Figury geometryczne są wspaniałym narzędziem terapeutycznym do aktywizacji i stymulacji osób z chorobami otępiennymi. Dlaczego warto wykorzystywać je w terapii? Jak mogą pomóc w zachowaniu funkcji poznawczych i które wybrać? Na te ważne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.  

 

Dlaczego figury geometryczne są skuteczne w terapii chorób otępiennych?

Figury geometryczne są skuteczne w terapii chorób otępiennych z kilku powodów. Są łatwe do zrozumienia, to znaczy nie wymagają znajomości języka ani czytania, co sprawia, że sprawdzą się u osób z niższym poziomem sprawności poznawczej. Dużym atutem figur geometrycznych jest to, że są atrakcyjne wizualnie. Dzięki temu seniorzy mogą wykorzystywać je do tworzenia prostych, ale estetycznych układanek. Przyciągają one uwagę i angażują osoby z chorobami otępiennymi w zajęcia. Ich prostota sprawia, że są uniwersalne i zawsze pomocne w terapii zajęciowej. Mogą być wykorzystywane w różnych kulturach i językach, co sprawia, że są dostępne dla osób z całego świata. Wszędzie są doceniane za swoje właściwości terapeutyczne.

 

Zobacz także: Pomoce terapeutyczne dla osób z demencją. To sprawdzi się w każdym domu opieki

 

Jak figury geometryczne mogą pomóc w terapii chorób otępiennych?

Figury geometryczne zwykle wykorzystuje się do pobudzania bodźców wizualnych, które dzięki układaniu wzorów mogą przyciągnąć uwagę i zachęcić do pracy osoby z chorobami otępiennymi. Zapamiętywanie kształtów, kolorów i wzorów to doskonałe ćwiczenie pamięci dla każdego. Senior z chorobą Alzheimera może układać według wzoru lub własnego pomysłu. Dzięki temu skupieniu na szczegółach ćwiczy koncentrację. Figury geometryczne mogą być też wykorzystywane do ćwiczenia orientacji przestrzennej poprzez nawigowanie w przestrzeni. Na przykład osobę z demencją poproś o układanie figur geometrycznych w określonym wzorze. Te i wiele innych możliwości ćwiczeń omówię na przykładzie konkretnych pomocy terapeutycznych.

 

Zobacz także: Łamigłówki dla osób starszych. Najlepszy trening umysłu seniorów

 

Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – przykładowe pomoce terapeutyczne

Wśród wielu produktów dostępnych na rynku znajdują się takie pomoce terapeutyczne, które przynoszą najlepsze efekty, są bezpieczne w użytkowaniu i dostosowane do możliwości osoby chorej. Poznaj je!

 

Układanka – Figury geometryczne

Układanka składa się z drewnianych klocków – figur geometrycznych w różnych kolorach. Zadanie seniora polega na tym, by włożyć poszczególne figury w odpowiednie miejsca na drewnianej planszy. Należy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na kształt, ale również na odpowiedni kolor. Taka aktywność pomaga w ćwiczeniu pamięci, koncentracji i orientacji przestrzennej. Układanka – Figury geometryczne wspiera też koordynację ręka – oko i stanowi przyjemny trening motoryki małej. Ukończenie zadania daje dużo satysfakcji i motywuje seniora do dalszej pracy.

 Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – układanka figury geometryczne Eko-Leko

Drewniana układanka

Drewniana układanka Viga zawiera 19 klocków, z których należy ułożyć 9 figur geometrycznych. W pierwszym rzędzie senior ma wyłącznie włożyć figury we właściwe miejsce, ale w kolejnych zadanie staje się bardziej złożone. W drugim rzędzie każda z figur ma składać się bowiem z dwóch elementów, a w trzecim – z trzech. Taka układanka trenuje zdolności motoryczne, pamięć i koncentrację seniorów z chorobami otępiennymi. Będzie odpowiednia w zaawansowanych stadiach choroby Alzheimera i demencji.

 Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – układanka Viga

Drewniane Klocki logiczne – Figury geometryczne

Drewniane klocki logiczne w kształcie figur geometrycznych umieszczono w drewnianym pudełku do przechowywania. Senior pracujący z tą pomocą terapeutyczną może korzystać z niej na wiele sposobów. Może układać różne wzory, segregować klocki według kolorów i kształtów oraz tworzyć sekwencje opierające się o konkretny rytm. Z zestawu 48 klocków uda się również stworzyć węża na płaskiej powierzchni, a nawet piramidy. Warto zatem polecić podopiecznym tę prostą, ale dającą szerokie spektrum możliwości pomoc terapeutyczną. Udoskonali ona percepcję wzrokową, koncentrację i sprawności manualne, a przy tym przyniesie radość i satysfakcję z zabawy!

 Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – układanka figury geometryczne Viga

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 1. Gry logiczne dla seniora

 

Tangram – gra terapeutyczno-rehabilitacyjna

Tangram to znana od lat klasyczna gra logiczna, która doskonale sprawdza się w pracy z seniorami. W zestawie Tangram marki Alexander znajdziemy 42 drewniane figury geometryczne w rozmiarze przystosowanym do możliwości seniora. Dołączona do zestawu instrukcja pokazuje wzory, jakie ma ułożyć przy użyciu dowolnych siedmiu figur. Taka łamigłówka pobudza wyobraźnię, stymuluje mózg i stanowi trening spostrzegawczości oraz logicznego myślenia. Istnieje też możliwość układania klocków według własnego pomysłu, co warto wykorzystać na zajęciach z seniorami.

 Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – tangram

Drewniana Mozaika Geometryczna – ogrom możliwości

Mozaiki geometryczne dają duże możliwości w pracy terapeutycznej z seniorami w domu opieki i DPS. Drewniana mozaika geometryczna Viga Toys ma 148 elementów, z których można układać różne wzory. W zestawie znajduje się także praktyczne drewniane pudełko i 10 plansz. Są na nich narysowane konkretne propozycje układanek, jakie może ułożyć senior. Ćwiczy przy tym logiczne myślenie i percepcję wzrokową. Praktyczny format i żywe kolory klocków sprawiają, że praca z mozaiką jest łatwa i przyjemna.

 Figury geometryczne w terapii chorób otępiennych – układanka klocki Viga

Zobacz także: Mozaika geometryczna dla seniorów. 7 propozycji zajęć

 

Podsumowanie

Figury geometryczne są skutecznym narzędziem do terapii chorób otępiennych. Mogą być wykorzystane do ćwiczenia pamięci, małej motoryki, koncentracji i orientacji przestrzennej. Wszystkie produkty dostępne w sklepie Senior Lux dają wszechstronne możliwości wykorzystania w terapii. Warto po nie sięgać jak najczęściej!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz