Gry terapeutyczne dla seniorów to dziś nieoceniona pomoc w pracy każdego animatora i terapeuty zajęciowego. Rynek wydawniczy oferuje szeroki wybór publikacji tego typu. Warto mieć pod ręką te najlepsze i sprawdzone na zajęciach terapeutycznych. Jakie? Dowiesz się tego z artykułu.

 

Dlaczego gry terapeutyczne są dobre dla osób starszych? Najważniejsze korzyści

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie dla instytucji opiekuńczych i senioralnych. Terapeuci zajęciowi i opiekunowie osób starszych stale poszukują nowych sposobów, aby poprawić jakość życia seniorów. Jednym z nich jest terapia i aktywizacja poprzez gry terapeutyczne. Wykorzystanie ich w codziennej animacji czasu wolnego podtrzymuje najważniejsze sprawności i jest nieocenionym wsparciem w niwelowaniu objawów wielu chorób demencyjnych. Gry terapeutyczne umożliwiają seniorom poprawę zdolności poznawczych i motorycznych, jak również dają im mnóstwo dobrej zabawy. Dzięki nim przeprowadzenie zajęć terapeutycznych jest łatwiejsze i nie wymaga przygotowań. 

 

Gry terapeutyczne to też idealny sposób na zacieśnianie relacji między seniorami. Wspólna gra jest przecież okazją do rozmowy i nawiązania nowych kontaktów. A relacje społeczne to skuteczna metoda na stres, stany lękowe czy depresję u seniorów. Już dawno wykazano, że regularne granie w gry planszowe poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne. Sięgaj więc po gry jak najczęściej!

 

Jakie gry terapeutyczne są najlepsze dla seniorów? Przykładowe pomoce na zajęcia terapeutyczne

Szeroki wybór dostępnych na rynku gier terapeutycznych często powoduje zakłopotanie terapeutów. Którą z nich wybrać? Oto nasze sprawdzone propozycje.

 

Gry planszowe i stołowe – terapia z zabawą

Gry planszowe mają ogromny wpływ na poprawę pamięci, koncentracji i zdolności poznawczych. A wszystkie te korzyści płyną niejako „przy okazji” beztroskiej zabawy! Proponując seniorom planszówki, zapewniamy im nie tylko umysł w dobrej formie, ale również kształcimy umiejętności społeczne. Gry planszowe i stołowe inicjują nawiązywanie relacji międzyludzkich. Podczas rozgrywki senior musi wykazać się swoimi umiejętnościami, zdolnością przewidywania zdarzeń, a także precyzją ręki niezbędną do wykonania ruchów na planszy. 

 

Na warsztatach terapii zajęciowej sprawdzi się np. Gra terapeutyczno-rehabilitacyjna Chińczyk. Ta popularna na całym świecie gra planszowa jest bardzo prosta a zarazem wciągająca. Podczas rozgrywki można zbijać inne pionki, co daje jej dużą atrakcyjność i dynamikę zdarzeń. Marka Alexander zadbała o większą planszę i drewniane pionki, dzięki czemu nawet seniorzy mający problemy z motoryką małą będą mogli sobie poradzić. Sprawdzi się ona nawet u seniorów z chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Można zaproponować ją osobom po udarach oraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów. 

 Gry terapeutyczne dla seniorów – Chińczyk

Zobacz także: Gry planszowe dla seniorów. Poznaj najlepsze planszówki dla osób starszych

 

Gry pamięciowe i logiczne – trening umysłu na wesoło 

Gry pamięciowe i logiczne dla seniorów stanowią skuteczny sposób na stymulowanie pracy mózgu. Podczas zabawy pobudzają one umysł do myślenia, przetwarzania, zapamiętywania oraz przechowywania informacji. Co ciekawe, w ofercie wydawniczej można spotkać zarówno propozycje gier towarzyskich, jak i takich do terapii indywidualnej. To ważne, bo każdy senior ma inne możliwości i ograniczenia, które nie mogą wykluczać go z aktywności. 

 

Popularną grą jest Memory – obrazy do pary. W zestawie kart należy odnaleźć pary, co wymaga skupienia i koncentracji. Proponowana gra została stworzona z myślą o osobach starszych z demencją (w fazie początkowej i zaawansowanej). Odpowiednio dopasowane kolory przyciągają wzrok i cieszą oko. Istnieje możliwość dostosowania stopnia trudności do różnych zaburzeń pamięci: poziom bardzo łatwy, łatwy, średni i trudny. Taka indywidualizacja pracy to duży atut tej pomocy terapeutycznej, która sprawdzi się w każdej grupie. 

 Gry terapeutyczne dla seniorów – Memory

Zobacz także: Gry dla seniorów na dobrą pamięć. Masz je pod ręką?

 

 

Gry słowne – ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych na zajęciach terapeutycznych

Ćwiczenia i zabawy słowne odgrywają ogromną rolę w podtrzymywaniu sprawności komunikacyjnych. Skuteczne porozumiewanie się z otoczeniem jest niezbędne do zachowania samodzielności osób starszych. Warto zatem stymulować pracę narządu mowy seniora, umiejętność werbalizacji swoich myśli oraz precyzję językową. Jest to istotne zwłaszcza dla osób mieszkających w DPS i domu opieki.

 

Ogromną pomocą dla każdego terapeuty zajęciowego jest Gra terapeutyczno-rehabilitacyjna Paronimy. Jak wiadomo, paronimy to wyrazy brzmiące podobnie, ale mające zupełnie odmienne znaczenie. Gracze mają dokładać podobne słowa, które różnią się czasem tylko jedną literką. Takie z pozoru nieznaczące ćwiczenie wzbogaca słownik bierny i czynny seniora oraz pobudza ośrodek mowy. To także dobry trening dla mózgu i koordynacji ręka-oko. O zwycięstwie decyduje również refleks i umiejętność kojarzenia. 

 Zajęcia terapeutyczne – gra Paronimy

Gry towarzyskie i zręcznościowe – zawsze na czasie!

Dobra zabawa to wspólna zabawa! Najlepiej, kiedy razem można się trochę poruszać. Ruch poprzez ćwiczenie małej i dużej motoryki ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną osób starszych. Kiedy seniorzy stają ramię w ramię przed stawianym wyzwaniem, pojawia się rywalizacja. Gry towarzyskie to zawsze ogromne emocje i dobra zabawa!

 

Na zajęciach terapeutycznych sporą popularnością cieszy się Duża kolorowa Jenga. Gra polega na układaniu wieży za pomocą drewnianych klocków. W tej wersji elementy mają różne kolory. Losuje się je za pomocą specjalnej kostki. Rozgrywkę wygrywa gracz, który jako ostatni dołoży ostatni klocek na wieżę. Wymaga to nie lada zręczności, skupienia i uwagi. Proponowany zestaw umożliwia również inne, prostsze zabawy, takie jak układanie wzorów, węży czy różnych budowli z klocków. Można także segregować klocki kolorami, co pozwala na dobór stopnia trudności zadania do możliwości osoby starszej. 

 Zajęcia terapeutyczne – Gra Jenga

Zobacz także: Co robić na zajęciach z seniorami? Cz. 2. Trening motoryki małej

 

O czym warto pamiętać prowadząc zajęcia terapeutyczne?

Gry terapeutyczne pozwalają seniorom na utrzymanie umysłu i ciała w dobrej formie. Aby czerpali oni z gry jak najwięcej korzyści, zawsze należy brać pod uwagę ich możliwości i zainteresowania. To przed terapeutą stoi zadanie, by dopasować odpowiedni poziom trudności, który zapewni możliwość osiągnięcia sukcesu i rozwoju. 

 

Pamiętaj, że dobór gier terapeutycznych na zajęcia nie może być przypadkowy! Zawsze sięgaj po te sprawdzone i dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych. Wszystkie pomoce znajdujące się w sklepie w Senior Lux są odpowiednie dla seniorów. 

 

 Barbara Górnicka-Naszkiewicz