Kolorowanki dla dorosłych stają się coraz bardziej popularne. Wielu animatorów i terapeutów zajęciowych pracujących z seniorami zastanawia się, czy są one odpowiednie do pracy z osobami starszymi. Czym się różnią kolorowanki dla dorosłych i seniorów? Po które warto sięgać? O tym w artykule. 

 

Kolorowanki dla dorosłych i seniorów. Czym się różnią?

Kolorowanki zawsze powstawały z myślą o dzieciach. To jednak zmienia się na naszych oczach. Dziś na rynku znajdziemy mnóstwo kolorowanek dedykowanych osobom dorosłym i starszym. Choć cel jest taki sam – kolorowanie elementów – to jednak ich wydawcy dostosowują tematykę i szatę graficzną publikacji do zainteresowań klientów.

 

Teoretycznie seniorzy to osoby dorosłe, ale nie o wiek tutaj chodzi. Kolorowanki dla seniorów mają kilka wyróżników. Podczas ich opracowywania brane są pod uwagę możliwości poznawcze i manualne osób w zaawansowanym wieku. Są mniej skomplikowane niż kolorowanki dla osób dorosłych. Mają też mniej elementów, większy format i grubszy kontur łatwiejszy do wypełniania. Kolorowanki dla seniorów często opierają się na tematach, które szczególnie interesują starszych ludzi – np. zwierzęta, ptaki, motoryzacja itp. Dobrze dobrana kolorowanka stanowi doskonały sposób na relaksację i rozrywkę. Kolorowanki dla seniorów usprawniają precyzję palców i podtrzymują sprawność małej motoryki. Są zatem efektywną pomocą w terapii i animacji czasu wolnego

 

Nie oznacza to jednak, że kolorowanki dla dorosłych nie nadają się do pracy z seniorami. Każdy animator i terapeuta przed podaniem podopiecznemu publikacji musi sam ocenić, czy będzie ona odpowiednia do jego możliwości. To bardzo ważne, gdyż seniorzy często mają ograniczone zdolności manualne i szybciej się męczą. 

 

Jakie kolorowanki sprawdzą się w pracy z seniorami?

Kolorowanie to łatwa i prosta forma aktywizacji osób starszych. Ogrom korzyści, jakie przynosi ta czynność sprawia, że można ją z powodzeniem wykonywać w każdym wieku. Jeśli nie wiesz, którą kolorowankę wybrać dla seniorów – polecamy te trzy typy kolorowanek. 

 

Terapeutyczne mandale

Wśród wielu ciekawych propozycji tematycznych kolorowanek największą wartość terapeutyczną mają mandale. To rysunki na planie koła, które charakteryzują się ciekawym wzornictwem. Kolorowanie motywu mandali wycisza, uspokaja, pozwala otworzyć się na życie wewnętrzne. Wybierz zatem kolorowankę Mandala terapeutyczna, która nie dość, że poprawi dobrostan seniora, to jeszcze przyniesie satysfakcjonujący efekt w postaci pięknego obrazka. A to zachęca do dalszej pracy. Jeśli chcesz dać seniorom tej motywacji sięgnij po Mandala. Kolorowanka z cytatami motywacyjnymi dla seniorów. Ta publikacja zawiera oprócz kolorowanek cytaty znanych osób dotyczące dojrzałego życia. Stanowią one doskonały punkt odniesienia do osobistych refleksji i wewnętrznego dialogu, jak i rozmowy z drugim człowiekiem. 

 Kolorowanki dla dorosłych odpowiednie dla seniorów – mandale

Przeczytaj także: Kolorowanki dla seniorów. Którą wybrać?

 

Kolorowanki welwetowe

Kolorowanki z welwetowymi konturami są nie tylko przyjemne w dotyku, ale i praktyczne. To dla seniorów idealne rozwiązanie, gdyż często borykają się oni z trudnościami w zakresie małej motoryki. Duże, czarne i wyczuwalne pod ręką kontury zapobiegają wychodzeniu za linie, a tym samym kolorowanie staje się prostsze. Można je kolorować nie tylko kredkami, ale i innymi artykułami plastycznymi. Specjalny papier nadaje kolorom dużej intensywności, co czyni pracę efektowną i łatwiejszą dla osób z problemami wzroku. Na zajęciach z seniorami sprawdzi się Kolorowanka welwetowa Motyl, która oczaruje Twoich podopiecznych wyjątkowością wzoru. Praca z tą kolorowanką welwetową da seniorom dużo satysfakcji, a po skończeniu malowania można włożyć pracę w ramkę i powiesić na ścianie. 

 Kolorowanki dla dorosłych odpowiednie dla seniorów – kolorowanka welwetowa

Przeczytaj także: Kolorowanki welwetowe. Czy znasz ten sprawdzony sposób na aktywizację seniorów?

 

Aqua Paint dla seniorów

Seniorzy mający problem z koordynacją ręka – oko mogą być mile zaskoczeni możliwościami, jakie daje Aqua Paint. To kolorowanka, do której potrzebny jest tylko pędzel i woda. Wystarczy mokrym pędzlem wymalować przestrzeń między konturami i naszym oczom ukazuje się kolorowy obrazek. Proste, ale kreatywne i efektowne, a przy tym nie brudzi i nie wymaga dużych zdolności manualnych ani plastycznych. Do pracy z seniorami wybierz Obrazki do malowania wodą. Cuda ogrodu. To zbiór malowanek, których tematyka przywoła z pewnością piękne wspomnienia dzieciństwa. Twoi podopieczni podczas malowania będą mogli zobaczyć, co ukrywa się między konturami. Później możesz zainicjować o tym rozmowę. A są tam bliskie sercu każdego seniora motywy: różany krzew, grządki z warzywami, uroczy jeż oraz ptaszek siedzący na łopacie. Sielankowe obrazki spodobają się każdemu. 

 Kolorowanki dla dorosłych odpowiednie dla seniorów – kolorowanka wodna

Podsumowanie 

Kolorowanki dla dorosłych mogą być odpowiednie do pracy z seniorami. Należy jednak zwrócić uwagę, czy szata graficzna i motyw rysunku odpowiada możliwościom i zainteresowaniom Twoich podopiecznych. Jeśli seniorzy mają problemy poznawcze, obniżoną percepcję i zdolności manualne – zawsze sięgaj po kolorowanki dedykowane seniorom. Praca z nimi będzie wówczas łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca, a efekty zmotywują do dalszych aktywności. 

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz