Terapia zajęciowa dla seniorów jest kluczowym elementem dbania o poprawę jakości ich życia. Niebagatelną rolę odgrywa w niej odpowiedni dobór pomocy terapeutycznych. W tym artykule skoncentrujemy się na pomocach sensorycznych, które znacząco wspomagają zachowanie najważniejszych sprawności i stymulują zmysły. Poznaj je i stosuj w codziennej pracy!

 

Zmysły odgrywają kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu, wpływając nie tylko na percepcję otaczającego świata, ale również na stan emocjonalny oraz zdolności poznawcze seniorów. Stymulacja węchu, dotyku, wzroku i słuchu jest kluczowa dla utrzymania aktywnego stylu życia. Korzystanie z różnorodnych pomocy sensorycznych wpływa także pozytywnie na samopoczucie. Można więc oceniać, że odpowiednio dobrane pomoce przeciwdziałają negatywnym skutkom procesu starzenia. Ale jakie pomoce wybrać? Oto 5 propozycji, które zawsze się sprawdzają.

 

Piłki sensoryczne w terapii zajęciowej

Piłki z kolcami stanowią doskonałe narzędzie do aktywacji zmysłów seniora. Ich tekstura stymuluje powierzchnię skóry, a wypustki pobudzają krążenie i rozluźniają mięśnie. Korzystanie z tych piłek w trakcie terapii zajęciowej wspomaga rozwijanie umiejętności motorycznych, jednocześnie dostarczając przyjemnej stymulacji sensorycznej. Do zajęć przyda się z pewnością komplet Piłek sensorycznych Sensorky, który pobudza receptory czuciowe i zaskakuje różnorodnością kształtów. Każda z piłek ma inny kolor i odmienną fakturę, dzięki czemu senior będzie mógł pobudzać nie tylko zmysł dotyku, ale również i wzroku. Manipulowanie piłeczkami pozwoli na przyjemny trening nadgarstka, palców i precyzję chwytu. Dodatkowo miękkość piłki umożliwia delikatne ściskanie. Nic dziwnego, że takie niepozorne piłki sprawdzają się również w rehabilitacji. 

 . Pomoce sensoryczne w terapii zajęciowej dla seniorów – piłki sensoryczne

Przeczytaj także: Pomoce do rehabilitacji seniorów w domu opieki. Masz je pod ręką?

 

Zestawy do treningu zapachowego – pomoce do pobudzania węchu

Wraz z wiekiem zmysł węchu ulega osłabieniu, dlatego nie wolno zapominać o jego stymulacji podczas zajęć z seniorami. Pełni on bowiem kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu, a jego pobudzanie może znacząco wpływać na stan emocjonalny. Aby go stymulować, warto sięgnąć po gotowe zestawy do treningu zapachowego, które stanowią proste i zarazem innowacyjne narzędzie w terapii zajęciowej dla seniorów. Dają one możliwość odczuwania doznań zapachowych, poprawiając przy tym koncentrację i niwelując stres. Wybierz Zestaw do treningu węchowego z filcowymi krążkami, by przypomnieć seniorom intensywność doznań węchowych. W skład zestawu wchodzi 5 zapachów o działaniu wyciszającym i 5 pobudzających zmysły. Każdy zapach jest odwzorowany przez filcowy krążek z naszywką, co umożliwia seniorom lepsze zrozumienie rodzaju zapachu dodatkowo poprzez zmysł dotyku i wzroku. Wystarczy kroplę olejku zaaplikować na krążek, by cieszyć się zapachem na długo. Taki sposób prezentacji zapachów daje seniorom możliwość doświadczania różnorodnych aromatów w sposób intuicyjny i bezpieczny. Zestaw 10 olejków zapachowych i odpowiadających im filcowych krążków doskonale sprawdzi się w ramach terapii integracji sensorycznej. Może być także wykorzystany jako kreatywna gra memory, gdzie seniorzy ćwiczą pamięć zapachową i jednocześnie rozwijają zdolności skojarzeniowe.

 . Pomoce sensoryczne w terapii zajęciowej dla seniorów – zestaw do treningu węchowego

Kostki sensoryczne dla seniorów

Kostki sensoryczne to niezwykle wszechstronne narzędzie, które doskonale łączy różnorodne bodźce sensoryczne. Są one nieocenionym wsparciem podczas zajęć integracji sensorycznej, animacji wolnego czasu, a nawet przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Na warsztatach terapii zajęciowej przyda się Kostka sensoryczna uszyta z różnych tkanin. Dzięki temu, że każda z jej ścianek wykonana jest z materiału o innej fakturze, dostarcza różnorodnych wrażeń dotykowych i budzi emocje. Kostka w sposób intuicyjny rozwija zmysł dotyku i ćwiczy wrażliwość sensoryczną. Zastosowanie wielu intensywnych kolorów zwiększa jej atrakcyjność i pobudza zmysł wzroku. Regularne ćwiczenia z kostką wspomagają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczą refleks, spostrzegawczość, ale przede wszystkim pozwalają czerpać radość z aktywności. Przyjemna w dotyku kostka jest idealna na zajęcie niespokojnych rąk seniora, ale też może stanowić rekwizyt zabaw grupowych, dając możliwość integracji i przyjemnego ruchu. Jeśli wykorzystasz ją podczas zajęć z chustą animacyjną, będzie ciekawym urozmaiceniem. 

 Pomoce sensoryczne w terapii zajęciowej dla seniorów – kostka sensoryczna

Przeczytaj także: Chusty animacyjne w aktywizacji seniorów

 . Pomoce sensoryczne w terapii zajęciowej dla seniorów – kostka sensoryczna

Klocki sensoryczne – nieoceniona pomoc w ćwiczeniu integracji sensorycznej

Klocki sensoryczne stanowią skuteczne narzędzie w terapii zajęciowej dla seniorów. Dzięki ich ciekawym kształtom i różnorodnym kolorom, doskonale stymulują rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz małej motoryki. Podczas aktywizacji seniorów warto mieć pod ręką  Klocki Sensoryczne Układanka do ściskania – dźwięk. Dają one możliwość nie tylko manipulowania, ale również układania. Każdy klocek posiada wypukłe kształty, które umożliwiają dopasowywanie ich do siebie i łączenie w różnorodne konstrukcje. Zastosowanie różnych faktur na bokach klocka dodatkowo intensyfikuje doznania sensoryczne seniorów. Wypukłe kształty obejmują nie tylko geometryczne wzory, ale również przedstawienia zwierząt i cyfr, co dodaje elementu edukacyjnego do terapii. Interakcja z klockami sensorycznymi wpływa korzystnie na rozwój zdolności manualnych i koordynacji ruchowej u seniorów. Manipulowanie klockami angażuje ręce, palce i nadgarstki, wzmacniając jednocześnie mięśnie dłoni. To szczególnie istotne dla utrzymania sprawności ruchowej w podeszłym wieku.

Warto podkreślić, że te klocki sensoryczne nie tylko oferują wizualne i manualne doznania, ale również dostarczają stymulacji słuchu. Dźwięki wydobywające się z klocków podczas ściskania stanowią dodatkowy element zachęcający seniorów do interakcji.

 

Przeczytaj także: Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych

 

Masy plastyczne – kreatywna terapia dla seniorów

Masy plastyczne zapewniają nie tylko przyjemną rozrywkę, ale także stanowią skuteczne narzędzie terapeutyczne. Ich użycie podczas zajęć wspomaga poprawę motoryki małej, jednocześnie dostarczając relaksującej aktywności twórczej. Masy plastyczne umożliwiają seniorom wyrażanie siebie poprzez sztukę, co może mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie emocjonalne. Różnorodność dostępnych w sklepie Senior Lux mas zapewnia szeroki zakres doświadczeń sensorycznych, wspomagając rozwój motoryki małej oraz dostarczając przyjemnej aktywności twórczej. Najpopularniejszą z nich jest Ciastolina. Ta miękka masa stymuluje zręczność palców i dłoni, a przy tym pięknie pachnie. Umożliwia seniorom modelowanie różnych kształtów, co wspomaga rozwój motoryczny. Praca z ciastoliną nie tylko ćwiczy umiejętności manualne, ale także pobudza wyobraźnię, co ma korzystny wpływ na zdolności kognitywne. Możesz też również zaproponować seniorom piasek kinetyczny, glinę, plastelinę, piankolinę lub slime – mają podobne właściwości terapeutyczne.

 . Pomoce sensoryczne w terapii zajęciowej dla seniorów – glina

Podsumowanie

Pomoce sensoryczne do terapii zajęciowej stwarzają wiele możliwości poprawy jakości życia seniorów. Aktywacja różnych zmysłów, rozwijanie umiejętności motorycznych oraz stymulacja kognitywna stanowią kluczowe elementy wspierania osób starszych w aktywności i podtrzymywaniu najważniejszych sprawności. Włączając te narzędzia do praktyki terapeutycznej, możemy skutecznie wspomagać swoich podopiecznych w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.Barbara Górnicka-Naszkiewicz