Zajęcia manualne dla seniorów są jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie zdolności motorycznych, a przy tym dostarczają radości i satysfakcji. Zbliżające się Boże Narodzenie to wspaniała okazja, by pokazać podopiecznym, jak przyjemne i kreatywne mogą być chwile spędzone na tworzeniu ozdób i dekoracji. Jeśli szukasz inspirujących pomysłów na zajęcia z osobami starszymi, ten artykuł jest dla Ciebie!  

 

W okresie świątecznym warto zadbać o atmosferę radości i wspólnoty. Zajęcia manualne dla seniorów nie tylko podtrzymują sprawność motoryczną, ale również sprzyjają integracji społecznej. Wspólne tworzenie pięknych, świątecznych dzieł sztuki jest bowiem nie tylko formą aktywności, ale także pretekstem do nawiązywania nowych relacji oraz wspólnego dzielenia się pasją.

 

Przygotuj zatem zajęcia manualne dla seniorów, które pobudzą kreatywność i sprawią, że poczują oni magię nadchodzących świąt jeszcze intensywniej. Poniższe propozycje dostarczą rozrywki oraz stworzą przestrzeń, gdzie każdy Twój podopieczny poczuje się ważny i doceniony, a jednocześnie włączony w tworzenie wyjątkowej atmosfery świątecznej.

 

Ozdoby z filcu idealne na zajęcia manualne dla seniorów

Tworzenie ozdób z filcu dostarcza dużą dawkę doznań sensorycznych. Ten przyjemny w dotyku materiał daje ogromne możliwości twórcze, więc zachęć seniorów podczas terapii zajęciowej lub arteterapii na przykład do zrobienia zawieszek. Skorzystaj z gotowego zestawu do szycia zawieszek, bo tam znajdziesz materiały bezpieczne dla osób starszych. W opakowaniu znajdują się wstępnie dziurkowane elementy filcowe. Wystarczy wypełnić je dołączonym wypełnieniem i zaszyć. Bezpieczne plastikowe igły i grubsze nici sprawią, że seniorzy bez problemu poradzą sobie z tym zadaniem. Takie zawieszki długo będą cieszyć oko!

 

Dekoracje z folii termokurczliwej

Folia termokurczliwa ma bardzo szerokie zastosowanie, co warto wykorzystać na bożonarodzeniowych zajęciach z seniorami. Aby ułatwić im zadanie, sięgnij po gotowe wzory, znajdujące się w zestawie Folia termokurczliwa Świąteczne kształty. Możesz z niej zrobić zawieszki, broszki, a nawet kolczyki. Pokolorowane i wycięte wzory wystarczy podgrzać w piekarniku. Pod wpływem wysokiej temperatury folia kurczy się i twardnieje. Mamy wówczas gotowy wytwór, do którego możemy zaczepić kółka z łańcuszkami i metalowe karabińczyki dołączone do gotowego zestawu. Praca z folią termokurczliwą daje dużo satysfakcji, a przygotowane z niej dekoracje są bardzo trwałe.

 

Przeczytaj także: Pomysł na zajęcia artystyczne dla seniorów – breloczek z folii termokurczliwej. Instrukcja wykonania.

 

 

Bombki choinkowe

Jak Boże Narodzenie, to choinka i bombki! Te ręcznie robione mają szczególną wartość. Aby były piękne, wykorzystaj gotowy zestaw do pracy – Zestaw Bombka z reniferem do ulepienia. To nietypowe i fascynujące zajęcie pozwoli seniorom wyrazić swoją kreatywność. W zestawie znajdziesz bombkę akrylową oraz masy samoutwardzalne Foam Clay® i Silk Clay®. Dodatkowo do dekoracji możesz wykorzystać załączone styropianowe kształty, ruchome oczka i sznurek. Producent zadbał o dołączenie narzędzia do modelowania oraz dokładną instrukcję. Własnoręcznie wykonana bombka bożonarodzeniowa z postacią w środku będzie w oryginalny sposób zdobić Waszą choinkę!

 

Świąteczne pomysły na prace plastyczne

Aby stworzyć inspirujące zajęcia, przygotujmy dla seniorów bogaty zestaw materiałów artystycznych, które pozwolą im swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Kolorowy papier w różnych odcieniach, metaliczne kredki, brokat i kleje to tylko niektóre z elementów, jakie możesz postawić na stole. Zaproponuj zrobienie z nich obrazów, kolaży czy kartek świątecznych, które połączą w sobie magię świąt i indywidualny styl każdego z uczestników. Ważne jest, aby podkreślić, że nie ma ograniczeń – można wykorzystać to, co cieszy oko i sprawia przyjemność. Poprzez świąteczne prace plastyczne seniorzy nie tylko rozwijają swoje zdolności artystyczne, ale także biorą udział w tworzeniu niepowtarzalnej bożonarodzeniowej scenerii!

 

Przeczytaj także: Jakie artykuły plastyczne wybrać na zajęcia z seniorami? Poradnik

 

Dekoracje świątecznego stołu

Święta to czas, kiedy przygotowujemy uroczyste spotkania przy elegancko zastawionym stole. Zaproponuj seniorom zatem stworzenie własnych dekoracji świątecznego stołu. Wspólne robienie ozdób pozwoli uczestnikom poczuć się ważnymi i docenionymi. Mogą to być ręcznie zdobione serwetki czy stroiki z bombkami. Ciekawym pomysłem na zajęcia manualne dla seniorów jest tworzenie figurek. Użyj Foremki silikonowej Zima, by szybko i łatwo stworzyć wspaniałą figurkę renifera, ptaszka lub jodełki. Forma z miękkiego silikonu nadaje się do różnych mas plastycznych – żywicy, gipsu, tworzyw do robienia kredek lub świec. Po włożeniu kawałka masy należy uciąć nadmiar i szczelnie zamknąć formę. Jeśli korzystamy z modeliny, możemy włożyć ją do piekarnika już w formie. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń przy wyciąganiu. Natomiast utwardzoną figurkę z gipsu możemy pomalować dowolnymi farbami – np. farbami akrylowymi.

 

Przeczytaj także: Zajęcia plastyczne dla seniorów. 4 pomysły na święta

 

Podsumowanie

Zajęcia manualne dla seniorów to nie tylko sposób na rozwijanie zdolności motorycznych i twórczych, ale również doskonała okazja do spędzenia czasu w radosnym towarzystwie. Dzięki przedstawionym powyżej pomysłom seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu świątecznej atmosfery, a jednocześnie czerpać radość z własnej kreatywności. Niech chwile spędzone na manualnych zajęciach staną się wyjątkowym elementem nadchodzących świąt!

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz