorzy chętnie będą angażować się w tak atrakcyjną formę aktywności. Z pewnością zechcą również pokazać efekty swojej pracy na różnych uroczystościach. Występ będzie wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem dla każdego.

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – wstążki gimnastyczne

Gotowe zestawy na zajęcia z seniorami

 

Już nie musisz kupować każdego produktu w innym sklepie i kompletować przyborów. Skorzystaj z zestawów, w których wszystko masz od razu pod ręką! W sklepie Senior Lux kupisz gotowe zestawy na zajęcia z seniorami. Wśród nich jest na przykład Kolorowanka Balon – kolorowanka welwetowa w pudełku razem z flamastrami. Stworzysz z niej obraz lub witraż. W zestawie DIY świece sojowe cynamonowe znajdziesz wszystko, co potrzebne by wykonać świece o cudownym cynamonowym zapachu. Jeśli twoi podopieczni lubią haftować zaproponuj Zestaw do wyszywania Kwiaty. Zestaw pozwala stworzyć dwie torby na zakupy z wyhaftowanymi motywami. W zestawach do malowania po numerach również znajdziesz wszystko co niezbędne – płótno, pędzle i farby. Zalet takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

 Pomoce do terapii i animacji czasu wolnego – zestawy na zajęcia z seniorami

Podsumowanie

 

Na zajęciach aktywizacyjnych należy zapewnić optymalne warunki do rozwoju osób starszych. Niezbędne do tego są pomoce terapeutyczne i do animacji czasu wolnego, które tworzą wspierające środowisko pracy. Proponowane aktywności muszą być atrakcyjne i angażujące, a to właśnie zapewniają ciekawe pomoce. Warto pamiętać, aby zawsze dobierać je do możliwości, potrzeb i preferencji seniorów. Wówczas praca będzie przyjemna i korzystna dla ich dobrostanu.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz