Systematyczny trening pamięci dla seniorów jest najefektywniejszym sposobem na utrzymanie sprawności umysłowej. Jeśli szukasz publikacji do stymulowania pracy mózgu, dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz omówienie najważniejszych książek do ćwiczenia funkcji poznawczych.

Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że trening umysłu nie tylko utrzymuje sprawność poznawczą, ale także poprawia jakość życia seniorów. Kluczową rolę w terapii zajęciowej odgrywa różnorodność ćwiczeń i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb podopiecznych. W realizacji zajęć pamięciowych z seniorami niezbędne są odpowiednie książki, które ułatwiają codzienną pracę. Jakie? Oto 5 propozycji, które znajdziesz w Senior Lux.

 

#1. Trening pamięci i koncentracji dla seniorów

Agnieszka Sokół-Stanisławska wydała w 2018 roku bardzo praktyczną publikację Trening pamięci i koncentracji dla seniorów. Przykłady zajęć dla prowadzących warsztaty. Książka ta zawiera bardzo ciekawą część teoretyczną omawiającą m.in. zdrowe starzenie się mózgowia, działania korzystne dla mózgu i techniki aktywności umysłowej. Przedstawione przez autorkę formy aktywizacji poznawczej seniorów zostały przetestowane w projekcie „Zostań trenerem własnego mózgu”. Wszystkie osoby pracujące z seniorami znajdą tu scenariusze warsztatów i pomysły na alternatywne formy treningu mózgu, takie jak trening szczęścia czy medytacja. Warto je znać!

 Trening pamięci i koncentracji dla seniorów. Przykłady zajęć dla prowadzących warsztaty

Przeczytaj także: Scenariusze zajęć z seniorami i gotowe materiały. Musisz je mieć!

 

 

#2. Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych

Warto sięgnąć po Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych. W części pierwszej mamy ponad 200 stron z ćwiczeniami umysłowymi. Ich ogromną zaletą jest nawiązywanie do sytuacji codziennych i przygotowywanie seniorów do odnajdywania się w nich. Autorki Ilona Bidzan-Bluma, Paulina Dąbrowska, Joanna Karpiczenko, Monika Ponichtera-Szczęch i Agata Rudnik stworzyły gotowe karty pracy, dzięki którym łatwiejszy stanie się trening funkcji wykonawczych, procesów pamięciowych i uwagowych. Wszystkie te ćwiczenia angażują mózg na wielu płaszczyznach, pobudzają pamięć krótkotrwałą i długotrwałą, uczą koncentracji. Zróżnicowany poziom kart pracy pozwala na odpowiedni dobór materiału do możliwości seniora, co jest bardzo istotne dla lepszej motywacji i efektów ćwiczeń.   

 Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych. Część 1. Ćwicz swój umysł

Przeczytaj także: Łamigłówki dla osób starszych. Najlepszy trening umysłu seniorów!

 

#3. Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko!

Ważne miejsce wśród publikacji ułatwiających trening pamięci zajmuje książka Ćwiczenia pamięci dla seniorów. I nie tylko! Publikacja Piotra Łąckiego zawiera łamigłówki, zadania logiczne i matematyczne, ćwiczenia językowe wspierające pamięć i koncentrację. Zróżnicowanie trudności zadań ułatwia indywidualizację treningu procesów poznawczych. Atutem publikacji jest również przejrzysta szata graficzna i duża czcionka, która nie męczy wzroku. Warto dodać, że autor wydał już siedem publikacji tego typu i stale wspiera środowisko senioralne swoją wiedzą oraz przygotowanymi materiałami. Koniecznie musisz mieć je w swojej biblioteczce!

 Ćwiczenia pamięci dla seniorów I nie tylko

#4. Karty pracy. Zestaw ćwiczeń wspomagających sprawność poznawczą

Kolejną wartościową publikacją są Karty pracy. Zestaw ćwiczeń wspomagających sprawność poznawczą. To zestaw przygotowany przez Petra Senior specjalnie z myślą o wspomaganiu aktywności poznawczej w późniejszych stadiach chorób otępiennych, a także osób po udarach. Każda z 30 kart pracy angażuje mnóstwo procesów poznawczych: od pamięciowych, językowych, wzrokowo-przestrzennych, aż po planowanie, zapamiętywanie i uwagę. Wszystkie karty są laminowane, co pozwala na wielokrotne korzystanie z materiału lub jego poprawę w przypadku błędnego wypełnienia. Spakowano je w praktyczną teczkę, którą zawsze możesz mieć pod ręką.

 Karty pracy Zestaw ćwiczeń wspomagających sprawność poznawczą

#5. Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów

Warto wyróżnić publikację Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Wydany przez markę Super Senior zeszyt ćwiczeń pozwala na samodzielną pracę osoby starszej. Praktyczny format umożliwia włożenie książki do torebki i kontynuowanie pracy w domu, co jest częstą praktyką np. w Klubie Seniora, gdzie podopieczni spędzają tylko kilka godzin dziennie. Największym atutem zeszytu ćwiczeń jest jednak „lekki”, zabawowy charakter publikacji. Znajdują się w niej zarówno łamigłówki, jak i zagadki językowe oraz logiczne, ale również ciekawostki i humor, który jest często niedoceniany w pracy z seniorami. Dzięki temu zajęcia nie są nudne i przynoszą poprawę nastroju osób starszych.

 Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów

Przeczytaj także: Gry dla seniorów na dobrą pamięć. Masz je pod ręką?

 

Podsumowanie


Trening pamięci dla seniorów jest bardzo ważny w codziennej pracy z osobami starszymi. Stymulacja mózgu poprzez różnorodne ćwiczenia funkcji poznawczych pozwala nie tylko zachować dobrą sprawność umysłową, ale również wspierać w procesie hamowania chorób otępiennych. Pamiętaj, aby podczas terapii zajęciowej dostosować poziom zadań do możliwości podopiecznych. Omówione w artykule książki ułatwią Ci to zadanie!  

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz