Wraz z wiekiem zdolność widzenia znacznie się pogarsza. Warto zatem ćwiczyć sprawność oczu, by służyły na długie lata. Jeśli zastanawiasz się, co robić na zajęciach z seniorami, wybierz aktywności mające na celu stymulację wzroku seniora. W tym artykule znajdziesz kilka ciekawych propozycji, jak to zrobić z odpowiednimi pomocami terapeutycznymi. 

 

Stymulacja wzroku seniora – dlaczego jest ważna?

Nasze oczy są w ciągu całego życia narażone na wiele czynników zewnętrznych. Szkodzi im m.in. zanieczyszczenie atmosfery, nieodpowiednia pielęgnacja czy źle dobrane okulary. U osób starszych dochodzi do tego pogorszenie widzenia spowodowane starzeniem się narządu wzroku, czyli starczowzroczność. Wiele chorób przewlekłych i leków również ma duży wpływ na jakość widzenia.

 

Stymulacja wzroku seniora ma na celu utrzymanie dobrej kondycji oczu, ale również wyostrzenie percepcji i funkcjonowania mózgu. Regularne ćwiczenia mogą pomóc przedłużyć sprawność narządu wzroku. A to ważne, bo dobre widzenie przekłada się na większe bezpieczeństwo i samodzielność w codziennych czynnościach. 

 

Co robić na zajęciach z seniorami? Sprawdzone pomoce terapeutyczne do stymulacji wzroku seniora

Pomoce terapeutyczne dla seniorów to prosty sposób na pobudzenie ich aktywności. Dają one możliwość rozwoju i animacji czasu wolnego osób starszych. Po jakie gry i zabawy sięgać podczas terapii zajęciowej i co robić na zajęciach z seniorami? Oto najlepsze propozycje. 

 

Gry planszowe dla osób starszych 

Planszówki dla seniorów cieszą się ogromną popularnością. Osoby starsze lubią spędzać czas wolny przy ciekawej grze. Do takich należy gra Mam na oku. Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej wskazać ilustrację, którą widzi się na wybranej karcie. Znalezienie jej wśród sześciu dwustronnych plansz to nie lada wyzwanie dla oczu i refleksu. Ta aktywność to też sposób na poszerzenie pola widzenia i spostrzegawczość seniorów.

 

Ciekawą propozycją jest planszówka Sokole oko. Tu osoby starsze na terapii zajęciowej ćwiczą nie tylko zmysł wzroku, ale także koncentrację i orientację przestrzenną. W skład zestawu wchodzi 8 gier stymulujących koordynację ręka-oko. Są to: Sokole Oko, Bystre Oczko, Zgadula!, Skojarzenia, Bingo obrazkowe, Bingo skojarzenia, Bingo Oczko oraz Niby Lotek. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora. Gra Sokole oko

Klocki, kostki i układanki stymulujące aktywność i wzrok seniora

Warto wśród pomocy terapeutycznych wyróżnić układanki z klocków. Aby senior doskonalił spostrzegawczość i uważność, wystarczy sięgnąć po układankę Dopasuj kształty. Gra ta polega na przyporządkowaniu przedmiotów do konkretnych kształtów im odpowiadających. Jej zaletą jest możliwość grania w pojedynkę, jak i w grupie. Proste z pozoru zadania ćwiczą logiczne myślenie, koncentrację oraz małą motorykę i koordynację wzrokową. 

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora Drewniana Układanka Dopasuj Kształty

Podobne możliwości treningu oczu daje Układanka dwustronne dotykowe klocki wizualne. Jak sama nazwa wskazuje, senior ma możliwość nie tylko zobaczyć wzory, ale również ich dotknąć. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu grawerowanej tekstury. Gra ta ćwiczy zatem oprócz koordynacji wzrokowo-ruchowej wyobraźnię i sensorykę. 

 

Na warsztatach terapii zajęciowej warto sięgnąć po gry terapeutyczno-rehabilitacyjne, takie jak np. Kostki z piktogramami. Gra polega na jak najszybszym znalezieniu wśród swoich tabliczek piktogramów wyrzuconych przez trzy kości. Do zestawu została dołączona klepsydra i instrukcja zawierająca trzy warianty rozgrywek. Refleks jest tu bardzo pożądany! 

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora - Kostki z Piktogramami

Książki stymulujące wzrok seniora – sposób na aktywność podejmowaną indywidualnie

Osobom mało aktywnym zaproponuj indywidualną pracę z książką. Wydawnictwa skierowane do seniorów oferują materiały ćwiczeniowe przygotowane pod względem technicznym i tematycznym dla osób starszych. Niekwestionowanym liderem na rynku jest zeszyt ćwiczeń Senior ćwiczy bystre oko. Ta publikacja zawiera 35 zadań o różnym stopniu trudności. Udowodniono, że już 15 minut dziennie spędzonych na tego typu rozrywce poprawia funkcjonowanie mózgu i oczu ludzi starszych. Trzeba jednak podkreślić, że książka ta daje możliwość rozwoju osobom mocno ograniczonym zdrowotnie. 

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora - Senior ćwiczy bystre oko

Warto mieć pod ręką Wykreślankę dla seniorów. Znajduje się w niej 30 zadań polegających na wyszukaniu określonych wyrazów. Aby znaleźć je w rozsypance liter, trzeba wytężyć wzrok. Duży druk ułatwia to zadanie i sprawia, że nawet osoby mające mniej sprawne oczy będą się cieszyć z tej aktywności. Wykreślanka to wspaniała zabawa i dobry trening umysłu dla każdego seniora.

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora, Wykreślanka dla seniorów

Memory – gra, która stymuluje widzenie i pamięć seniorów

W domu seniora na zajęciach terapeutycznych zaproponuj gry pamięciowe. Któż z nas nie zna memory? Ciekawe wydania tej klasycznej gry to doskonały sposób na animację czasu wolnego. Na przykład Memory ptaki przeniesie twoich podopiecznych w świat przyrody, a Memory ZOO będzie okazją do rozmów o podróżach i dzikiej faunie. Na zajęciach świetnie sprawdzi się zwłaszcza Gra Memory XXL dająca możliwość grania w plenerze i w większej grupie.  

 Co robić na zajęciach z seniorami, Stymulacja wzroku seniora, Memory

 

Mozaiki i sortery – aktywizacja zgodnie z metodą Montessori dla seniorów

Mozaiki i sortery świetnie nadają się do wszystkich aktywności inspirowanych Metodą Marii Montessori, która w przypadku osób starszych przynosi dobre efekty. Udany trening oczu może zapewnić np. Mozaika grzybki. Zasada gry jest bardzo prosta: należy włożyć grzybki w poszczególne otwory w taki sposób, by odwzorować obrazek. Dołączona książeczka zawiera różnorodne propozycje, którymi senior może się kierować. Istnieje także możliwość układania grzybów według własnego pomysłu. Podczas terapii i aktywizacji czasu wolnego podopieczny ma zatem okazję, by wykazać się kreatywnością. 

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora, mozaika

Zobacz także: Mozaika geometryczna dla seniorów. 7 propozycji zajęć 

 

Drewniany sorter kształtów, kolorów oraz wielkości to kolejna prosta pomoc terapeutyczna o dużym spektrum możliwości. To deseczka zawierająca otwory o różnych kształtach. Zadaniem seniora jest umieszczenie klocków we właściwym miejscu. Łatwy zestaw 12 drewnianych klocków będzie odpowiedni dla osób starszych z różnego rodzaju chorobami otępiennymi

 Co robić na zajęciach z seniorami – Stymulacja wzroku seniora, sorter

Podsumowanie

Jeśli szukasz pomysłu, co robić na zajęciach z seniorami, sięgnij po pomoce terapeutyczne zapewniające stymulację wzroku i widzenia seniora. Gra w ciekawe planszówki nie tylko pobudzi oczy, ale będzie również wartościową formą terapii. Da możliwość rozwoju i ciekawego spędzania wolnego czasu.

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz