Pomoce Montessori dla seniorów są nieocenionym wsparciem w codziennej pracy terapeutów zajęciowych. Zyskały swą popularność, ponieważ ich stosowanie pozwala na utrzymanie samodzielności osób starszych. Poznaj te, które warto mieć zawsze pod ręką!

 

Montessori w pracy z seniorami

Pierwotnie metoda Montessori powstała z myślą o dzieciach. Pracująca z nimi Maria Montessori, włoska lekarka, stworzyła system dydaktyczny oparty na obserwacji dzieci i indywidualnym spojrzeniu na każde z nich. To, co zrewolucjonizowało edukację to przede wszystkim zmiana roli nauczyciela, który powinien jak najmniej ingerować w działania podopiecznego. Takie podejście zapewnia dzieciom wszechstronny rozwój, uczy samodzielności i daje wiarę w siebie. 

 

Ogrom zalet metody Montessori okazał się wartościowy również przy aktywizacji i terapii seniorów. Metoda Montessori na stałe znalazła swe zastosowanie w opiece i rehabilitacji osób starszych. Nowatorskie rozwiązanie daje wymierne efekty w pracy z seniorami, szczególnie z demencją i chorobami otępiennymi czy ogólnie rzecz biorąc niepełnosprawnością poznawczą. Pozwala zachować niezależność i autonomię w codziennym życiu. Dzieje się tak dlatego, że w myśl zasady „Pozwól mi zrobić to samemu” motywuje do samodzielności i pozwala cieszyć się poczuciem niezależności. Wszystkie te aspekty mają na celu zachowanie jakości życia osób starszych oraz zapewnienie im godnej starości.

 

Pomoce Montessori dla seniorów

Cechą charakterystyczną metody Montessori w pracy z seniorami jest zapewnienie podopiecznym odpowiednich pomocy terapeutycznych. Muszą one być dostosowane do potrzeb i możliwości osoby starszej, jak również stwarzać okazję do samodzielnej pracy. Należy zatem przed zajęciami uwzględnić wiek i stopień niepełnosprawności poznawczej, m.in. fazę choroby. Zarówno w domu opieki, DPS, jak i w środowisku domowym sprawdzą się pomoce z asortymentu Senior Lux.

 

Układanki i puzzle Montessori 

Duży wybór układanek Montessori sprawia, że każdy terapeuta znajdzie coś odpowiedniego dla swoich podopiecznych. Duże drewniane puzzle z pewnością przypadną seniorom do gustu. Układanka mapa Polski, drewniana układanka puzzle z pinezkami Montessori Koń lub Kot to propozycje, które są idealne do treningu sprawności umysłu i motoryki małej. Kolorowe obrazki przywołają miłe wspomnienia, a przymocowana do każdego puzzla pinezka sprawi, że chwytanie elementów nie będzie problemem. Podczas pracy senior nie musi zatem prosić o pomoc, a to przekłada się na jego poziom satysfakcji i motywuje do dalszych działań. Pomoce Montessori dla seniorów – układanka Montessori

Na szczególną uwagę zasługuje Układanka Montessori Kulki, rybki, cyfry. Zawiera ona drewnianą podstawkę i klocki, które można układać według instrukcji lub własnej inicjatywy. Dodatkowo w pakiecie znajdziesz foremki silikonowe, wędkę, łyżkę, szczypce i pałeczki. Posługując się nimi, senior ćwiczy motorykę małą i precyzję ruchów, np. podczas przekładania kolorowych kulek do pojemniczków za pomocą pałeczek. Będzie to także ciekawy i kreatywny trening koncentracji i uwagi. 

 Pomoce Montessori dla seniorów – układanka Montessori

 Zobacz także: Mozaika geometryczna dla seniorów. 7 propozycji zajęć

 

Sortery 

Osoby z demencją potrzebują codziennej stymulacji mózgu. Proponowane im zadania nie mogą być ani za trudne, ani zbyt łatwe. Warto wybrać sortery, czyli pomoce terapeutyczne do sortowania elementów. Taka aktywność to nie tylko podtrzymywanie zdolności manualnych, ale również koordynacji ręka-oko i logicznego myślenia. Dla seniorów sprawdzi się Drewniany Sorter Kształtów Kostka. Ma on formę sześcianu, a na każdym boku umieszczono otwory. Należy w nie wkładać odpowiednie klocki – adekwatne do kształtów. Sorter wyposażony został w uchwyt, dzięki czemu łatwo się go przenosi. Można go zabrać na piknik lub spotkanie w ogrodowej altanie. 

 Pomoce Montessori dla seniorów – sorter Montessori

 

Tablice manipulacyjne i labirynty 

 

Osoby starsze często wyręczane są nad wyraz i bezwiednie. A szkoda, bo każda niepotrzebna pomoc odbiera im sprawność. Dobrym pomysłem jest zatem Tablica manipulacyjna, na której zamontowane są różne elementy codzienne. Są to np. zamki, sznurówki, klamry, zapięcia na rzepy do ćwiczenia motoryki małej i analizy przyczynowo-skutkowej. Można je otwierać i zamykać do woli, ćwicząc sprawności przydatne na każdym kroku. Regularną aktywność tego typu mogą też wspierać inne gry planszowe i zabawy motoryczne, np. labirynt. W tym przypadku przyda się też logiczne myślenie, więc stymulacja mózgu zapewniona.

 Pomoce Montessori dla seniorów – gra labirynt

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Trening motoryki małej

 

Podsumowanie

Metoda Marii Montessori, choć stworzona z myślą o dzieciach, doskonale sprawdza się w pracy z seniorami. Zajęcia dla osób starszych tą metodą najogólniej rzecz biorąc polegają na bacznej obserwacji podopiecznego i motywowaniu go do samodzielności. Jest to możliwe dzięki odpowiednim pomocom terapeutycznym. Jeśli jeszcze ich nie masz, zajrzyj do Sklepu Senior Lux. Wszystko, co warto mieć pod ręką, znajdziesz tutaj

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz