Ludoterapia w pracy z seniorami jest metodą, z której korzysta każdy terapeuta zajęciowy. Powodem tego są ogromne korzyści, jakie przynosi ona osobom starszym. Po które zabawy sięgać, by pobudzać aktywność i radość podopiecznych? O tym w artykule.

 

Ludoterapia w pracy z seniorami?

Zwykło się myśleć, że zabawa to domena dzieci. Jednak wartość ludoterapii w pracy z seniorami jest nie do przecenienia. Taka forma terapii to bowiem klucz do utrzymania sprawności umysłowej i fizycznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że realnie przekłada się na jakość i zadowolenie z życia. Nie od dziś bowiem wiadomo, że terapia zabawą poprawia ogólne samopoczucie, przynosząc mnóstwo radości. A jak wiadomo, śmiech to zdrowie!

 

Wspólna zabawa wzmacnia też więzi społeczne. Wzajemne interakcje podczas aktywności sprzyjają budowaniu przynależności do wspólnoty. Prawidłowe funkcjonowanie w grupie zapobiega poczuciu izolacji i samotności, pozwala seniorom poczuć się szanowanymi oraz akceptowanymi członkami społeczności. Ludoterapia to także motywacja do aktywności intelektualnej. Wiele gier wspomaga umiejętności zarówno społeczne, jak i poznawcze. Warto więc sięgać po zabawy dla seniorów jak najczęściej!

 

Gry i zabawy dla osób starszych 

Ludoterapia to cała gama pomysłów do pracy z seniorami, które umożliwiają aktywne i radosne starzenie się. Pamiętaj, że w terapii zajęciowej zawsze należy dobrać formę pracy do możliwości seniora. Weź także pod uwagę jego zainteresowania, a zabawa będzie przyjemna i przyniesie ogrom korzyści. Oto kilka inspiracji, które możesz wypróbować od zaraz! 

 

Planszówki dla seniorów

Gry planszowe dla osób starszych cieszą się niesłabnącą popularnością. Poprzez tę formę działania można aktywizować poznawczo i miło spędzać czas. Terapia zajęciowa w postaci gier planszowych pozwala seniorom ćwiczyć pamięć, koncentrację, umiejętności językowe i matematyczne, a także kształtuje umiejętności społeczne. Na rynku wydawniczym jest tak ogromny wybór gier terapeutycznych, że bez problemu można dostosować je do potrzeb uczestników i ich indywidualnych zainteresowań. Przykładem takiej gry jest Grzybobranie. Planszówka ta znana jest od lat, zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. Polega ona na zbieraniu grzybów podczas wyścigu po planszy. Po drodze graczy czeka wiele emocjonujących przygód, które trudno przewidzieć. Trzeba bowiem uważać na grzyby trujące i pola z akcją. Gra jest jednak prosta i bez problemu poradzi sobie z nią każdy senior. To świetny pomysł na zajęcia!

 

Zobacz także: Gry planszowe dla seniorów. Poznaj najlepsze planszówki dla osób starszych!

 

Zabawy towarzyskie dla osób starszych

Zabawy w gronie rówieśniczym to sposób na podtrzymywanie umiejętności społecznych osób starszych. Szczególnie w domu opieki lub DPS taka forma terapii zajęciowej jest szczególnie wskazana. W placówkach tego typu stale pojawiają się nowi pensjonariusze, a adaptacja w nowym miejscu nie zawsze przebiega sprawnie. Aby zatem zacieśnić więzi i otworzyć podopiecznych na kontakt z drugim człowiekiem, wybierz na przykład gry karciane. Dla seniorów odpowiednie będą Karty plastikowe. W czarnym solidnym pudełku znajdują się dwie talie kart z plastiku. Materiał ten zapewnia łatwe chwytanie i utrzymanie kart w czystości. Plastik gwarantuje też kartom znacznie dłuższą żywotność w porównaniu do kart papierowych. Takie karty doskonale sprawdzą się do brydża, pokera czy remika. A może Twoi podopieczni znają jeszcze inne gry karciane? Dzięki kartom mogą wspólnie je odkrywać i cieszyć się aktywnością!

 Ludoterapia – praca z seniorami poprzez gry i zabawy. Karty

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 5. Gry towarzyskie dla seniorów 

 

Gry i zabawy edukacyjne w ludoterapii

Nigdy nie jest za późno na naukę! Szczególnie jeśli odbywa się ona poprzez zabawę. Warto zatem jak najczęściej proponować gry edukacyjne dla osób starszych. Zdobywanie wiedzy w grupie rówieśników jest bowiem bardzo fascynujące i ma same zalety. Jest to przecież wspaniała stymulacja pracy umysłu. Na zajęcia terapeutyczne można polecić Grę pamięciową Memory Smaki Świata. Zawiera ona piękne fotografie zrobione przez Beatę Pawlikowską, znaną polską podróżniczkę. Każda karta jest podpisana nazwą i miejscem, więc senior ma szansę poznać ciekawe informacje o świecie. Zasady gry są bardzo proste – uczestnik musi odnaleźć parę wśród kartoników. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej par. Taka łatwa, ale ciekawa gra z pewnością umili czas osobom starszym, pomoże też ćwiczyć pamięć, a także pobudzi ciekawość świata. Może być też okazją do zainicjowania rozmowy o własnych przeżyciach i podróżach seniorów. 

 ludoterapia – praca z seniorami poprzez gry i zabawy. Memory

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Wiosną, latem i jesienią warto zachęcać seniorów do podejmowania aktywności na zewnątrz. Aby ruch był przyjemniejszy, należy sięgnąć po różnego rodzaju pomoce terapeutyczne dla osób starszych. Na terapii zajęciowej sprawdzą się proste gry zręcznościowe, z których seniorzy będą ochoczo korzystać. Może to być na przykład Gra zręcznościowa Rzut do celu. Łatwe zasady gry i bezproblemowy montaż stojaków z palikami to największe atuty tej propozycji. Wrzucanie kółek na paliki z określonej odległości pozwala ćwiczyć sprawność rąk, ale również refleks i koncentrację. A śmiechu i emocji przy tym co niemiara!

 Ludoterapia – praca z seniorami poprzez gry i zabawy. Rzut do celu

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 4. Gry i zabawy ruchowe dla seniorów

 

Podsumowanie

Ludoterapia w pracy z seniorami to cały wachlarz możliwości aktywizacyjnych i terapeutycznych. Poprzez zabawę osoby starsze mogą podtrzymywać najważniejsze sprawności, a przy tym korzystać z rozrywki. Wspólne działanie wspomaga zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych oraz realnie przekłada się na większą satysfakcję z życia.

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz