Zorganizowanie zajęć plastycznych z okazji Walentynek dla seniorów to nie tylko sposób na spędzenie miło czasu, lecz także inwestycja w ich zdrowie psychiczne i emocjonalne. Jakie aktywności artystyczne warto zaproponować osobom starszym? Poznaj walentynkowe pomysły na zajęcia plastyczne z seniorami!

 

Organizując zajęcia plastyczne, nie tylko dostarczamy rozrywki, ale także dbamy o dobrostan seniorów. Ekspresja twórcza pozwala na niwelowanie negatywnych emocji na rzecz tworzenia czegoś wyjątkowego. Badania wykazują, że arteterapia pomaga w łagodzeniu objawów depresji i redukowaniu uczucia samotności. Warto podkreślić, że malowanie, kolorowanie i inne prace plastyczne podtrzymują sprawność dłoni, ćwiczą koordynację ręka-oko, uczą uważności i skupienia. Wspólne tworzenie dzieł sztuki sprzyja nawiązywaniu nowych relacji, wzmacnianiu więzi między mieszkańcami oraz tworzeniu przyjaznej atmosfery. Warto więc inicjować zajęcia plastyczne jak najczęściej.

 

Przeczytaj także: Arteterapia w domu opieki. 3 pomysły na zajęcia dla seniorów

 

Podczas planowania zajęć plastycznych z seniorami w ramach terapii zajęciowej, istotne jest dostosowanie aktywności do ich indywidualnych możliwości i preferencji. Pozwalając na wybór tematów czy materiałów, angażujemy ich aktywnie w proces, co zwiększa satysfakcję z uczestnictwa. Oto 3 propozycje, które sprawią, że święto miłości będzie wyjątkowe.

 

Kolorowanki welwetowe – proste i efektowne zajęcia plastyczne z seniorami

Kolorowanki welwetowe to idealny sposób na łagodzenie stresu i napięcia. Precyzyjne pokrywanie pól wymaga zręczności manualnej, co stanowi doskonały trening dla rąk i palców. Pokrycie welurem konturów chroni przed wyjechaniem za linię, jak również delikatnie pobudza doznania sensoryczne. Kontakt z czarnym, miłym w dotyku welurem pozwala na relaksację i sprawia dużą przyjemność podczas malowania. Dzięki zastosowaniu specjalnego papieru barwy są bardzo intensywne, a końcowy efekt zawsze oryginalny. Malując seniorzy mają okazję wyrazić swoją artystyczną duszę. Na walentynki wybierz coś z motywem miłości. Świetnie się do tego nada Kolorowanka welwetowa Pocałunek Klimt. Seniorzy, obcując z tak wybitnym dziełem sztuki, będą mieli możliwość interpretować kolorami dzieło Klimta na swój sposób. Artysta niezwykle osobliwie wyraził subtelność i intensywność uczuć miłosnych. Otoczona ornamentami para uchwycona w momencie pocałunku z pewnością zainicjuje reminiscencję wśród osób starszych. Kolorowanka welwetowa Pocałunek Klimt dostępna jest w sklepie SeniorLux w formie obrazków w rozmiarze 29,7x21 cm i 47x35 cm oraz w formie pudełka do złożenia.

 Walentynkowe pomysły na zajęcia – kolorowanka welwetowa dla seniorów

Przeczytaj także: Kolorowanki welwetowe – znasz ten sprawdzony sposób na aktywizację seniorów?

 

Kolaże sensoryczne – kreatywny pomysł na zajęcia plastyczne

Korzystanie z różnorodnych materiałów, takich jak filc i tektura, pobudza zmysły seniorów, dostarczając im unikalnych doznań sensorycznych. Z tego powodu z okazji Walentynek warto zaproponować seniorom kolaż, który rozwija kreatywność poprzez eksperymentowanie z różnymi teksturami i kształtami. Najlepiej zorganizować zajęcia sensoryczne w grupie, ponieważ to sprzyja integracji społecznej, tworzeniu więzi i dzieleniu się pomysłami. Wprowadź do twórczości motywy związane z Walentynkami, takie jak serca, różowe kwiaty czy romantyczne sentencje. To dodatkowo podkreśli tematyczność i uczyni kolaż bardziej osobistym. Podczas tworzenia kolażu z walentynkowym akcentem, zwróć uwagę na ekspresję emocji. Niech seniorzy wyrażą swoje uczucia poprzez dobór kolorów, kompozycji i dodanie elementów, które symbolizują miłość. W tworzeniu kolaży przydadzą się wycinki gazet, papiery o różnych kolorach i fakturach, filc, klej, nożyczki i farby. Niezbędne materiały do pracy znajdziesz w sklepie Senior Lux w zakładce Arteterapia – materiały plastyczne.

 walentynkowe pomysły na zajęcia – filc w serca

Przeczytaj także: Jakie artykuły plastyczne wybrać na zajęcia z seniorami? Poradnik

 

Malowanie po numerach dla seniorów

Malowanie po numerach wymaga skupienia i śledzenia instrukcji, co sprzyja utrzymaniu koncentracji i rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. Dla seniorów z problemami zdrowotnymi malowanie po numerach stanowi doskonałą formę terapii zajęciowej, pozwalając na podtrzymywanie umiejętności manualnych. Seniorzy mogą cieszyć się chwilą skupienia na kolorowaniu, co wpływa korzystnie na ich emocje. Malowanie po numerach działa jak terapia relaksacyjna, pomagając w redukcji napięcia i poprawie nastroju. Na zajęciach z osobami starszymi sprawdzi się Obraz malowanie po numerach – Fantastyczne koty. Prostsza forma i kontrastowa kolorystyka pozwoli seniorom na wyrażanie siebie poprzez sztukę, nawet jeśli wcześniej nie mieli doświadczenia z malowaniem. Ukończenie takiego obrazu z pewnością da im poczucie samorealizacji i satysfakcji z własnych osiągnięć.

 

Podsumowanie

Organizacja walentynkowych zajęć plastycznych dla seniorów to nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu, ale również skuteczna forma terapii, wspomagająca różne aspekty ich zdrowia psychofizycznego. Prace plastyczne nie tylko dostarczają radości, ale także wspierają rozwój umiejętności manualnych, stymulują zmysły i integrują społecznie. Odkryjmy razem potencjał twórczości seniorów!

 

 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz