Terapia zajęciowa dla seniorów daje możliwość podejmowania aktywności zgodnie z zainteresowaniami. Kalendarz działań każdego terapeuty i animatora wpisany jest zwykle w cykl pór roku, ponieważ zmiany w świecie przyrody są inspiracją do różnych kreatywnych działań. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe aktywności, sprawdź nasze propozycje zajęć na jesień! 

 

Terapia zajęciowa dla seniorów wpisana w cykl pór roku

Obok opieki i rehabilitacji, terapia zajęciowa jest nieocenionym elementem kompleksowego wsparcia osób starszych w placówce opieki i DPS. Dzięki podejmowaniu różnorodnych czynności senior może się rozwijać z korzyścią dla samopoczucia i dobrostanu. By zajęcia były atrakcyjne, warto wpisać je w cykl pór roku. Działania zgodne z rytmem natury pozwalają angażować się w świat przyrody i się nią inspirować. Mowa tu przede wszystkim o arteterapii, ale nie tylko. Wszystkie działania realizowane podczas warsztatów terapii zajęciowej sprawiają, że podopieczni DPS i domów opieki mogą się rozwijać oraz dobrze bawić. Co sprawdzi się podczas deszczowych dni i długich wieczorów? Zobacz nasze propozycje.

 

Dekoratorskie propozycje zajęć na jesień  

Jeśli jeszcze nie pomyślałaś o wystroju sali warsztatów terapii zajęciowej lub świetlicy, warto wspólnie z podopiecznymi stworzyć jesienny klimat. Samodzielnie stworzone dekoracje dadzą im dużo satysfakcji i będą przypominać proces radosnego, nieskrępowanego tworzenia. Zaproponuj im np. zrobienie Dyni z paper mache. Pomogą Ci w tym gotowe pomoce terapeutyczne, które wystarczy tylko ozdobić!

Terapia zajęciowa dla seniorów. Propozycje zajęć na jesień – dynia z paper mache

Do dekoracji możesz wykorzystać filc, farby akrylowe lub farby brokatowe. Ciekawym pomysłem będzie też malowanie drewnianych grzybków metodą decoupage. Specjalnie tłoczone figurki z drewna topoli mają gładkie wykończenie, co czyni je bezpiecznymi i przyjemnymi w dotyku. Tego typu pomoce terapeutyczne oprócz walorów estetycznych wzbudzają także doznania sensoryczne. 

 

Pamiętaj, że wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie Senior Lux są odpowiednie i bezpieczne dla seniorów! 

 

Plastyczne propozycje zajęć dla seniorów

Intensywne barwy jesieni nastrajają optymistycznie, warto więc zainspirować seniorów przyrodą. Tworzenie prac plastycznych z liści lub innych darów jesieni to jedne z najbardziej popularnych propozycji zabaw kreatywnych. Warto sięgnąć również po gotowe pomoce terapeutyczne, takie jak stempelki gumowe czy jesienne szablony. Do tej pory roku pasuje również sznurek naturalny.

 

U początkujących seniorów sprawdzi się malowanie po numerach, czyli gotowe zestawy z instrukcją wypełniania kolorami. Na przykład obraz Bukiet kwiatów i darów jesieni może stać się ozdobą pokoju Twojego podopiecznego. To będzie dla niego źródłem ogromnej satysfakcji i ułatwi mu adaptację.  

Terapia zajęciowa dla seniorów. Propozycje zajęć na jesień – Obraz malowanie po numerach Bukiet

Haft diamentowy dla seniorów. Wyjątkowa propozycja zajęć na jesień 

Osobom utalentowanym, które nie mają problemów z precyzją ruchów rąk, można zaproponować mozaikę diamentową Chryzantema lub Park Jesnienią. Wypełniając obrazek haftem diamentowym, senior ćwiczy koncentrację i skupienie, a efekt końcowy sprawia, że czuje się prawdziwym artystą. Obserwuj swoich podopiecznych podczas pracy i kiedy zauważysz oznaki zmęczenia, zaproponuj chwilę przerwy lub rozłóż pracę na kilka etapów.

Terapia zajęciowa dla seniorów. Propozycje zajęć na jesień – Mozaika diamentowa, Park jesienią

Kolorowanki welwetowe w terapii zajęciowej dla seniorów 

Kolorowanie ma pozytywny wpływ na nastrój osób starszych, dlatego coraz więcej terapeutów zajęciowych docenia tę formę aktywizacji seniorów. Zaletą kolorowanek welwetowych jest zastosowanie wypukłych linii, dzięki którym senior nie wyjeżdża za kontur. To ogromne ułatwienie dla osób, których sprawność rąk jest ograniczona. Specjalny papier welwetowy daje efekt intensywności kolorów, co dodatkowo angażuje zmysł wzroku. W sklepie Senior Lux dostępne są gotowe zestawy do malowania, czyli obrazy na sztywnej tekturze wraz z flamastrami z filcowymi końcówkami. Dzięki udostępnieniu takiego zestawu seniorzy mogą zaczynać od zaraz! W jesienny nastrój wprowadzą np. Słoneczniki Van Gogha lub pełen ciepłych barw Krajobraz.  Z powstałych dzieł podopiecznych można zrobić wystawę. Terapia zajęciowa dla seniorów będzie wówczas nie tylko przyjemna, ale i efektowna!

Terapia zajęciowa dla seniorów. Propozycje zajęć na jesień – Kolorowanka welwetowa, Krajobraz

Zobacz także: Kolorowanki dla seniorów. Którą wybrać?

 

Grzybobranie na wesoło. Jesienne planszówki dla seniorów

Klasyczne planszówki to pomoce terapeutyczne, które idealnie nadają się na jesienne wieczory. Gra planszowa Grzybobranie to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu i dobry moment na integrację podopiecznych. Tego typu rozrywka aktywizuje mózg i poprawia koordynację ręką-oko.

Ciekawą wersją klasyki jest Monopoly Grzybobranie. Zasady gry są bardzo podobne jak w klasycznej wersji gry Monopoly, tu jednak możesz sprzedawać i kupować grzybowe miejscówki. Ale uwaga! Możesz też trafić do więzienia i zostać bankrutem. Świetna zabawa pełna emocji gwarantowana!

Terapia zajęciowa dla seniorów. Propozycje zajęć na jesień – Gra Monopoly Grzybobranie

To tylko kilka propozycji zajęć na jesień. Tak naprawdę możliwości terapii zajęciowej dla seniorów są nieograniczone. Zainspiruj się jesienią i aktywizuj osoby starsze każdego dnia!

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz