Wakacyjne gry i zabawy dla seniorów stanowią nie lada frajdę! Osoby starsze również chcą czerpać przyjemność z uroków lata. Jeśli szukasz pomysłów na wakacyjne aktywności podczas zajęć w DPS lub domu opieki – dobrze trafiłeś! Ten artykuł z pewnością Cię zainspiruje.

 

Wakacyjne gry i zabawy dla seniorów – aktywności i ćwiczenia na świeżym powietrzu

Wakacje to czas, kiedy wszyscy chcemy cieszyć się piękną pogodą i wypoczywać na zewnątrz. Aby ten relaks był przyjemny i pożyteczny dla dobrostanu, warto angażować seniorów w różnego typu aktywności. W ramach terapii zajęciowej lub animacji czasu wolnego dobrze jest tak organizować osobom starszym czas, aby stymulować ciało i umysł. Warto zatem pomyśleć o zajęciach w plenerze, spotkaniach w altanie czy spacerach alejkami. Dużym wsparciem i urozmaiceniem podczas zajęć są pomoce terapeutyczne dla seniorów. W codziennej pracy korzystaj z nich jak najczęściej. Przykładowe zajęcia dla osób starszych z ich wykorzystaniem znajdziesz w tym artykule.

 

Co robić latem? Przykładowe zajęcia dla seniorów 

Lato to długie słoneczne dni i ciepłe wieczory. Aktywizacja seniorów bardzo często odbywa się więc na zewnątrz. W otoczeniu drzew i zieleni jest bardzo przyjemnie, a upały aż tak nie doskwierają. Natomiast wieczorne spotkania towarzyskie są okazją do podjęcia działania. Oto 5 propozycji, które łatwo wdrożysz do swojej pracy terapeutycznej. 

 

Sensoryczne gry i zabawy dla seniorów na świeżym powietrzu

Wyjście w plener stwarza wiele możliwości do stymulacji sensorycznej. Dotykanie różnych faktur daje dużą przyjemność i wpływa korzystnie na procesy poznawcze. Zaproponuj podopiecznym zabawę z darami lata – niech seniorzy dotykają kwiatów, ziół, liści, owoców i warzyw. Ciekawym pomysłem jest też zaproponowanie im zabaw manualnych piaskiem. W ostatnim czasie piaskoterapia zyskuje coraz większe uznanie w placówkach opiekuńczych dla osób starszych. Nic dziwnego, bo dostarcza wspaniałych doznań sensorycznych, ćwiczy kreatywność i sprawność rąk. Na zajęcia terapeutyczne warto zaopatrzyć się w Ultra Piasek, który nadaje się zarówno do zabawy na sucho, jak i na mokro, a uformowany zachowuje swój kształt. Nowe doznania gwarantowane!

Maty animacyjne. To dopiero gimnastyka!

Ruch na świeżym powietrzu jest przyjemny i szczególnie wskazany! Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dotlenione ciało i umysł znacznie lepiej pracują. Aby ruch był przyjemny, zajęcia dla seniorów należy urozmaicać. Do tego świetnie posłużą maty, które umilą czas wolny. Wybierz na przykład Matę animacyjną Skaczące stópki. Zadaniem osób starszych jest poruszanie się wedle układu stóp narysowanych na planszy. Aktywność ta sprawdzi się także podczas zajęć grupowych. Jeśli rozłożysz kilka mat, możesz zorganizować wyścigi i już masz pomysł na przykładowe zajęcia dla seniorów.

 Gry i zabawy dla osób starszych. Przykładowe zajęcia dla seniorów - mata rzut do celu

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 4. Gry i zabawy ruchowe dla seniorów

 

Ruchowe gry planszowe – zajęcia aktywizujące ciało i umysł

W lecie nie można zapominać o aktywności umysłu. Sięgnij zatem po gry, które angażują zarówno ciało, jak i zapewniają pracę mózgu. Taką popularną grą łączącą aktywność ruchową i poznawczą są szachy plenerowe. To absolutny hit na letnie wieczory! Szachy to królewska gra ćwicząca logiczne myślenie, zdolność analizy i przewidywania oraz pamięć operacyjną. Poruszanie dużym pionkiem to zaś niezwykła frajda i zachęta do ruchu. Prawda, że wspaniałe rozwiązanie?

 Gry i zabawy dla osób starszych. Przykładowe zajęcia dla seniorów - chińczyk ogrodowy

Arteterapia w plenerze. Postaw na zabawy artystyczne!

Warsztaty arteterapii wiosną i latem świetnie sprawdzają się w plenerze. Zabawy artystyczne to sposób na oderwanie się od codzienności i uwolnienie nagromadzonego stresu. Zaproponuj seniorom kolorowanki terapeutyczne, które umilą czas podczas długich wieczorów w altanie. Kolorowanie to wspaniała aktywność relaksacyjna i kreatywna, a zarazem bardzo łatwa i efektowna. W codziennej pracy z seniorami ciekawym pomysłem jest Kolorowanka wypukła. To zestaw zawierający 2 obrazki, których wzory są wzbogacone o wypukły kształt 3D. Gotowe zestawy na zajęcia z seniorami takie jak ten zawierają wszystko, co potrzeba do pracy. Tutaj znajdziesz farbki, pędzelki i ramkę. Zatem do dzieła!

 Gry i zabawy dla osób starszych. Przykładowe zajęcia dla seniorów - kolorwanki

Zobacz także: Kolorowanki dla seniorów. Którą wybrać?

 

Hortiterapia – ogród jako miejsce zabaw i aktywności

Obcowanie z przyrodą ma różne oblicza. Jedni seniorzy uwielbiają spacery i zabawy w otoczeniu pięknych roślin, drudzy natomiast chcą aktywnie tworzyć przestrzeń wokół siebie. Wystarczy doniczka kwadratowa z betonu, a już mają pomysł na jej zagospodarowanie. Przykładowe zajęcia dla seniorów mogą polegać na tworzeniu rabat kwiatowych, sadzeniu ziół w doniczkach, które potem można wykorzystać na zajęciach kulinarnych, a następnie dbaniu o zasadzone rośliny. Ich plewienie, doglądanie, zraszanie czy podlewanie to nie tylko ogromna przyjemność, ale też pobudzanie wszystkich zmysłów i trening zdolności manualnych. Dbanie o rośliny to również ćwiczenie systematyczności i świetna zabawa!

 

Podsumowanie 

Wakacyjne aktywności stanowią wspaniałą rozrywkę dla osób starszych. Podczas zajęć terapeutycznych i animacji wolnego czasu korzystaj z uroków lata i zachęcaj do podejmowania różnych działań. Sięgnij po pomoce terapeutyczne zaproponowane w artykule, a każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wszystkie wymienione tu pomoce terapeutyczne znajdziesz w sklepie Senior Lux